Bývalý šéf NAKA Branislav Zurian už dávnejšie hovoril, že Ľudovít Makó mal vydierať vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera nejakými dokumentmi a „barter“ medzi nimi spočíval práve v zaistení miesta pre Makóa v SIS.
Po dlhom popieraní úplatku odovzdaného do rúk kajúcnika Ľudovíta Makóa sa Zoroslav Kollár pred vyšetrovateľom priznal. Jeho novej výpovedi predchádzali dva akty. Zmenil obhajcu, Matúša Gémeša vystriedal Adrián Kucek. A hlavne – do úschovy notára zveril svoje vyhlásenie o vyhrážkach, že ak pôjde vypovedať a obsah jeho výpovede „nebude v poriadku“, tak môže byť „obvinený v nejakej ďalšej veci, alebo budú spravené nejaké invazívne veci vo vzťahu k nemu, či jemu blízkym osobám“.
Informácia o vyhlásení uloženom u notára bola na výslovnú Kollárovu žiadosť zaprotokolovaná na záver jeho výpovede s tým, že zatiaľ nebude menovať osoby, ktoré mu tieto vyhrážky adresovali.
„V prípade, že po dnešnej mojej výpovedi nastanú skutočnosti, ktoré mi boli naznačené, budem sa domnievať, že všetky tieto úkony boli vopred pripravené, riadené a kontrolované s účelom dosiahnuť odmietnutie mojej výpovede alebo určitú kvalitu mojej výpovede,“ uviedol Zoroslav Kollár.
Na kus reči do kaštieľa
S dnes notoricky známym kajúcnikom Ľudovítom Makóom sa vplyvný konkurzný právnik Zoro Kollár zoznámil pri náhodnom stretnutí v roku 2017. Zhruba po roku sa mu Makó ozval. Mal vraj vtedy enormný záujem stať sa šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KUFS) a dúfal, že Kollár so svojimi kontaktmi by mu v tom vedel pomôcť. Kollár tvrdí, že to síce nevedel zabezpečiť, ale od toho času už bol s Makóom v kontakte.
Makó vzbudil u Kollára dojem veľmi inteligentného, empatického človeka, ktorý si vie získať dôveru ľudí. On si údajne udržiaval odstup a Makó robil všetko pre to, aby sa spriatelili. Pozýval Kollára na futbalové zápasy do zahraničia alebo na hody v Jelenci, kde býval. V roku 2020 začali hovoriť o spoločnom podnikateľskom projekte s pohonnými hmotami. Stretávali sa v Kollárovom kaštieli v Tonkovciach, v čase kovidu častejšie ako pred tým. Makó sa tam neraz zastavil len tak na kus reči.
Na otázku vyšetrovateľa, či Zoro Kollár vie, kde Makó pracoval, odpovedal Kollár: „Viem to úplne presne. Do 1.6.2020 bol šéfom KUFS a od 1.6. sa stal legalizantom Slovenskej informačnej služby. Ale kde pracoval oficiálne, to neviem.“ Makó sa mal pochváliť, že do SIS sa dostal na základe nejakých dohôd s ministrom financií.
Mimochodom, bývalý šéf NAKA Zurian už dávnejšie hovoril, že Ľudovít Makó mal vydierať vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera nejakými dokumentmi a „barter“ medzi nimi spočíval práve v zaistení miesta pre Makóa v SIS.
V lete 2020 Makó oznámil Zorovi Kollárovi, že „je predmetom záujmu SIS“. Aby dokázal, že netára, ukázal mu tri fotografie. Na dvoch bol Kollár zachytený s istou ženou na Cintorínskej ulici v Bratislave, na jednej s obchodným partnerom v hoteli Ring.
Správa o monitorovaní tajnou službou vraj Kollára veľmi nerozrušila, lebo posledných dvadsaťpäť rokov žije s vedomím, že ho „sporadicky niekto monitoruje“. No prijal Makóovu ponuku, že sa postará, aby mu SIS dala pokoj. Po „uprataní problému“ ho Makó opakovane „priateľsky upomínal“, že by bolo načase sa „poďakovať“. Keď mu to ostatný raz pripomenul, vytiahol Zoro Kollár, čo mal práve doma. Teda štyridsať tisíc eur. Tri zväzky dvesto a stoeurových bankoviek vložil do bielej obálky. Makó obálku zobral a strčil do vrecka. Ako s ňou naložil ďalej, vraj Kollár nevie. On to bral ako poďakovanie Makóovi a či ich on dá kamarátovi, či bratovi, mu bolo jedno.
Kajúcnik Makó opisuje udalosti inak. S požiadavkou na zastavenie rozpracovávanie SIS podľa neho prišiel Kollár a štyridsať tisíc poslal pre vedenie SIS. Makóova výpoveď pokračuje tým, že obálku odovzdal vtedajšiemu námestníkovi Beňovi. Boris Beňa to potvrdzuje a priznáva, že dvadsať tisíc z obálky si nechal on. Zvyšných dvadsať tisíc vraj odovzdal riaditeľovi SIS Pčolinskému.
Pčolinský rázne popiera aj prijatie úplatku, aj zastavenie monitorovania Zora Kollára. Známe dôkazy sú zatiaľ skôr na jeho strane. Ako sa píše v jednom z unesení – nasadenie tajnej služby na Zoroslava Kollára bolo „bezprecedentné“ a pokyn na zastavenie odpočúvania jeho „dreveného“ telefónu mala dať v SIS „iná osoba ako Vladimír Pčolinský“.
Zdroj: plus7dni.pluska.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…