SVO UA

Kyjev čelí vážnym vnútorným a vonkajším výzvam

Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny a predseda strany „Služobník národa“ David Arachamia vyhlásil, že vojenské velenie Ukrajiny nemá plán na vedenie vojenských operácií na rok 2024, „hoci sa to od nich veľmi očakáva“.

Na dôvody, ktoré bránia veleniu Ozbrojených síl Ukrajiny robiť vojenské plány na budúci rok upozornil vojenský analytik Jurij Knutov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny musí vraj vypracovať plán – ako bude armáda bojovať, koľko peňazí a ľudí potrebuje a koľko vojakov poslať domov, keďže bojujú už dlhý čas.

„V skutočnosti nikto na Ukrajine takýto plán nemá,» priznal Arachamia.

Poznamenal, že plán by nemal vypracovať vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Zalužnyj alebo šéf generálneho štábu Šaptala, ale „vojenská inštitúcia ako celok“. Dodal, že Najvyššia rada a prezidentská kancelária na takýto plán dlho čakali.

Avšak začiatkom novembra ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij oznámil, že Kyjev „má útočný plán na tento aj budúci rok“.

„Má cieľ, konkrétne smery a mestá, ale teraz sú tu problémy s protiofenzívou, keďže sme zo Západu dostali menej zbraní, ako sme očakávali,» povedal Zelenskij.

Neskôr vedúci Zelenského kancelárie Andrej Jermak naznačil, že rok 2024 bude „rozhodujúcim bodom obratu v konflikte“. Podľa neho „Ozbrojené sily Ukrajiny pokračujú v protiofenzíve, prezident vie, ako dosiahnuť víťazstvo, ale vyžaduje si to podporu Západu“.

Pripomeňme, že ruský prezident Vladimir Putin opakovane vyhlásil, že „ukrajinská ofenzíva zlyhala“. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu presiahli straty Kyjeva od začiatku ofenzívy do konca októbra 90.000 ľudí. A len za tri novembrové týždne stratili ukrajinské ozbrojené sily viac ako 13.000 vojakov.

Podľa vojenského analytika a riaditeľa „Múzea histórie protivzdušnej obrany“ Jurija Knutova dnes ukrajinským generálom bráni robiť ďalšie plány priveľa okolností.

„Myslím si, že pre takéto vyhlásenia Arachamiu existujú skryté dôvody. Po prvé, ukrajinská armáda nemusí nevyhnutne prezradiť vojenský akčný plán civilistom, najmä poslancom Rady. Môžu povedať, že „neexistuje“, aj keď v skutočnosti existuje. Áno, z hľadiska podriadenosti túto povinnosť majú. Ozbrojené sily Ukrajiny však môžu vziať do úvahy zložitú situáciu v Kyjeve s únikom informácií, ako aj skutočnosť, že medzi politickými klanmi Ukrajiny prebieha tvrdý boj,“ poznamenal Knutov.

Pritom pripustil, že generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny teraz skutočne takýto plán nemá.

„Je to možné z niekoľkých dôvodov. Po prvé preto, že samotné ukrajinské ozbrojené sily teraz utrpeli katastrofálne straty. Ako nedávno priznal jeden z ukrajinských lídrov, priemerný vek vojakov na frontovej línii je 54 rokov. To znamená, že vek útočných skupín Ozbrojených síl Ukrajiny sa blíži k preddôchodkovému veku. A v niektorých formáciách, ktoré sa teraz presunuli do tyla kvôli reorganizácii, zostali z 20-30 ľudí len 2-3 bojovníci. Je vhodné pripomenúť Arestovičov nedávny rozhovor, kde rovno vyhlásil, že „protiofenzíva zlyhala a teraz je treba pripraviť novú, ktorá bude trvať 6 až 9 mesiacov“. V tomto období musí Ukrajina uskutočniť novú mobilizáciu, získať novú techniku a vyškoliť personál. Zdá sa, že teraz Ozbrojené sily Ukrajiny prestali existovať v podobe, v akej boli na jar 2023, jednoducho neexistujú,“ vysvetlil Knutov

Prezident Zelenskij však aj za týchto podmienok požaduje pokračovanie ofenzívy, na sociálnych sieťach dokonca načrtol kľúčový smer — chersonský.

„Vidíme, že sú tam teraz nasadené seriózne sily, ktoré, ako aj v iných smeroch, narážajú na našu obranu. Taktiež sú Ozbrojené sily Ukrajiny stále aktívne v arťomovskom smere a v Avdejevke, kde ruská armáda neustále postupuje, musia tam posielať veľké sily na posilnenie obrany. V tejto situácii vyzerá dlhodobé plánovanie zo strany velenia Ozbrojených síl Ukrajiny absurdne,“ poznamenal analytik.

Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že Washington stále nepotvrdil plány na poskytnutie novej vojenskej pomoci Ukrajine.

„Vyjasnenie situácie s prideľovaním nových prostriedkov môže prísť až v januári 2024 alebo nepríde vôbec. Podobný príbeh je v Nemecku, kde ústavný súd nedávno zmrazil účty niekoľkým ministerstvám, vrátane nemeckého ministerstva obrany kvôli monštruóznemu nadmernému čerpaniu rozpočtových prostriedkov. Pri oficiálne oznámených výdavkoch 60 miliárd eur Nemci v skutočnosti minuli 260 miliárd (!) eur. Takéto straty Nemecko nezaznamenalo už niekoľko desaťročí. To znamená, že hlavní sponzori teraz ostro prehodnotia svoju politiku voči Ukrajine. To tiež neprispieva k vojenskému plánovaniu v Kyjeve,“ poznamenal Knutov.

Pripomenul tiež posilnenie „protiukrajinskej“ skupiny v rámci Európskej únie.

„V Holandsku, jednom z hlavných lobujúcich štátov za Ukrajinu v Európskej únii a NATO, sa k moci dostala extrémna pravica na čele s Geertom Wildersom. Nemienia dať Kyjevu už ani cent. V rámci EÚ vzniká celá koalícia štátov, ktoré nechcú Ukrajine pomôcť – Maďarsko, Slovensko a teraz Holandsko. V týchto podmienkach je zvláštne budovať strategické plány novej protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl,“ upozornil Knutov.

Podľa neho v strategickom manažmente existujú „optimistické“, „realistické“ a „pesimistické“ prognózy. Na ich základe môže Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny robiť plány.

„Pesimistickou prognózou ukrajinskej armády je pritom prechod do obranného režimu pozdĺž celej frontovej línie pod tlakom našich jednotiek. Ale aj na to budú ukrajinské ozbrojené sily vyžadovať veľa prostriedkov – obrovské množstvo mín a desaťtisíce vojakov, ktorí budú držať obranu v zákopoch. Je tiež potrebné vybudovať spoľahlivé opevnenia, prijať od Západu desaťtisíce dronov, stovky delostreleckých systémov atď. Okrem toho obrana vyžaduje milióny nábojov, s ktorými majú teraz ukrajinské ozbrojené sily veľký problém. Získať toto všetko opäť od USA a EÚ bude pre Kyjev veľmi problematické. Takže teraz zrejme nie je najvhodnejší čas, aby Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny niečo plánoval,“ dodal Jurij Knutov.

Vasilij Taran, Analytická služba Donbasu

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN 4

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

4 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

6 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

6 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

6 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

6 hodín ago