Chránený policajt vypovedal v kauze Rozuzlenie o Petrovi Krajíčkovi, ktorému významnú funkciu zveril Daniel Lipšic.
V predchádzajúcom článku som písala o výpovedi policajta z inšpekcie Juraja Svitoka, ktorý má v kauze Rozuzlenie status chráneného oznamovateľa. Do zápisnice po zákonnom poučení o následkoch krivej výpovede a krivého obvinenia uviedol, že stíhaný a medzinárodne hľadaný expolicajt Ján Kaľavský, ktorý v Bosne a Hercegovine požiadal o azyl, v tejto balkánskej krajine využíval auto zabezpečené českou spravodajskou službou – Bezpečnostnou spravodajskou službou (BIS). Vďaka pridelencovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Krajíčkovi.
Krátka poznámka: Prípad Rozuzlenie sa týka Petra Košča alias pána X a spol., ktorý je od jari 2021 na úteku. Skupina okolo hlavy gangu temných síl, v ktorej boli dnes už bývalí šéfovi SIS a ďalšie osoby, mala diskreditovať policajtov okolo Jána Čurillu pracujúcich na citlivých kauzách a tiež svedkov. Prípad je akýmsi vyústením vojny v bezpečnostných zložkách.
Neviem nijakým spôsobom overiť pravdivosť slov svedka Juraja Svitoka. V prípade, že vypovedal pravdu, je to škandál a dôveryhodnosť Slovenska u partnerských spravodajských služieb môže byť narušená. Ak jeho slová nezodpovedajú realite, ide o medzinárodný škandál, keďže do svojej výpovede zamotal ešte aj cudziu spravodajskú službu.
Peter Krajíček je však muž, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť. Na prvú významnú funkciu v polícii ho nominoval Daniel Lipšic (vtedy KDH), neskôr si ho osvojila SNS a prešiel do SIS, až napokon nominant SME RODINA z neho urobil diplomata.
Peter Krajíček absolvoval Akadémiu Policajného zboru. Do radov polície nastúpil v marci 1988. Pôsobil na rôznych funkciách, v júni 1994 stal riaditeľ odboru kriminálnej polície Bratislava 3, v októbri 2004 prešiel na prezidiálny útvar, pracoval ako zástupca riaditeľa a zároveň vedúci oddelenia odboru odhaľovania Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ktorý bol predchodcom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Od apríla 2005 do marca 2006 bol riaditeľ odboru zločineckých štruktúr, neskôr až do júna 2008 zástupca riaditeľa ÚBOK-u, kedy odišiel prvý raz do civilu. Pracoval v súkromnej spoločnosti L.I.S.A. ako bezpečnostný manažér.
Späť sa vrátil po voľbách v roku 2010, ministrom vnútra bol Daniel Lipšic, ktorý je dnes špeciálny prokurátor. Stal sa z neho riaditeľ ÚBOK-u. (Uvedené informácie som získala podľa infozákona z ministerstva vnútra a bratislavského magistrátu ešte v roku 2015.) Jeho zástupcom bol Rudolf Cádra, neskôr gestor tímu Gorila a v súčasnosti advokát v kancelárii bývalej prokurátorky Evy Mišíkovej.
Hlavnou mediálno-politickou témou tohtoročnej jesene boli personálne kroky súčasného ministra vnútra Matúša Šutaja – Eštoka (HLAS – SD). Väčšina médií, zástupcov z tretieho sektora a parlamentná opozícia ich označovali ako „čistky v polícii“. Zaujímavé je, že kritikou nešetril ani poslanec za Progresívne Slovensko a bývalý prezident Policajného zboru SR Jaroslav Spišiak. Spolu s vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom postupovali podobne v roku 2010 a personálne zmeny robil aj policajný prezident Tibor Gašpar v roku 2012, ktorý dnes sedí v parlamentných laviciach za stranu SMER – SDD.
