V médiách sa veľa hovorilo o neskrotnej sile technologických gigantov sociálnych médií a o tom, ako sa nespravodlivo rozhodnú cenzurovať určité hlasy, alebo na druhej strane nedokážu vymazať alebo zablokovať tie šíriace informácie, ktoré sú posúdené ako nepravdivé alebo zavádzajúce.
Takéto debaty v médiách sú hlboko zavádzajúce a deštruktívne, pretože
1) zameriavajú sa na to, ako prinútiť tieto masívne konsolidované spoločnosti, aby robili to, čo je vo verejnom záujme, namiesto toho, aby sa pýtali, ako táto hŕstka miliardárov získala peniaze na monopolizáciu prostriedkov na získavanie informácií a vzájomnú komunikáciu a ako môže byť toto základné právo vrátené občanovi;
2) odmietajú uvažovať o tom, že samotná povaha týchto korporácií sociálnych médií je protiústavná a že sú nútené svojim ziskovým modelom a záujmami ich bohatých akcionárov využívať svoju platformu na znecitlivenie populácie a vynaložiť všetko úsilie využívať sociálne médiá na diskusiu a organizáciu neefektívne a v mnohých prípadoch vnášať do debaty nepravdivé alebo nespoľahlivé informácie.
Žiaľ, väčšina aktivistov, či už sa zaujímajú o životné prostredie alebo sociálnu spravodlivosť, sa obracia na Facebook, Twitter alebo Google ako na komunikačný prostriedok bez toho, aby vôbec zvážili, že tieto ziskové nadnárodné korporácie majú neodmysliteľný konflikt záujmov a že prvým krokom, ak niekto chce organizovať pre sociálnu zmenu a vytvárať nezávislé sociálne komunikačné systémy.
Hoci sa predáva ako otvorené platformy pre občanov sveta, neexistuje žiadny demokratický spôsob, ako sa odvolať na to, ako sa vykonávajú vyhľadávania Google alebo ako je spravovaný Facebook, nehovoriac o tom, aby občania predkladali návrhy a potom hlasovali o ich implementácii.
Nevedomosť občanov o povahe sociálnych médií je dnes oveľa, oveľa nebezpečnejšia, keďže
čoraz viac nadnárodných korporácií a investičných bánk používa smartfóny a počítače ako prostriedok na hypnotizáciu veľkého množstva ľudí manipuláciou interakcie prefrontálneho kortexu a amygdaly a stimulácia rôznych centier potešenia v mozgu
ako prostriedok na to, aby sme boli pasívni a aby sme otvorili mysle občanov presviedčaniu opakovaním stanovených tém, a tým vypínali skríningovú funkciu pravého mozgu.
Každý, kto sa skutočne pokúsil založiť seriózne hnutie, ako napríklad Occupy Wall Street, zistí, že na sociálnych médiách môžete uverejňovať takmer čokoľvek, pokiaľ nezačnete organizovať ľudí do efektívneho hnutia.
Je však v poriadku hovoriť o klimatickej zmene alebo sociálnej spravodlivosti, pokiaľ sú naše aktivity zamerané na neefektívneho lídra, ktorý je vopred schválený a široko propagovaný v komerčných médiách.
Zameriam sa tu na spoločnosť sociálnych médií Facebook, ale väčšina z toho, čo popisujem, sa vzťahuje na všetky ostatné ziskové korporácie, ktorých akcie vlastnia investičné firmy a miliardári po celom svete a ktorých cieľom je manipulovať, odvádzať pozornosť a vykresľovať občanov ako pasívnych a neškodných.
Médium kyberpriestoru, internet, sa stalo primárnym prostriedkom komunikácie občanov a jeho význam vzrástol len vtedy, keď sa kríza COVID19 vmanipulovala do prostriedku obmedzujúceho našu schopnosť stretávať sa. Napriek tomu tento formát, prostredníctvom ktorého získavame naše informácie o svete, rozprávame sa a spolupracujeme medzi sebou, vytvorili nemilosrdné korporácie, ktorých jasným cieľom je zmariť našu snahu o spoluprácu a urobiť nás vo všetkom závislými od korporácií.
