Zatiaľ žiadna sláva. Zo 150 je to iba 21 poslancov parlamentu. Za programové vyhlásenie Čaputovej vlády musí hlasovať 76 poslancov, aby kabinet premiéra Ódora získal dôveru parlamentu. Nevyzerá to ako reálny scenár. Aspoň zatiaľ.
Vláda odborníkov prezidentky Zuzany Čaputovej, na čele ktorej stojí premiér Ľudovít Ódor, to bude mať s presadením svojho programového vyhlásenia v parlamente náročné. Aspoň k včerajšiemu dňu, teda ku 30. máju, to vyzerá tak, že Slovensko bude musieť zrejme doviesť k predčasným voľbám ako kabinet bez dôvery národnej rady. Iba dvaja lídri politických strán, ktoré majú svojich poslancov v parlamente, totiž jednoznačne deklarovali Ódorovej vláde podporu. Ostatní to buď jednoznačne odmietli, alebo svoj postoj doteraz jasne nevyjadrili.
Maratón rokovaní, ktoré tento týždeň odštartoval nový predseda prezidentkinho vládneho kabinetu Ľudovít Ódor so šéfmi politických strán, zatiaľ nevyzerá pre nového premiéra nijako extra úspešne. Skôr naopak. Dovedna totiž Ódorovi prakticky bez zaváhania prisľúbili podporu v NR SR iba tí najliberálnejší politici.
Možno povedať, že podľa všeobecného očakávania ide o predsedu SaS Richarda Sulíka a Michala Šimečku, ktorý je predsedom hnutia Progresívne Slovensko (PS). Kým Sulík môže dodať na podporu programového vyhlásenia vlády (PVV) svojich 20 parlamentných poslancov, Šimečka jediného. Menovite svojho podpredsedu, Tomáša Valášeka. Čísla nepustia. Spolu je to iba 21 hlasov za PVV Ľudovíta Ódora.
„Každému je jasné, že mandát tej vlády je obmedzený, aj časovo, aj finančne, aj politicky. Najdôležitejšou úlohou skutočne je upokojiť politickú situáciu po tom chaose, ktorý sme tu tri roky mali. A doviesť Slovensko k voľbám,“ takto zdôvodnil pred novinármi rozhodnutie podporiť vládu šéf PS Šimečka, ktorý rokoval s novým premiérom hneď v utorok ráno. Pripomíname, že hlava štátu, ktorá vládu odborníkov dosadila, má politicky najbližšie práve k PS, kde v minulosti pôsobila vo funkcii podpredsedníčky.
Sulík takisto naplnil očakávania, keď definitívne vyslovil rozhodnutie, že novú vládu podporí. Vraj aj preto, že PVV neobsahuje témy, ktoré sú pre SaS červenou čiarou. Konkrétne, vyššie dane a povinné kvóty pre migrantov. „Parlament tým, že nevysloví dôveru vláde, tak sa zbavuje akejkoľvek kontroly nad touto vládou. Bude to všetko na prezidentke, čiže to považujem za politicky vyslovene hlúpe. A nielen z tohto, ale aj z ďalších dôvodov, my budeme hlasovať za vyslovenie dôvery vláde,“ povedal do nastrčených mikrofónov Sulík, ktorý si neodpustil náznak kritiky kolegov z opozície aj bývalej koalície, pre ktorých je podpora úradníckej vlády z rôznych dôvodov jednoducho skôr problém ako nie.
Napríklad, taký Boris Kollár nevylučuje, že jeho hnutie vysloví Ódorovej vláde dôveru. Pripomenul však, že by na to musel byť z pohľadu Sme rodina naozaj pádny dôvod. Kollár predbežný návrh PVV zatiaľ považuje síce za realistický a rozumný, no chce si počkať na presné znenie dokumentu. Argumentuje tým, že zatiaľ si celé PVV neprečítal. „Možno tam bude taká priorita… Ja neviem, možno v oblasti práva, justície, ktorá mi proste vyhodí kotol. A poviem rovno, že toto v žiadnom prípade – a vtedy sa otočím,“ takto komentoval aktuálny postoj Sme rodina Boris Kollár
Predseda NR SR a líder Sme rodina Boris Kollár. Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Bývalý predseda vlády a líder strany Demokrati Eduard Heger si rovnako ako Kollár chce počkať na konkrétne znenie PVV. „Dôležité je práve vidieť tie jednotlivé detailné kroky, ale v tých rámcoch sme zatiaľ našli zhodu,“ nepovedal ani Heger svoje jednoznačné áno, ani nie.