Za Daniela Lipšica sa funkcie rozdávali dokonca už niekoľko mesiacov predtým, ako sa vôbec KDH dostalo do vlády. „Asi v marci 2010 ma zavolal pán Vaľo do hotela Gate One, na stretnutí bol aj exriaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Krajíček. Vaľo na stretnutí povedal, že ak vyjdú voľby v júni 2010, či by som bol ochotný nastúpiť na post riaditeľa ÚZČP (Úrad zvláštnych policajných činností, pozn. autorky), a nastúpil som v októbri,“ opísal priamo verejnom hlavnom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde Jozef Rehák, jeden z najvplyvnejších policajtov éry ministra vnútra Daniela Lipšica. Útvar, ktorému šéfoval, mal totiž na starosti odpočúvanie a sledovanie.
V prípade vypovedal ako svedok aj bývalý vysokopostavený sýkorovec Martin Bihari, ktorý uviedol, že pozíciu šéfa policajných odposluchov Jozefovi Rehákovi vybavil Peter Košč.
Situáciu v roku 2016 podobne opísal na svojom webe (dnes už nefunguje) aj Milan Krajniak, niekdajší blízky spolupracovník Daniela Lipšica. Jozefa Reháka im vraj ešte pred voľbami odporučili ako vhodného kandidáta na šéfa odposluchov, neskôr vraj zistil, že nebola celkom správna voľba, dokonca ho obvinil zo skartácie Gorily. Jozef Rehák totiž pôsobil aj v SIS.
Aktuálne je Jozef Rehák neprávoplatne odsúdený pre (okrem iného) spoluprácu a úplatky od zločineckej skupiny sýkorovcov.
Voľby v roku 2010 napokon „vyšli“, vďaka čomu minister Daniel Lipšic menoval do funkcie aj prvého viceprezidenta Jána Vaľa, ktorého priamym podriadeným na poste riaditeľa ÚBOK-u sa stal Peter Krajíček. A diali sa veci…
Ján Vaľo a Peter Krajíček poznali istého Petra Košča, v tom čase podľa všetkého zrejme legalizanta SIS a jedného z najlepšie informovaných ľudí v bezpečnostnom prostredí. Jeho otec bol totiž v minulosti nie nevýznamný policajný funkcionár a pracovne prišiel do kontaktu aj s Jánom Vaľom.
A tak sa Peter Košč spoznal s Vladimírom Pčolinským, šéfom kancelárie ministra vnútra Daniela Lipšica. Peter Košč ho kŕmil exkluzívnymi informáciami z oblasti organizovaného zločinu, biznisu či politiky, ktoré preberali aj Ján Vaľo a Peter Krajíček, z čoho v konečnom dôsledku významne ťažil aj minister Daniel Lipšic, ktorý už vtedy veľmi starostlivo pestoval svoj kult neúnavného bojovníka proti mafii. Ak nie rovno mafiou, tak minimálne mafiánskymi praktikami pritom v rovnakom čase smrdeli aj vyššie poschodia polície.
Musím ešte pripomenúť, že Peter Krajíček si za šéfa odboru Bratislava na ÚBOK vybral istého Róberta Zaplatílka, ktorý neskôr dostal funkciu na inšpekcii a v rámci súčasnej vojny v bezpečnostných zložkách sa spomína ako dôležitá osoba. Práve on mal za šéfku tímu Oblúk vybrať Dianu Santusovú. Okrem toho kriminálnik Peter Petrov alias Tiger vypovedal, že mu dal televízor.
Televízor však dostal aj jeho niekdajší nadriadený, šéf inšpekcie Adrián Szabó, ktorého aj obvinili a už aj odsúdili za korupciu. Róbert Zaplatílek však ostal bez obvinenia a teda bez trestu. V jeho prípade vraj šlo o dar. Z radov inšpekcie sa podľa svedeckých výpovedí v prípade Rozuzlenie presunul do SIS.
Na jeseň 2011 sa v spoločnosti Samsung odohralo zaujímavé stretnutie. Firmu v tom čase strážila SBS-ka DAST, za ktorou stojí Peter Košč. V spravodajskej komunite ho volajú Babyface či potetovaný Peťo a novinári ho označujú prezývkou pán X. Vedenie spoločnosti sa stretlo nie len s ním ako zástupcom SBS-ky ale aj policajnými funkcionármi, Jánom Vaľom a Petrom Krajíčkom. V závode totiž dochádzalo k častým krádežiam elektroniky.
