domovina

Kupčenie na Špecializovanom súde alebo ako sudcovia ŠTS na drzovku zamietli žiadosť odsúdeného o obnovu konania po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva o porušení jeho práva na prezumpciu neviny a nechali ho naďalej sedieť v base

Pavel Mucha bol stredným článkom zločineckej skupiny sýkorovcov a spolu s ním súdili ďalších osem ľudí. Na rozdiel od nich však on odmietol uzavrieť dohodu s prokurátorom.

„Ráno idem cvičiť, potom si dám tvaroh s cukrom a umyjem sa. Veľa čítam, lúštime krížovky, dávame si so spoluväzňami logické hádanky a pozeráme telku. To je všetko, čo sa tu dá robiť. Hodinu denne je vychádzka, inak je človek zavretý. Denne volám rodine, dcéry som nevidel vyrastať, ale sme aspoň takto v kontakte,“ opisuje nám svoj deň cez telefón väzeň Pavel Mucha.

Za mrežami je už vyše desať rokov. Muchov prípad je iný ako prípady ďalších. Ukazuje to, čo by sme u predstaviteľov justície vidieť nechceli.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Nádej zo Štrasburgu

Mucha bol stredným článkom zločineckej skupiny sýkorovcov a spolu s ním súdili ďalších osem ľudí. Na rozdiel od nich však on odmietol uzavrieť dohodu s prokurátorom. Jeho prípad teda vylúčili na samostatné konanie. Súdili ho tí istí sudcovia, ktorí predtým schvaľovali dohody o vine a treste pre ostatných, ktorí zo všetkého poobviňovali nespolupracujúceho Muchu. A skončil najhoršie z nich – kým oni sú už aj na slobode, jeho odsúdili na dvadsaťtri rokov v najprísnejšej väznici.

Mucha vyhlásil, že sudcovia neboli nestranní, a Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) mu dal v apríli tohto roka za pravdu a priznal mu aj finančnú kompenzáciu 7 800 eur. Po troch mesiacoch od rozhodnutia ESĽP vznikol Muchovi zákonný dôvod na obnovu konania. To znamená, že by sa o jeho prípade malo rozhodovať nanovo. Nestranne.

„Išiel som vyskočiť z kože od radosti. Sedem sudcov z rôznych krajín vyhlásilo, že som v práve ja,“ spomína na svoje pocity Mucha.


Namiesto spravodlivého procesu peniaze

Lenže Štrasburg mieni a slovenské súdnictvo mení. Muchov proces neobnovia, žiadosť odsúdeného o nápravu sa zamieta – rozhodli sudcovia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v senáte, ktorému predsedal sudca Marián Mačura a jeho členmi boli aj Rastislav Stieranka a Roman Púchovský.

„Existuje síce rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, v ktorom súd konštatoval, že bolo porušené právo na prezumpciu neviny, (ŠTS – pozn. redakcie) mal za to, že negatívne dôsledky tohto rozhodnutia boli napravené poskytnutím primeraného zadosťučinenia vo výške 7 800 eur zo strany ESĽP,“ uviedol sudca Mačura v odôvodnení rozsudku.

„Nech prídu oni sedieť a ja im dám hoci aj stotisíc eur!“ nahneval sa Mucha. „Peniaze nenahradia slobodu. Ani sto miliónov či sto miliárd by mi nenahradilo ten čas, ktorý by som mohol stráviť so svojimi deťmi. Ten čas, čo som bez detí a nemohol som sa im venovať, sa nedá vyčísliť. Deti boli môj život a o to som prišiel. Nechcem nikoho urážať, bolo by to zbytočné, ale to rozhodnutie je katastrofa. Bojujem ďalej,” vyhlásil Mucha.

„Takéto ,kupčenie‘ s právom obžalovaného na nestranný súd je neprípustné. Z uvedeného dôvodu sme podali sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd,“ vyhlásil Muchov právny zástupca Michal Mandzák.

„Je veľký rozdiel sedieť desať alebo dvadsaťtri rokov,“ hovorí Pavel Mucha. Sedem rokov v base aj pracoval, vyrábal obálky pre súdy, rezal železné diely pre automobilky a gumové tesnenie na autá. „Len potom mi odišiel chrbát a doktor ma z pracovného procesu vyradil,“ hovorí.

Veľmi sa tešil, že sa dostane von. „Vo väzení nič nefunguje. Bolia vás kĺby? Lekár vás pošle do bufetu, z bufetu vás pošlú k lekárovi a od lekára do bu­fetu. Keď vám náhodou lieky objednajú, zaplatíte dvakrát toľko ako v lekárni,“ opisuje väzenskú realitu. 


Bývalá dlhoročná zástupkyňa Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková prejavila nad postojom sudcov Špecializovaného trestného súdu údiv. Treba podľa nej počkať ešte, ako rozhodne Najvyšší súd. Upozorňuje však, že ak nedôjde pri odvolaní k zmene, bude rozhodnutie súdu posudzovať Výbor ministrov Rady Európy a Slovensko môže mať problém.

„Ak Výbor ministrov dospeje k záveru, že sa vysoká zmluvná strana odmieta riadiť právoplatným rozsudkom, môže predložiť ESĽP otázku, či táto strana porušila svoj záväzok, že sa bude riadiť právoplatným rozsudkom ESĽP,“ upozorňuje Pirošíková.


Slabo hľadali

Za zmienku určite stojí aj to, že Špecializovaný súd v odôvodnení
rozhodnutia uvádza “Konajúcemu súdu sa napriek snahe nepodarilo zistiť, že by súdy v Nemeckej spolkovej republike povolili obnovu konania vo veci Meng vs Nemecko“.

Pirošíková špecializovaný súd upozorňuje, že podľa správy Nemecka adresovanej Výboru ministrov “možnosť obnovy konania predstavuje jedinú adekvátnu nápravu pre sťažovateľku Meng”.

Pirošíková ďalej upozorňuje, že sťažovateľka si o ňu požiadala a Nemecko bude Výbor ministrov informovať o výsledku konania. Informácia je verejne dostupná na internete, na webovej stránke Rady Európy, kde sa uvádzajú informácie o výkone rozsudkov.

„V tomto ohľade upozorňujem súdy, aby v prípade potreby konzultovali veci so zástupkyňou Slovenska pred ESĽP, ktorá vie získať potrebné informácie,“ odkazuje sudcom Pirošíková.

Pavel Mucha je znechutený: „Viete, čo to je dvadsaťtri rokov vo väzení? Veď vrahovia vychádzajú skôr. A keď sa máme držať práva, pýtam sa, aký je vlastne rozdiel medzi sudcami, ktorí ignorujú rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, a medzi ľuďmi, ktorí sú zavretí za nedoržiavanie zákonov.“

Autor: Lenka Dale

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

2 hodiny ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

2 hodiny ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

16 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

18 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

18 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

18 hodín ago