Ložiská plynu pri Gaze v hodnote 500 miliárd dolárov
Po dočasnom útlme bojov v pásme Gazy sa 4. decembra v plnej sile obnovila vojna izraelskej vlády proti Hamasu. Pod zámienkou odstránenia „teroristickej hrozby: raz a navždy izraelská armáda opäť neberie ohľad na palestínske civilné obyvateľstvo.
Každému nezaujatému pozorovateľovi je teraz jasné, že tu už nejde o obranu, ale o cielené ničenie – ničenie, v ktorom sú dobrovoľne prijaté tisíce nevinných obetí vrátane nespočetného množstva detí.
Prečo? Čo a predovšetkým kto stojí za touto obludnou neľudskosťou?
Osvetliť by to mohli niektoré udalosti v pozadí, ktoré mainstreamové médiá z veľkej časti zamlčiavajú širokej verejnosti, ale ktoré môžu byť aj rozhodujúce pre budúci vývoj konfliktu.
Ako je dnes všeobecne známe, asi 20 námorných míľ od pobrežia pásma Gazy sa nachádzajú ložiská zemného plynu a ropy v hodnote približne 500 miliárd dolárov. Palestínčania by skutočne mali na výnosy nárok, ale Izrael ich v rozpore s medzinárodným právom zadržiava už dobrých 20 rokov.
Zároveň sa však samotný Izrael zaoberá ťažbou ropy a plynu, a to na 9 rôznych ložiskách v Stredozemnom mori, a tak sa od roku 2017 zmenil z dovozcu zemného plynu na vývozcu zemného plynu.
Už len toto je nehorázna nespravodlivosť a predovšetkým výsmech ľuďom v pásme Gazy, kde viac ako polovica obyvateľov žije v chudobe a 80 percent obyvateľstva je odkázaných na humanitárnu pomoc.
Prečo je to tak a čo sa skrýva za touto neľudskou agendou, odhaľujú aspoň čiastočne nasledujúce základné informácie, ktoré vyšli najavo v posledných týždňoch:
Jedným z izraelských plynových polí je Tamar, ktoré prevádzkuje veľká americká korporácia Chevron . Jeho vývoz cez plynovod vo východnom Stredomorí bol pozastavený niekoľko dní po teroristickom útoku zo 7. októbra.
Chevron potom požiadal o export plynu cez Arab Gas Pipeline, ktorý spája ďalšiu izraelskú pobrežnú platformu Leviathan s Jordánskom a Egyptom.
To by vás malo prinútiť nastražiť uši, pretože to jasne ukazuje, že v prípade vojny existujú spojenectvá, o ktorých sa verejnosť takmer nič nedozvie, a to z dobrého dôvodu: nemá vedieť, kto z vojny vo svete profituje.
Poďme sa teda bližšie pozrieť na zúčastnené strany:
Egypt a Izrael viedli v minulosti proti sebe niekoľko vojen a rozhodne sa nepovažujú za spriatelené národy.
A jordánska kráľovná Rania v posledných týždňoch na svojom instagramovom účte opakovane vyjadrila svoju solidaritu s Palestínčanmi a svoje odmietnutie izraelskej vojnovej politiky.
Tomuto verejnému zobrazeniu však odporuje spojenie medzi hercami, ktoré sa takmer nikde nespomína.
Izraelský premiér Netanjahu aj hlava egyptského štátu generál Al Sisi sú na zozname Svetového ekonomického fóra ako prispievatelia do jeho programu.
A jordánska kráľovná Rania nie je len prispievateľkou, ale už niekoľko rokov je dokonca členkou predstavenstva WEF.
To však ani zďaleka nie je všetko. S obratom okolo štvrť bilióna dolárov v roku 2022 je Chevron nielen jednou z najväčších ropných spoločností na svete, ale je tiež úzko prepojený s WEF ako jeden z približne 120 takzvaných strategických partnerov.
A to nie je všetko: Hlavným akcionárom Chevronu spolu s vlastným akcionárom Vanguardom nie je nikto iný ako najväčší správca aktív na svete, BlackRock.