Ešte v roku 2012 sa o schôdzku v Samsungu sa začali zaujímať novinári z týždenníka Plus 7 DNÍ, podľa policajného prezídia „išlo o dôležitý štátny záujem a ochranu hospodárstva“. Článok však nikdy nevyšiel. Peter Kočš sa chválil, že ho zastavil u vtedajšieho vedenia vydavateľstva.
Vedenie polície ani inšpekcia sa vecou vtedy nezaoberali. Až koncom roka 2020 sa operatívci z inšpekcie pýtali Petra Košča na jeho vzťahy s Jánom Vaľom a Petrom Krajíčkom.
Peter Košč im povedal, že je podnikateľ a pôsobí vo viacerých firmách, ktoré sa väčšinou zaoberajú strážením objektov a osôb. V rokoch 2006 až 2010 sa stretával s príslušníkmi policajného zboru, bolo to vždy len pracovne ohľadom stráženia dôležitých podnikov, napríklad Sony a Samsung, a stretával sa aj s funkcionármi. A to napríklad, v prípadoch krádeží z týchto podnikov. V súkromnom živote sa s príslušníkmi polície nestretával. Jeho verziu však už nikto neoveroval.
Návrat Petra Krajíčka do policajného zboru v roku 2010 poznačila aj kauza pôžičky peňazí kriminálne závadovej osobe. Upozornila na to televízia Markíza a témou sa zoberal aj denník Pravda. Ukázalo sa, že tri roky predtým, v čase keď bol v civile, požičal milión korún podnikateľovi obvinenému v kauze pozemkovej mafie. Informácia vyšla najavo vďaka tomu, že policajti pri domovej prehliadke u tohto podnikateľa našli zmluvu o pôžičke. Okrem toho manželka Petra Krajíčka pracovala v jeho firme.
Z policajného prezídia vtedy pre týždenník Plus 7 DNÍ (Článok s titulkom Mafia friendly z 9. júna 2011 z webu vymazali, dá sa nájsť cez rešeršnú službu.) potvrdili, že Peter Krajíček mal od 1. júna 2003 pridelený služobný byt, ktorý však musel v čase odchodu do civilu vrátiť. Urobil tak takmer rok po tom, ako opustil prvýkrát policajné rady a zháňal peniaze na kúpu vlastného bytu. Vynárala sa tak otázka, kde vzal milión, ktorý požičal podnikateľovi.
Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak pre novinárov vtedy povedal: „Podal mi vysvetlenie, ktoré považujem za dostatočné.“ Objasnil, že videl majetkové priznanie Petra Krajíčka a ten mal na to prostriedky, aby mohol tieto peniaze podnikateľovi požičať. Tvrdil, že „nevidí nič problematické v tom, keď si dvaja, ktorí sa poznajú 20 rokov, požičajú, keď majú na to, a navzájom sa vysporiadajú“.
Daniel Lipšic, ako minister vnútra vyhlásil, že Peter Krajíček má jeho dôveru. „V čase poskytnutia pôžičky totiž nebol Krajíček policajtom a podnikateľ nebol trestne stíhaný v žiadnej kauze. Navyše obvinený bol práve po nástupe Krajíčka do funkcie riaditeľa, čo jasne dokazuje, že ÚBOK túto kauzu riadne vyšetruje,“ reagoval Lipšic, s tým že najlepšou vizitkou riaditeľa sú doterajšie výsledky jeho úradu.
Jeho predchodcovia reagovali inak. „Ja v tom vidím problém. Uvidíme, čo s tým spravíme na branno – bezpečnostnom výbore,“ povedal Martin Pado (SDKÚ), exminsiter vnútra, ktorý bol v tom čase poradcom premiérky Ivety Radičovej. Kontakty Petra Krajíčka s človekom s kriminálneho prostredia v čase vypuknutia kauzy označil bývalý minister vnútra Vladimír Palko (KDH) za ošemetný problém. „Takýto policajt by si mal dať pozor, s kým sa v civile stýka,“ uviedol.
