Boj s epidémiou nemusí byť prioritným bojom Igora Matoviča, píše vo svojom komentári zástupca šéfredaktora portálu Trend Ronald Ižip.
Znie to ako z hororového filmu. Ľudia zomierajú na covid rekordným tempom. Cieľom Matovičovej vlády nemusí byť maximalizácia testovania covidu. Môže ním byť snaha potrestať Richarda Sulíka za to, že sa premiérovi v boji s epidémiou postavil.
V polovici novembra Ústredný krízový štáb premiérovi neodhlasoval ďalšie celoplošné testovanie. Štáb ale odhlasoval testovanie menších miest a nákup antigénových testov dal na starosť ministerstvu vnútra.
I. Matovič sa so svojou prehrou celoplošného testovania nedokázal stotožniť. Rezignoval na svoju snahu a rozhodol sa, že epidémiu nechá na osud. Za svoju prehru začal obviňovať R. Sulíka kvôli jeho opačným a verejne neskrývaným názorom. A verejne proti nemu brojiť.
Na ministra hospodárstva „ušil búdu“. Po pár dňoch zasadala vláda, ktorá rozhodla, že antigénové testy už nemá nakúpiť minister vnútra, ale minister hospodárstva.
Je nepochopiteľné, prečo testy nemali nakúpiť štátne hmotné rezervy. Dôvod môže byť jednoduchý – nachytať Sulíka, aby nedodal testy podľa zadanej špecifikácie, aby testy boli chybné, či aby pri nákupe porušil legislatívu. Konanie premiéra sa dostalo do surrealistickej roviny.
Prvou nezmyslenou povinnosťou bolo, aby testy nakúpil do 2. decembra, čím by porušil zákon. I. Matovič pritom povedal, že termíny sú „štedré“ a „realistické“. Buď premiér nepoznal termíny pri verejnom obstarávaní, alebo zavádzal úmyselne.
V každom prípade, ak by chcel premiér testy zaobstarať rýchlo a bez komplikácií, úlohu by dal nejakému zo svojich ministrov. Nestalo sa. R. Sulík dostal úlohu na základe požiadaviek ministra zdravotníctva, kde vznikol veľký kameň úrazu.
Marek Krajčí požadoval špecificitu testu na úrovni 97 percent. Takáto špecificita znamená, že pri šestnástich miliónoch vykonaných testov by mohlo ísť do karantény až pol milióna ľudí. Tí by boli falošne pozitívni – nemali by chorobu, no v teste by vyšli ako infikovaní.
Z ekonomiky by tak vypadli stovky tisíc zdravých ľudí, ktorí by museli sedieť doma kvôli neuveriteľne laxnému zadaniu ministra zdravotníctva. Takéto číslo by nemohol akceptovať žiadny epidemiológ.
Na protesty minister hospodárstva nakoniec dostal od premiéra list, v ktorom mu napísal, aby zaobstaral testy s najvyššou možnou špecificitou. Vznikla tak rozporuplná situácia, keď minister zdravotníctva chcel od R. Sulíka jedno a premiér druhé. Nech spraví R. Sulík čokoľvek, je to problém.
Zaobstaranie testov sa konaním I. Matoviča a M. Krajčího naťahovalo o ďalšie dni. Nakoniec až na decembrovom zasadnutí vlády sa R. Sulíkovi podarilo presadiť oficiálne zvýšenie špecificity testov na 99 percent. Verejné obstarávanie sa napokon mohlo rozbehnúť.
No tu prišiel do hry ďalší parameter – podľa uznesenia vlády museli byť testy dodané tri dni po podpísaní dohody. A to nedokázal splniť nikto. Šesť týždňov trvajúci chaos v zaobstaraní testov sa skončil. Testy sa vyberú napriamo.
„Už pri prečítaní chabého zadania na nákup covid testov pred 10 dňami sme napísali, že je málo pravdepodobné, aby ich niekto aj splnil,“ píše Transparency International, ktorá sa na výberovom konaní zúčastnila.
R. Sulík stúpil na niekoľko nášľapných mín. Prvou bola povinnosť, aby testy zaobstaral on. Druhou bola nízka špecificita, či rozdiel v zadaniach. Treťou bol krátky čas, ktorý mu na to dala vláda.
Možno to všetko bola len náhoda. No Occamova britva hovorí jednoznačne: ak na nejaký jav sú viaceré vysvetlenia, je lepšie uprednostniť to najmenej zložité.
Autor: Ronald Ižip – zástupca šéfredaktora portálu Trend
Zdroj: trend.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…