A jej zakladateľ a generálny riaditeľ Larry Fink (obrázok vľavo) je od roku 2019 spolu s kráľovnou Raniou aj členom predstavenstva WEF .
A k tomu všetkému: najvýznamnejšími dodávateľmi zbraní Izraela sú veľké zbrojárske spoločnosti v USA, za ktorými sú takmer vo všetkých prípadoch hlavnými akcionármi aj BlackRock and Co.
Dodávky zbraní deklarované ako balíky pomoci však nefinancujú dobročinné organizácie či miliardári sympatizujúci s Izraelom, ale americký daňový poplatník, teda najmä americká stredná vrstva, formou takzvaných paktov pomoci.
Najnovší balík pomoci vo výške 13 miliárd dolárov požiadal až v októbri americký prezident Joe Biden , ktorý je tiež prispievateľom do programu WEF.
Tým sa však tieto prepojenia nekončia.
31. októbra, päť dní pred obnovením útokov na pásmo Gazy, udelila izraelská vláda 12 licencií na prieskum zemného plynu vo svojich vodách šiestim spoločnostiam. Najväčší z nich je British Petroleum (BP).
BP je tiež strategickým partnerom WEF a v máji 2023 podpísala 1,5 miliardový obchod s indickou IT spoločnosťou Infosys.
Infosys je nielen strategickým partnerom WEF – jeho spoluzakladateľ, miliardár Narayana Murthy , je nielen prispievateľom do WEF, ale aj svokrom britského premiéra Rishi Sunaka, ktorý je zase jedným z nich. mladých globálnych lídrov WEF.
Ďalší detail, ktorý ukazuje, ako je palestínsky ľud klamaný a podvádzaný nielen izraelskou vládou, ale aj ich vlastnými vodcami:
Včerajšok bol bezprecedentný. Palestína bojuje za odstránenie bariéry medzi Gazou a rokom 1948
V rokoch 2021-22 sa Egypt a Izrael zúčastnili „tajných bilaterálnych rozhovorov“ o ťažbe zemného plynu pri pobreží pásma Gazy . (pozri Arbuthnot a Chossudovsky , november 2023)
A v júni 2023 izraelský premiér Netanjahu prisľúbil rozvoj ložiska plynu pri Gaze egyptskej štátnej spoločnosti EGAS – a prekvapivo po dohode s Palestínskou samosprávou.
To, čo znie ako politická senzácia, sa pri bližšom pohľade ukazuje ako ďalší klamlivý manéver, pretože Mahmúd Abbás, šéf Palestínskej samosprávy, odporca Hamasu, je tiež prispievateľom do WEF.
Je to smutné, ale pravdivé: ako už často v minulosti, svetová verejnosť je v prípade Gazy klamaná o tom, že rozhodujúcou otázkou v prípade vojny nie je, ktorá z dvoch bojujúcich strán nakoniec zvíťazí. ale kto ťahá za nitky v pozadí a kto sa bezuzdne a bez škrupulí obohacuje na úkor nevinných ľudí.
Ernst Wolff
O autorovi: Ernst Wolff sa narodil v Číne v roku 1950 a detstvo prežil v Kórei. Po štúdiách v Nemecku a USA pôsobil ako tlmočník, učiteľ jazykov a scenárista. Od 90. rokov sa ako novinár venuje vzťahu politiky a „nance. Na túto tému publikoval množstvo článkov a napísal niekoľko kníh literatúry faktu (World Power MMF, Financial Tsunami a Wolf of Wall Street). Vďaka vysoko oceňovanej knihe World Power IMF sa stal uznávaným autorom bestsellerov. So Svetovým ekonomickým fórom pokračuje v tomto úspechu. Jeho investigatívny výskum a podrobné znalosti globálneho menového systému z neho robia jedného z top autorov v oblasti ekonómie, „nance a politickej ekonómie. Ernst Wolff prevádzkuje svoje vlastné informačné kanály na YouTube, Telegram a Odysee a pravidelne oslovuje miliónové publikum.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…