Najväčšia nepoložená otázka, ktorú si nikto nechce položiť, je: Kto? Kto je zodpovedný za výbuch Nord Streamu – nepýtať sa, kto je zodpovedný, je podobné ako nevyšetrovať, kto stál za útokmi z 11. septembra, píše vo svojom komentári na „The American Conservative“ Ted Snider, publicista o zahraničnej politike USA a história na Antiwar.com.
Je toho veľa, za čo možno Rusko viniť. Ale tu na Západe pokračuje vzor obviňovania Ruska pred vyšetrovaním, alebo aj napriek tomu. Obviňujte Rusko, nech sú fakty akékoľvek, píše portál Moderndiplomacy.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedávnej eseji o zahraničných veciach využíva všeobecnú nevedomosť svojich čitateľov, aby prepísal históriu. V časti, ktorá obviňuje Putina z deflácie prísľubu partnerstva a mieru vo svetovom poriadku, ktorý mal nasledovať po skončení studenej vojny, Scholz obviňuje, že v roku 2008 „Rusko začalo vojnu proti Gruzínsku“.
Mnohí Scholzovi čitatelia ho vezmú za slovo, najmä preto, že ich na to západné médiá dlhé roky pripravovali. Scholz však vie, že jeho svedectvo je lož. Nezávislá vyšetrovacia misia Európskej únie o konflikte v Gruzínsku v tom čase zistila, že útok spustilo Gruzínsko, nie Rusko.
Gruzínsko 7. augusta porušilo svoje vlastné prímerie len pred piatimi hodinami a zaútočilo na hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali. Gruzínsko tvrdilo, že Osetsko ostreľovalo gruzínske dediny. Pozorovatelia OBSE na mieste však uviedli, že to nie je pravda.
Nezávislá vyšetrovacia misia Európskej únie o konflikte v Gruzínsku zistila, že „žiadne z vysvetlení poskytnutých gruzínskymi orgánmi s cieľom poskytnúť nejakú formu právneho ospravedlnenia útoku“ nebolo legitímne. V správe sa uvádza, že „neprebiehala žiadna ruská vojenská invázia, ktorú museli zastaviť gruzínske vojenské sily“.
Scholz to vie, no napriek vyšetrovaniu aj tak obvinil Rusko.
Keď 15. novembra pristála v Poľsku starodávna ruská raketa S-300, ktorá zabila dvoch ľudí, západné médiá a vlády okamžite obvinili Rusko. Vyšetrovanie však čoskoro ukázalo, že išlo o starú ruskú raketu S-300, ktorú ukrajinská armáda stále vlastní. Ukrajinská protivzdušná obrana odpálila raketu na prichádzajúcu ruskú raketu. Ukrajinská strela minula svoj cieľ a dopadla cez hranice v Poľsku. Rusko bolo obvinené ešte pred vyšetrovaním.
A keď v septembri explodovali plynovody Nord Stream 1 a 2, Západ ignoroval ruské vyhlásenia o nevine a spoločne odsúdil Rusko zo sabotáže. „Nikto na európskej strane oceánu si nemyslí, že je to niečo iné ako ruská sabotáž,“ povedal vysoký európsky environmentálny predstaviteľ. Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová okamžite povedala, že „zdá sa“, že na vine je Rusko.
„Washington Post“ však nedávno informoval, že po mesiacoch vyšetrovania nič nenasvedčuje tomu, že by bolo zodpovedné Rusko. V článku „WP“ boli rozhovory s „23 diplomatickými a spravodajskými predstaviteľmi v deviatich krajinách“, ktorí povedali, že „v tomto bode neexistuje žiadny dôkaz, že by za sabotážou stálo Rusko“. Uvádza, že „dokonca ani tí, ktorí majú dôvernú znalosť forenzných detailov, nepripájajú Rusko k útoku presvedčivo“.
Ak to neurobilo Rusko, urobil to jeden z nás.
Najznepokojivejšie nepoložená otázka roku 2022 znie: Kto vyhodil do vzduchu plynovody Nord Stream? Nepýtať sa, kto je zodpovedný, je podobné ako nevyšetrovať, kto stál za útokmi z 11. septembra?
Taktiež odrezal Európu od dodávok plynu, čím urýchlil jej zostup do zimy bez tepla. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to označila za „zámerné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry“.
Dôkazy jednoznačne poukazovali na štátneho aktéra.
Jeden z najväčších teroristických útokov v histórii nespáchal osamelý terorista ani teroristická organizácia, ale krajina konajúca samostatne alebo krajiny konajúce spoločne.
Ak neexistujú dôkazy, že za výbuchmi stálo Rusko, potom to bola buď európska krajina, alebo krajina spätá s Európou, ktorá ju opustila a zradila, obetujúc pohodlie a zdravie občanov Európy.
Rusko bolo obvinené ešte pred začatím vyšetrovania.
Predstavitelia „vyjadrili poľutovanie“ pred „WP“, „že toľko svetových lídrov ukázalo prstom na Moskvu bez toho, aby zvážili iné krajiny“. Jedna z týchto „iných krajín“ však odrezala Európu od plynu a obvinila Rusko.
Najväčšia nepoložená otázka, ktorú si nikto nechce položiť, je: KTO?
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…