Predseda strany Demokrati Eduard Heger počas brífingu po stretnutí s predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom na Úrade vlády 30. mája 2023 v Bratislave.
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zatiaľ nie je jasný ani postoj šéfky Za ľudí, Veroniky Remišovej, s ktorou by sa premiér mal stretnúť ešte tento piatok 2. júna. Experti však neočakávajú, že za svoju stranu ako jediná poslankyňa parlamentu, PVV podporí. Igor Matovič, líder OĽANO, ktorý termín stretnutia k utorku 30. mája Ódorovi stále nepotvrdil, zaujíma k vysloveniu dôvery úradníckej vláde nateraz nanajvýš opatrný postoj. „Jednoducho, budeme opatrní. Na tom stretnutí s pánom premiérom budeme počúvať, budeme hovoriť omnoho menej, budeme počúvať o predstave, ktorú má… A podľa toho, sa dúfam, môžeme demokraticky rozhodnúť,“ nedočkali sa novinári jasnej odpovedi ani od Matoviča.
Naopak, už v pondelok 29. mája, ponúkli médiám jasnú reakciu sociálni demokrati. Strana Hlas-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov. Jej líder Peter Pellegrini však deklaruje, že parlamentní poslanci strany zahlasujú za návrhy v oblasti záchrany eurofondov či ekonomiky. Pellegrini skonštatoval, že priority, ktoré Ódor na stretnutí s ním predstavil, sa značne prelínajú s tým, čo od neho Hlas očakával. „Informoval ma, že jednou z hlavných priorít bude záchrana eurofondov a plánu obnovy, čo je aj naša priorita. Bude sa snažiť pripraviť aj nejaké riešenia na boj s infláciou a cielenú pomoc vybranej skupine ľudí. Tretia priorita je priviesť krajinu k parlamentným voľbám v pokoji s tým, aby čo najmenej ľudí pochybovalo o ich správnosti,“ ozrejmil Pellegrini po pondelkovom rokovaní na Úrade vlády SR.
Strana Smer-SD sa zatiaľ vyjadrila najjednoznačnejšie. Ódor od Smeru žiadne hlasy nedostane, o prípadnom vyslovení dôvery jeho vláde odborníkov politici okolo Roberta Fica neuvažujú ani na sekundu. Strana nevidí zmysel podporovať PVV s prioritami Ódora. Po pondelkovom stretnutí na Úrade vlády SR to uviedol predseda strany Robert Fico. „Pokiaľ ide o PVV, veľmi jasne som povedal Ódorovi, že zo strany klubu nedostane ani jeden hlas,“ priblížil Fico. Smer by ho podporil iba v prípade, že by bol „konštatovaním katastrofálneho stavu krajiny“ a inventúrou toho, čo „bývalá vláda napáchala“.
Fico vidí tri priority, ktorým by sa vláda odborníkov mala okamžite venovať. Ide o čerpanie fondov, situáciu v zdravotníctve a tvorbu reálneho, nie vyrovnaného štátneho rozpočtu. „Podstatne lepšou úlohou, a bolo by to veľmi užitočné pre novú vládu, by bolo, keby vláda bez ohľadu na to, či by mala dôveru alebo nemala, robila na reálnom rozpočte na rok 2024,“ poznamenal šéf Smeru. Ódorovi zároveň povedal, že jún je posledným mesiacom, keď môže niečo vláda spraviť s fondmi.
ZDROJ: CZ24 via Plus jeden deň
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…