V čase keď Peter Krajíček viedol protimafiánsky útvar na súde prejedávali závažný prípad mafiánskych vrážd. Ako chránený svedok v nich vystupoval Anton Cvešper, ktorý je jeho švagor. Do pojednávacej miestnosti ho vodili policajti v kukle a nepriestrelnej veste. Výpoveď Antona Cvešpera bola kľúčová.
Prokurátor uvádzal, že za vraždami a únosmi stoja štyria muži zo skupiny takáčovcov. Ich obeťami sa stali člen konkurenčnej skupiny sýkorovcov Peter Havasi a jeho ochrankár a tiež otec Karola Patasyho, ktorý patrí k piťovcom. Prípady sa stali v rokoch 2004 až 2005.
Peter Krajíček pracoval v čase vyšetrovania tohto prípadu na úrade ako operatívny pracovník. K otázke, či pre príbuzenský vzťah nemal prípady riešiť iný útvar polície, sa kompetentní v tom čase nevyjadrovali. Obžalovaných mužov napokon súd v prípade oslobodil. Anton Cvešper dostal novú identitu a žije v Českej republike.
Peter Krajíček druhýkrát odišiel do civilu v máji 2012. Začal podnikať a jeho obchodná spoločnosť mala názov Colombo.
„Peter Košč sa s Lališom stretával dosť často. Požičal speváčke Tine auto, ktoré jej ukradli spred baráku a ja som ho cez zlodeja jedného našiel. Bolo to v roku 2010 alebo 2011,“ povedal v januári 2015 na pojednávaní s gangom sýkorovcov na Špecializovanom trestnom súde Juraj Billik alias Čapatý, ktorý bossovi slúžil 13 rokov a patril do vražedného komanda. Teda opisoval obdobie, keď Peter Krajíček šéfoval ÚBOK-u.
„Košč si vtedy kúpil S – klasu ako Mercedes a na tom aute prišiel za mnou. Košč sa s Lališom stretávali v pizerii na Mierovej. Dôvod neviem, lebo som už pri nich nesedával, tam sa rozprávali, ja tam mám pec na pizzu a za tou pecou vždycky sedeli aj hodinu – dve a rozprávali sa, ale o čom neviem,“ doplnil Čapatý.
V prípade čelili obžalobe aj dnes už niekdajší obchodný partner Petra Košča – Marek Trajter. Súd však jeho trestné stíhanie za objednávku vraždy zastavil z dôvodu premlčania. Peter Košč sa zvykol chváliť, že ešte pred tým, ako začal podnikať s Marekom Trajetrom si ho preveroval práve u svojho kamaráta na policajnom prezídiu. U koho? No u Petra Krajíčka, ktorý mu mal povedať, že dotyčný nie je rozpracovaný v žiadnom prípade.
Peter Košč sa s Marekom Trajterom podľa dostupných informácií mal zoznámiť cez Tomáša Tarabu, v ktorý je v súčasnosti podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia (SNS).
Za pozornosť stojí aj to, že práve v období keď elitnej policajnej zložke šéfoval Peter Krajíček so zástupcom Rudolfom Cádrom a šéfom bratislavského odboru Róbertom Zaplatílkom, niekedy na prelome rokov 2011 a 2012 preventívne ušiel mafiánsky boss sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel. Prvý raz ho však obvinili až v septembri 2012 , teda po odchode Petra Krajíčka z polície a zatknúť sa ho podarilo v októbri 2015. Už je odsúdený na doživotie.
No a v tom čase, na jeseň 2015 sa Peter Krajíček stal náčelníkom bratislavskej mestskej polície, primátorom hlavného mesta bol Ivo Nesrovnal (v tom čase nezávislý, predtým SDKÚ). Ako prebehlo výberové konanie magistrát vtedy tajil, napríklad nechceli uviesť menovitý zoznam členov výberovej komisie.
