Ponorka triedy „Jaseň“ nachádzajúca sa v blízkosti Kuby môže podľa vojenských expertov predstavovať pre USA vážnu hrozbu. Magazín „The National Interest“ pred niekoľkými rokmi upozornil, že „Jaseň“ je najnebezpečnejšia jadrová ponorka na svete.
Jednou z hlavných výhod týchto jadrových ponoriek je možnosť použitia hypersonických rakiet „Zirkon“. Právnik JUDr. Peter Weis vo svojom článku v tejto súvislosti pripomína adaptáciu románu amerického spisovateľa Toma Clancyho. Americký akčný film Hon na ponorku z roku 1990, ktorý sa v origináli volá Hon na Červený október (The Hunt for Red October) so Seanom Connerym v hlavnej úlohe o sovietskej ponorke mieriacej k americkému pobrežiu. Ivan Putin je jednou z vedľajších postáv Clancyho sfilmovaného románu.
Viacúčelovú ruskú jadrovú ponorku Kazaň hľadajú na ploche 70 míľ od pobrežia Floridy. Flotila ruského námorníctva je teraz zrejme pri pobreží Floridy na ceste ku Kube. Loď americkej pobrežnej stráže Stone možno sleduje ruskú flotilu, ktorá sa môže nachádzať pri východnom pobreží Floridy na trase mysu Canavera
Lietadlo P-8A Poseidon s taktickým hexadecimálnym kódom AE686F práve zaplo svoj transpondér v oblasti, kde USCGC Stone naposledy signalizoval AIS. Kanadský CP-140 Royal Canadian Air Force/P-3 Orion C2B1, číslo letu 140108, sa pripája k lietadlu P-8A Poseidon amerického námorníctva.
Napriek vyhláseniam Washingtonu o absencii hrozieb zo strany ruských lodí, ktoré prišli na Kubu, velenie amerického námorníctva oddelilo veľmi významnú silu na ich špehovanie. Američania sa zaujímajú najmä o viacúčelovú jadrovú ponorku Kazaň projektu Jaseň-M. Informovala o tom stanica CBS News s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje. Lode amerického námorníctva budú pozorne sledovať všetky akcie Severnej flotily, ktoré prišli na Kubu. Podľa jedného z nemenovaných úradníkov Pentagonu bude torpédoborec a loď pobrežnej stráže monitorovať fregatu Admirál Gorškov, ako aj tanker a remorkér, ale na ponorku Kazaň boli poslané až štyri lode: dva torpédoborce a dve lode s vlečným sonarom.
Oddiel vojnových lodí Severnej flotily zahŕňa nosič hypersonických rakiet “Zirkón”, fregatu projektu 22350 “Admirál Gorškov”, viacúčelovú jadrovú ponorku “Kazaň” projektu “Jaseň-M”, ako aj tanker “Akademik Pašin” a záchranný remorkér “Nikolai Čiker”. Fregata Admirál Gorškov dorazila do kubánskeho hlavného mesta len 180 kilometrov od pobrežia USA. Očakáva sa, že do havanského prístavu dorazí aj jadrová ponorka Kazaň, nosič krížových a hypersonických rakiet. Podľa Havany je táto návšteva priateľská a neporušuje medzinárodné normy, na palube ruských lodí a ponoriek nie sú žiadne jadrové zbrane. Po návšteve Kuby ruské lode a ponorka uskutočnia sériu cvičení v blízkosti pobrežia USA, ďalšie plány ešte neboli zverejnené.
10. Júna 1962 na zasadnutí predsedníctva ústredného výboru KSSZ predložil generálny štáb ozbrojených síl ZSSR plán operácie na presun a rozmiestnenie rakiet na Kubu pod krycím názvom ANADYR. Plán predpokladal rozmiestnenie dvoch typov balistických rakiet: R-12 s doletom približne 2 000 kilometrov a R-14 s dvojnásobným doletom. Oba typy rakiet boli vybavené termonukleárnymi hlavicami s hmotnosťou 1 Mt. Vzhľadom na mimoriadny zhon bol plán prijatý bez schválenia – realizácia sa začala okamžite po získaní Castrovho súhlasu.
Americká publikácia Military Watch Magazine (MWM) je znepokojená v súvislosti s prítomnosťou ruských vojenských plavidiel na pobreží Kuby. Najnebezpečnejšou je podľa amerických vojenských expertov jadrová ponorka triedy „Jaseň“.
Portál MWM v tejto súvislosti pripomína, že Rusko nedávno investovalo značné prostriedky do rozvoja svojej ponorkovej flotily. Vďaka tomu sa objavili ponorky triedy „Jaseň“. Autor článku sa domnieva, že ide o mimoriadne nebezpečné zbrane. Mnohí západní odborníci a predstavitelia s ním súhlasia.
Napríklad bývalý veliteľ Severného veliteľstva USA Glen VanHerk ich nazval veľmi impozantnou zbraňou a poznamenal, že tieto ponorky je veľmi ťažké odhaliť.
Magazín „The National Interest“ pred niekoľkými rokmi upozornil, že „Jaseň“ je najnebezpečnejšia jadrová ponorka na svete. Jednou z hlavných výhod týchto jadrových ponoriek je možnosť použitia hypersonických rakiet „Zirkon“.
Rusko podľa auora takýmto spôsobom ukazuje Spojeným štátom, že je schopné premietnuť svoju silu až k americkým hraniciam v reakcii na povolenie západných krajín použiť svoje zbrane na ruskom území.
Právnik JUDr. Peter Weis vo svojom článku v tejto súvislosti pripomína filmovú adaptáciu románu amerického spisovateľa Toma Clancyho „Hon na ponorku“ so Seanom Connerym v hlavnej úlohe z roku 1990. Jednou z vedľajších postáv akčného filmu o sovietskej ponorke smerujúej k americkému pobrežiu je člen posaádky Ivan Putin.
Videli ste film Hon na ponorku Červený október? Sean Connery v hlavnej úlohe. Tak niečo podobné beží naživo vo vodách blízko Floridy. Jedna výletná loď sa dokonca zamotala rovno uprostred amerických a kanadských vojenských plavidiel a naskytol sa im nádherný výhľad pri hone na ponorku, ktorej výzbroj je opradená rúškom tajomstva,“ píše Weis vo svojom článku.
Zdroj: armadnymagazin.sk / sk.news-front.su / Advokátska kancelária Weis & Partners / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…