Facebook sa rozhodol predať nám veľkú lož a mnohí z nás túto lož sčasti prijímajú, pretože je príliš desivé rozpoznať spôsob, akým naše osobné životy a každý náš čin prevzali bezohľadné nadnárodné korporácie.
Korporácie míňajú miliardy dolárov na nákup reklamného času, na písanie článkov do novín a na podplácanie odborníkov, aby opísali váš vzťah s Google, Facebook, Twitter, SnapChat alebo inými vyhľadávačmi a sociálnymi médiami ako vzťah používateľa. alebo dokonca ako občan. Je to holá a nebezpečná lož.
Ste len produktom, ktorý tieto spoločnosti predávajú iným stranám
Nejde ani tak o to, že vám predávajú produkty, aby ste si ich kúpili, alebo dokonca o to, že predávajú vaše súkromné informácie, vrátane podrobných profilov o vašom osobnom živote, vašich záujmoch a vašich zvláštnych zvykoch, ako aj o vašich priateľoch a spolupracovníkoch, záujemcom s najvyššou ponukou v okolí.
Ich hlavným produktom, ktorý ponúkajú korporáciám, ktoré vás okrádajú… produkcia a udržiavanie populácie vzdelaných ľudí, ktorí ležia na zemi v polostave hypnotického tranzu.
Masívne PR kampane týchto korporácií nás povzbudzujú, aby sme si mysleli, že Facebook alebo Google sú prevádzkované ako benevolentná charita v náš prospech. Ale činy a ziskový model týchto korporácií sociálnych médií sú prirodzene protiústavné a čoraz zločinnejšie, pretože sa snažia degradovať intelektuálne schopnosti občanov a podkopať schopnosť občanov organizovať sa.
Korporácie budú do určitej miery tolerovať naše snahy o presadzovanie zdravej spoločnosti, ale len tak, aby neohrozovali ich zisky, ani zisky korporácií, ktoré sú ich klientmi. Málokedy vám odmietnu uverejniť príspevky (hoci to pribúda). Ich primárnou funkciou je skôr prijať vašu požiadavku na skutočnú zmenu v našej krajine a nasmerovať ju smerom k neefektívnym, ba nečestným politickým stranám, mimovládnym organizáciám a iným podobným stvoreniam, ktoré sa živia dnom.
Facebook a jemu podobné zarábajú peniaze tým, že rozptyľujú vás a vašich priateľov, bránia vám myslieť organizovaným a efektívnym spôsobom a tým, že vás privedú do závislosti na okamžitom uspokojení prostredníctvom príspevkov a správ.
Nasýtia nás správami a diskusiami o menších problémoch, aby nám zabránili vytvoriť skutočné inštitúcie na konfrontáciu so súčasnou morálnou a politickou krízou.
Predovšetkým chcú, aby sme si mysleli, že ak zdieľame niečo cez siete, ktoré ovládajú s našimi priateľmi, nejako sme to zmenili.
Ďalšou službou, ktorú Facebook ponúka nadnárodným korporáciám, je vytvorenie hlbokej nedôvery občanov voči všetkým inštitúciám. Médiá a skorumpovaní vládni úradníci a iní skorumpovaní odborníci učia občanov, že by mali nedôverovať všetkým správam, nedôverovať vláde, polícii, univerzitám a výskumným inštitúciám, nedôverovať všetkým úradom.
Táto nedôvera je, samozrejme, ospravedlnená prebujnenou korupciou, ale znamená to, že v konečnom dôsledku nezostanú žiadne inštitúcie, ktoré by odolali tlaku na upevnenie moci bohatými a mocnými.
