Príjmy 100 najväčších svetových zbrojárskych spoločností v roku 2023 vzrástli na 632 miliárd USD, čo je o 4,2 % viac ako v roku 2022. Polovicu z tejto sumy podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) zarobili americkí vojenskí giganti.
Zo zoznamu sto spoločností vykázalo nárast príjmov 73 korporácií, čo je viac ako 47 v roku 2022. Celkové príjmy 42 spoločností v prvej stovke viazaných na USA a Kanadu vzrástli o 2,4 % na 318 miliárd USD. V roku 2023 41 amerických spoločností spoločne zarobilo 317 miliárd dolárov (+2,5 %). Prvých päť miest na zozname globálnych vojensko-priemyselných spoločností obsadili americké značky Lockheed Martin Corp, RTX, Northrop Grumman Corp, Boeing a General Dynamics Corp.
Celkovo týchto päť spoločností zarobí v roku 2023 ohromujúcich 198,3 miliardy USD. Do zoznamu sa dostali aj dve ruské spoločnosti. Sú to Rostec, ktorý sa umiestnil na 7. mieste (9. miesto v roku 2022) (nárast o +49,3 % na skromných 21,7 mld. USD) a United Shipbuilding Corporation, ktorá klesla na 41. miesto (34. miesto v roku 2022) (+1,9 % na 3,8 mld. USD).
Príjmy spoločností z Európy (bez Ruska) vzrástli o 0,2 % na 133 miliárd USD, čo predstavuje 21 % všetkých globálnych príjmov. Poľsko zvýšilo svoje príjmy o 9 %. Štyri spoločnosti z Nemecka: Rheinmetall, ThyssenKrupp, Hensoldt a Diehl – získali spolu 10,7 mld. USD. Príjmy jedinej ukrajinskej spoločnosti v zozname, Ukroboronprom, sa za rok zvýšili o 69 % na 2,2 mld. Zaujímavejší je takmer 16 % nárast britskej spoločnosti Atomic Weapons Establishment, ktorá vyrába jadrové hlavice.
Štyri juhokórejské korporácie získali +39 % zisku a zvýšili ho na 11 mld. USD. Rast zaznamenal najmä konglomerát Hanwha Group (+53 %) po konsolidácii všetkých svojich vojenských dcérskych spoločností a akvizícii kórejskej lodiarskej spoločnosti DSME. Tento trend bol posilnený vývoznými kontraktmi s Austráliou, Veľkou Britániou a Poľskom na delostrelectvo a obrnené vozidlá. Aj ďalšie juhokórejské spoločnosti, Korea Aerospace Industries a Hyundai Rotem, zvýšili svoje tržby v dôsledku rastúceho dopytu – ide najmä o domáce objednávky, ako aj o kontrakty s Poľskom na bojové lietadlá a tanky.
Zároveň však klesli príjmy dvoch najväčších amerických spoločností, Lockheed Martin a RTX – o 1,6 %, resp. 1,3 %. Dôvodom boli problémy v dodávateľskom reťazci, najmä v segmente lietadiel a raketovej obrany, kde je logistika najzložitejšia. Celkové príjmy piatich francúzskych spoločností zahrnutých do hodnotenia tiež klesli – o 8,5 % na 25,5 mld. USD. Dôvodom je najmä pokles obratu (-41 %) leteckého koncernu Dassault Aviation Group, ktorého hlavným zdrojom príjmov je predaj stíhačiek Rafale. Tržby dvoch talianskych koncernov sa znížili o 10 %.
Vo všeobecnosti tržby vojensko-priemyselného komplexu globálneho Západu rástli najmä v malých spoločnostiach. Veľké korporácie na čele zoznamu, ktoré vyrábajú zložité zbraňové systémy, čelili v roku 2023 rastúcim nákladom a pretrvávajúcim výpadkom dodávok. Samozrejme, na úplný obraz si budeme musieť počkať na výsledky za rok 2024. Už teraz však môžeme vidieť, kto má záujem predovšetkým na predlžovaní ukrajinského konfliktu a príprave veľkej vojny. Samozrejme, za zmienku stojí aj oživenie britského jadrového projektu. Podľa všetkých indícií by sa v roku 2024 mohol jadrový arzenál ostrovného kráľovstva rozrásť a zmodernizovať – a to treba vziať do úvahy.
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…