Ak sa všetky naše interakcie s ostatnými stanú ich majetkom, ak budeme musieť zaplatiť, priamo alebo nepriamo, za právo komunikovať s priateľmi a rodinou, zakladať organizácie a brániť sa. Ak ovládajú naše myšlienky a naše komunikačné prostriedky, potom nás tieto nadnárodné korporácie môžu pomaly previesť do otroctva, tak pomaly, že si to ani nevšimneme.
Ak sa nemôžeme stretnúť osobne, nemôžeme cestovať, nemôžeme komunikovať listom, e-mailom alebo telefónom bez toho, aby sme ich neprešli, znamená to nielen to, že môžu špehovať každú časť nášho úsilia, ale aj to, že nás môžu úplne vypnúť, kedykoľvek budú mať pocit. páči sa mi to.
Jediným schodným riešením problému je to, o ktorom sa nikto napravo ani naľavo nikdy nezmieňuje: ovládnite Facebook a jeho zlých súrodencov a vyhláste, že patria nám ako občanom a že my ľudia, nie korporácia “Facebook “vytvára politiku a určuje, ako sa zisky využívajú.
Vzhľadom na úroveň kriminálnej manipulácie s obyvateľstvom zo strany Facebooku za posledné desaťročie a nezákonný spôsob, akým sa táto spoločnosť rozhodla blokovať občanom vytváranie ich vlastných sietí, nemusíme strácať čas rozhovormi s právnikmi Facebooku Inc. V tomto prípade nemajú žiadnu úlohu.
Facebook zarobil svojim majiteľom a investorom mnoho, mnoho miliárd dolárov predajom celého sveta za lož. Facebook je prezentovaný ako zdieľaná, transparentná platforma pre spoluprácu, ktorá umožňuje komukoľvek ho využívať zadarmo.
Svojim používateľom však nepriznáva žiadne práva určovať, ako funguje Facebook, poskytuje občanom informácie, ktoré majú s nimi manipulovať, a informácie, ktoré o nich zbiera, predáva za účelom zisku.
Facebook však ponúka prístup viacerým ľuďom, ako by to dokázal akýkoľvek nezávislý začínajúci podnik alebo kooperatívna organizácia sociálnych sietí. Táto šírka je to, čo nás núti používať Facebook na výmeny.
Ale dôvod, prečo to Facebook môže urobiť, je ten, že jeho skorumpované vzťahy s investičnými bankami, ktoré kradnú naše peniaze, mu umožňujú bezplatne si požičať stovky miliárd dolárov, čo mu umožňuje kúpiť alebo prevziať svojich konkurentov. úplatok alebo intímnych možných kritikov.
Facebook sa stal silnou platformou pre medzinárodnú výmenu, ktorá umožňuje ľuďom na celom svete vyhľadávať rovesníkov s podobnými záujmami a začať s nimi výmeny.
Táto platforma by sa mohla použiť na zdieľanie fotografií tučných mačiek a kaviarenských latté. Facebook aktívne podporuje takéto používanie, pretože spoločnosť nám chce vymývať mozgy a kontrolovať nás, nie uľahčovať našu schopnosť organizovať sa globálne.
Facebook by mohol byť platformou, ktorej primárnym účelom je pomáhať občanom Zeme spolupracovať na budovaní lepšieho sveta, ktorá umožňuje ľuďom vymieňať si zmysluplné informácie na skutočné vzdelávacie účely, ktorá umožňuje priateľom a rodine zapojiť sa do hlbokej a napĺňajúcej komunikácie.
Teraz to nie je jej úloha.
Na Facebooku nemôžete ľahko vyhľadávať iných ľudí so spoločnými záujmami (alebo podľa regiónu) a nemôžete systematicky ukladať materiály, ktoré posielate alebo prijímate cez Facebook, pre ľahkú referenciu alebo pre úpravu kníh alebo tvorbu umeleckých diel. Facebook nemôžete použiť na to, aby ste ľuďom na celom svete umožnili spolupracovať pri reagovaní na bežné problémy, organizovať sa a sami si vládnuť.
Informácie zverejnené na Facebooku sa po niekoľkých dňoch stanú nedostupnými pre kohokoľvek okrem spoločnosti Facebooku.
Pre tretie strany alebo používateľov je tiež nemožné vyvíjať na Facebooku originálne aplikácie, ktoré by používateľom umožňovali rozširovať jeho funkcionalitu alebo upravovať svoje stránky.
Napriek tomu, aj vo svojom súčasnom formáte, Facebook ponúka potenciál pre širokú konverzáciu medzi premýšľavými a angažovanými jednotlivcami po celom svete. Napriek nepriateľstvu Facebooku Incorporated voči tým, ktorí hľadajú pravdu, je stále obývaný premýšľavými aktivistami a mohol by byť platformou pre novú formu skutočnej správy vecí verejných, ak by sa upravila kľúčovými spôsobmi.
Facebook bol navrhnutý na vytváranie zisku, nie na uľahčenie globálnej spolupráce.
Napriek tomu dnes Facebook ponúka možnosť pre tých, ktorí sú úplne vylúčení z diskusie o politike, spolupracovať a prispieť svojej miestnej komunite alebo Zemi ako celku.
Ak porovnáme Facebook, ziskovú spoločnosť, s medzinárodnými organizáciami pre globálne riadenie, ako sú Organizácia spojených národov, Svetová banka, OECD alebo Svetová zdravotnícka organizácia, riadiace štruktúry údajne zapojené do globálneho riadenia, je jasné, že chybný a skrútený Facebook je oveľa, oveľa viac participatívny systém, ktorý umožňuje oveľa širšie diskusie.
Medzinárodné organizácie ako OSN vedú internú diskusiu o politike spolu s nadnárodnými korporáciami a rastúcimi číslami, ako je Bill Gates, ktoré sú tajné.
Potom sa rozhodnutia distribuovali do sveta jednosmerným spôsobom prostredníctvom tajomných technických textov alebo vysielania v podnikových médiách.
Pre niekoho ako ste vy, nehovoriac o nigérijskom pouličnom obchodníkovi alebo čínskom stredoškolskom študentovi, doslova neexistuje žiadny spôsob, ako sa vyjadriť k politikám, ktoré tieto organizácie presadzujú, aj keď tieto politiky ovplyvňujú celý svet.
Organizácia Spojených národov a iné globálne organizácie uznávajú za svojich členov len národné štáty a za svojich zástupcov uznávajú len tie, ktoré tvrdia, že sú hlavami vlád.
Ale dnes sú inštitúcie vládnutia v národných štátoch rozbíjané nadnárodnými korporáciami a vnútornými triednymi divíziami, takže je otázne, či tieto autoritatívne postavy slúžia ako vláda v akomkoľvek kritickom zmysle slova.
V každom prípade občania Zeme nemajú dovolené predložiť návrh Valnému zhromaždeniu Organizácie Spojených národov prostredníctvom svojej vlády, nieto ešte priamo.
Ak by sa však Facebook pretransformoval na globálnu inštitúciu, ktorú vlastnia a prevádzkujú občania Zeme, mohol by hrať ústrednú úlohu v skutočnej medzinárodnej správe vecí verejných – ktorá je tak kriticky potrebná .
Pamätajte, že spoločnosť Facebook Incorporated nevybudovala Facebook. Používatelia Facebooku ho vybudovali, rovnako ako sme my vybudovali Twitter alebo SnapChat alebo iné globálne inštitúcie, o ktorých korporácie tvrdia, že ich vlastnia. My, ľudia, sme vykonali prácu na tom, aby sme Facebook skutočne naplnili hodnotným obsahom a vytvorili efektívne siete.
Korporácie, ktoré si nárokujú vlastníctvo Facebooku, by sme mali považovať za ekvivalent lúpežných barónov, ktorí v 19. storočí postavili železnicu Union Pacific.
Lúpežní baróni Clark Durant a Mark Hopkins vyzbierali peniaze z bánk a vybudovali Union Pacific pre tú najbystrejšiu motiváciu zisku. Postupom času, vďaka aktivizmu občanov, sa tieto železnice zmenili na regulované organizácie. Napríklad zákon o medzištátnom obchode z roku 1887 zakázal diskrimináciu na krátke vzdialenosti a iné predátorské praktiky.
Voľnobežné železnice boli vyrobené tak, aby vyhovovali prísnym predpisom. V 30. rokoch 20. storočia boli železnice prísne regulované a dokonca aj ziskové korporácie boli zo zákona a zvykov nútené brať ohľad na väčšie dobro.
Pošta sa podobne pretransformovala z mierne ziskových spoločností na neziskovú vládnu agentúru, ktorá slúži životne dôležitej službe. Poštová služba ako verejná služba, ktorá konštruktívnym spôsobom ponúkala stabilné pracovné miesta mnohým občanom, bola taká úspešná, že zničenie tejto inštitúcie sa stalo primárnym cieľom bohatých a mocných.
To isté platí pre správu telekomunikačných, vodárenských a iných služieb, ako sú štátne služby alebo regulované monopoly. Zničenie týchto inštitúcií a vytváranie príbehov v médiách o tom, akí boli zlí a zločinci, bolo hlavnou hnacou silou investičných bánk a korporácií.
To, čo dnes potrebujeme, je úplný opak. Nielen brániť správu základných služieb regulovanými monopolmi, ktoré poskytujú stabilné dlhodobé pracovné miesta, ale aj
požadovať, aby sa z Facebooku, Google, Instagramu a Amazonu stali regulované monopoly alebo družstvá vlastnené užívateľmi.
Občania Spojených štátov a celého sveta sú hlboko integrovaní prostredníctvom systémov výroby, distribúcie, logistiky a distribúcie a zberu údajov, ale navzájom sa nepoznáme ani nemáme prostriedky na vzájomnú spoluprácu.
Musíme prekonať našu vzájomnú nevedomosť a ľahostajnosť a vytvoriť úplne novú formu participatívneho globálneho riadenia, aby sme reagovali na globálne hrozby.
Musíme transformovať inštitúcie, ako je Facebook, aby slúžili tomuto účelu a rozpoznať, ako nás nadnárodné korporácie zámerne držali izolované a narcistické v našom správaní.
Facebook by mohol byť spôsob, ako nás spojiť. Musíme však klásť dôrazné požiadavky. V prvom rade musíme potvrdiť, že Facebook patrí nám, a nie korporácii, ktorá nás korisťuje. Musíme urobiť konkrétne návrhy na to, čím sa Facebook stane, aby sme Facebook a podobné spoločnosti posunuli správnym smerom.
Tieto návrhy však musia vychádzať z predpokladu, že Facebook patrí nám, používateľom a občanom, a že spoločnosť nemá žiadne konkrétne právo hovoriť nám, čo máme robiť bez demokratického procesu. Rovnaká logika bude použitá v našich budúcich interakciách so spoločnosťami Google, Amazon, WeChat a ďalšími podobnými samozvanými skrytými impériami.
Vybudovanie skutočnej, spoločnej globálnej komunity online lobovaním spoločnosti Facebook Incorporated za zmeny v pravidlách správy (čím sa používateľom umožní rozhodovať demokratickým procesom o dizajne a štruktúre Facebooku) je teraz nemožné, pretože takáto zisková organizácia nemá žiadne motiváciu prijať naše požiadavky.
V súčasnosti existujú alternatívne sociálne siete, ktoré spájajú ľudí, no sú pozoruhodne neúčinné a až na pár vzácnych výnimiek o nich nikto nikdy nepočul. Často ich zámerne ničia nasadení korporátni špióni a v každom prípade súčasný skorumpovaný systém vyžaduje, aby ste takéto inštitúcie nemohli budovať, ak nemáte prístup k súkromnému kapitálu. Nezávislé sociálne médiá sú zámerne znemožnené.
Potrebujeme konkrétny plán toho, ako bude Facebook interne riadený, ako budú jednotliví používatelia diskutovať o politike Facebooku a ako bude táto politika schválená a uzákonená na miestnej a globálnej úrovni prostredníctvom našej komunity na Facebooku.
To znamená, že nebudeme používať Facebook len na zdieľanie informácií s povolením a zásahom korporácie Facebook, ale budeme celý systém demokraticky spravovať a transparentne spravovať jeho správu.
Riadenie Facebooku začína reformami, ktoré ho robia dostupnejším, transparentnejším a viac orientovaným na potreby jednotlivcov a komunít. Môžeme začať s požiadavkami na jednoduché reformy, ako je umožnenie jednotlivcom navrhovať aplikácie na Facebooku samostatne a mať právo ich dávať alebo predávať iným členom.
Tento proces by mohol zahŕňať vytvorenie miestnych volených komunít, ktoré diskutujú a určujú miestnu a globálnu politiku Facebooku.
Hoci sa tento proces môže niekomu zdať hlúpy, vnímanie je kritické, a ak máme značný počet občanov na celom svete, ktorí diskutujú a požadujú, ako bude Facebook prevádzkovaný v prospech svojich občanov, vnímanie sa začne meniť, dokonca aj medzi zlodejmi spoločností. ktorí spravujú spoločnosť Facebook a bude možná nová paradigma.
Proces premeny Facebooku na kolektív kontrolovaný nami, používateľmi a na to, aby sa z Facebooku stal prinajlepšom platený dodávateľ, ktorý podlieha našim rozhodnutiam, sa začne až vtedy, keď rázne prehlásime, že obsah Facebooku a zisky, ktoré Facebook prináša , patrí nám. Aby sme to povedali stručnejšie: Facebook patrí nám.
Facebook Incorporated si nárokuje právo na všetky zisky generované našimi aktivitami a nedáva nič používateľom, ktorí vytvárajú všetok obsah a vytvárajú všetky siete.
Tento predpoklad nedáva žiadny právny zmysel. Facebook jednoznačne patrí tým, ktorí ho vytvárajú, a nie tým, ktorí majú prístup k medzinárodným financiám a radom právnikov. Spôsob, akým Facebook aktívne pracoval na podkopaní svojich možných konkurentov medzi družstvami a znemožnil takýmto demokratickým prístupom získať financie, robí monopol Facebooku v podstate zločinným.
Musíme začať efektívnu a konkrétnu diskusiu o vlastníctve medzi užívateľmi a vypracovať konkrétne návrhy, ako by malo vlastníctvo tohto zdieľaného priestoru na komunikáciu v budúcnosti vyzerať.
Tieto návrhy musia byť podporené konkrétnymi požiadavkami, plánmi na implementáciu správy Facebooku organizovanými skupinami jeho používateľov, ktorí budú zdieľať všetky aspekty vlastníctva Facebooku a tiež sa budú podieľať na zisku na základe obsahu, ktorý produkujú.
Prispôsobenie Facebooku si vyžaduje, aby sme prehodnotili našu úlohu v spoločnosti.
Musíme sa vymaniť zo spánku spotreby, v ktorom sme boli ponorení toľko rokov. Verím, že súčasná ekonomická, ekologická a ideologická kríza môže stačiť na to, aby sme sa prebudili.
Súčasťou procesu by mal byť ústavný snem, na ktorom pripravíme základnú ústavu, ktorá vytvorí prostriedky na globálne riadenie Facebooku (a podobných sociálnych sietí a vyhľadávačov).
Ústava by mala:
Na tomto ústavnom sneme by sa mala zísť skupina odborníkov z oblastí ako počítačové programovanie, dizajn, právo, umenie, filozofia, literatúra, inžinierstvo a sociálne, fyzikálne, biologické a informačné vedy, aby stanovili základný rámec toho, ako Facebook sa bude riadiť otvoreným a transparentným spôsobom a zmapovať plán jeho budúcej štruktúry.
Je dôležité, aby títo jednotlivci mali hlboký etický záväzok voči ľudskej spoločnosti a potenciálu pre rozvoj konštruktívnej intelektuálnej výmeny. Takéto princípy sú pre ústavný dohovor oveľa kritickejšie ako špecializované znalosti.
Po dohovore bude nasledovať šesťmesačné obdobie konzultácií s celou komunitou Facebooku, pričom navrhovanú ústavu posúdi globálna komunita a systematicky ju ratifikuje. Ústava bude obsahovať popis toho, čo bude členstvo znamenať a proces jeho budúcej novelizácie.
Deň ratifikácie premení celú používateľskú základňu Facebooku na občanov, ktorí budú hlasovať za vytvorenie „Republiky Facebook“, doplnenej o transparentný a zodpovedný administratívny systém.
Táto republika Facebooku bude zahŕňať platobný systém, v rámci ktorého sa všetky zisky vytvorené jej činnosťou spravodlivo rozdelia medzi všetkých jej používateľov, jej vlastníkov, v súlade s ich úsilím.
Občania Facebooku budú môcť predávať alebo vymieňať svoje výtvory a za ich príspevky, návrhy, memy, video a audio im budú zaplatené primerané sadzby. Okrem toho budú môcť navrhovať a realizovať zmeny vo formáte a štruktúre Facebooku, ktoré ho robia vhodnejším pre skutočnú spoluprácu.
Nepotrebujeme Facebook Inc., možno s výnimkou dodávateľa pre konkrétnu úlohu, rovnako ako Merit Network slúžila ako dodávateľ, ktorý spravoval mechaniku raného internetu.
Eticky spravovaný, transparentný a zodpovedný Facebook bude slúžiť ako priestor, v ktorom sa ľudia s podobnými záujmami na celom svete môžu stretnúť a zapojiť nápady v rámci ďalšej etapy globálnej participatívnej demokracie, pričom v procese vytvárajú tímy, ktoré navrhujú prostriedky na spoluprácu. kreatívne riešenia bežných problémov.
Facebook by mohol byť prostriedkom pre tých, ktorí sledujú podobné ciele v každom kúte sveta, aby hľadali partnerov a spolupracovníkov pre výskum, diskusiu o politike a implementáciu, ktorá si nevyžaduje spoluprácu s globálnymi financiami. Zdieľanie zdrojov po celom svete nám ponúka obrovský potenciál.
Ak máme vôľu a zmysel pre povinnosť, môžeme premeniť Facebook na legitímnu formu participatívneho demokratického vládnutia. V tomto procese premeníme aj celý internet na ústavnú demokraciu, ktorá podporuje účasť občanov Zeme prostredníctvom sietí peer-to-peer a ktorá je na 100 percent poháňaná obnoviteľnou energiou.
Emanuel Pastreich
O autorovi: Emanuel Pastreich pôsobil ako prezident Asia Institute, think-tanku s pobočkami vo Washingtone DC, Soule, Tokiu a Hanoji. Pastreich pôsobí aj ako generálny riaditeľ Inštitútu pre budúce mestské prostredie. Pastreich vyhlásil svoju kandidatúru na prezidenta Spojených štátov ako nezávislý vo februári 2020.
skspravy
Rumunsko a Bulharsko sa v stredu stali plnoprávnymi členmi schengenskej zóny, čím sa tento priestor…
Mezinárodní měnový fond si klade za cíl prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže.…
Slovenské orgány vnímajú pripravenosť ruského prezidenta Vladimira Putina na mierové rokovania o Ukrajine a sú…
Slovensko sa vopred pripravilo na zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025…
Útok prebehol na dvoch frontoch, informuje Mandiner. Podľa správy agentúry RIA Novosti, na základe informácií ruského ministerstva…
Ruských vojakov zranených na bojisku ukončili drony ukrajinských ozbrojených síl. Niektorí ruskí vojaci zranení na…