Nuž, ako je už verejne známe z korupčnej kauzy bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčka, v lete 2016 vraj na chodbe Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave prevzal úplatok v sume 50-tisíc eur v knihe s vyrezanými stranami prostredníctvom najznámejšieho kajúcnika Bernarda Slobodníka od Petra Košča. Úplatok sa údajne týkal „upratania“ dvoch prípadov. Išlo o pozemkovú kauzu Petra Košča a prípad vynášania informácií zločineckej skupine sýkorovcov, v ktorom bol podozrivý už spomínaný niekdajší šéf policajných odposluchov Jozef Rehák.
Dušan Kováčik, Bernard Slobodník a Peter Košč sa v ten deň stretli v nemocnici s čerstvo vymenovaným šéfom SIS Antonom Šafárikom (nominant SNS), ktorý si ho po troch mesiacoch od nástupu do funkcie vybral za námestníka práve Petra Krajíčka.
Na tomto poste skončil, keď na miesto riaditeľa SIS nastúpil Vladimír Pčolinský (nominant SME RODINA) a vyslali ho ako svojho pridelenca do Prahy, na tejto pozícii pôsobí doposiaľ. Toľko ku kariére Petra Krajíčka a jeho prepojeniam.
V spravodajskej službe našiel uplatnenie aj bývalý policajt Michal Buraľ, pôsobil na významnej funkcii a tiež bol pridelencom SIS na Ukrajine aj v Prahe v súčasnosti je veliteľom bratislavskej mestskej polície v Petržalke. Na mestskú políciu sa dostal, keď ju viedol Marek Gajdoš (bývalý policajt šéf tímu Gorila), ktorý pracoval a dnes opäť pracuje v advokátskej kancelárii Evy Mišíkovej.
Keď Marek Gajdoš po alkoholovom excese za volantom v apríli 2020 odstúpil z postu náčelníka a magistrát vypísal výberové konanie na túto pozíciu, prihlásil sa Michal Buraľ. Vo výberovej komisii sedel bývalý hovorca Daniela Lipšica – Gábor Grendel, dnes poslanec za hnutie Slovensko a už v úvode spomínaný bývalý policajt Rudolf Cádra.
Keď bola Eva Mišíková ešte prokurátorka, celé roky sa tešila priazni súčasných opozičných politikov, ktorí ju považovali za akúsi ikonu a média ju často citovali ako odborníčku na organizovaný zločin. Práve Eva Mišíková zoznámila novinára Toma Nicholsona s Michalom Buraľom. Cez neho sa žurnalista spoznal s Petrom Koščom, ktorý tak dostal príležitosť dostať sa do mediálneho sveta a našiel si cestu aj k Marekovi Vagovičovi a iným. Tom Nicholson však nebol ani zďaleka jediný, kto Petra Košča zoznamoval s novinármi. (To je však už iný príbeh.)
Aj Peter Krajíček a Ján Vaľo majú dobré vzťahy aj s Evou Mišíkovou, ktorá zastupovala už spomínaného Mareka Trajtera či Vladimíra Pčolinského a v súčasnosti obhajuje Petra Košča aj Jána Káľavského. Mimochodom jej dcéra získala na krátky čas prácu v Národnom bezpečnostnou úrade v čase, keď ho viedol Ján Magala, pred tým riaditeľ SIS, ktorému Peter KOšč robil poradcu.
„Pána Košča vtedy vedenie SIS poverilo, aby mňa a jedného kolegu z odboru zločineckých štruktúr informoval, že významná osoba súvisiaca s touto skupinou sa vyjadrila, že „nás dajú dole“. Služba to zachytila a upozornila nás, aby sme boli obozretní s tým, že aj SIS vykonáva opatrenia, aby k ničomu nedošlo. O necelý mesiac nás pán Košč informoval, že opatrenia boli vykonané a že nám vedia garantovať bezpečnosť,“ vysvetľovala Eva Mišíková v rozhovore pre denník SME, ako sa ona spoznala s Petrom Koščom.
„Kolegom“ z odboru zločineckých štruktúr myslela Michala Buraľa. Až do nedávna podnikal (jedna firma už bola z obchodného registra vymazaná) s nový policajným prezidentom Ľubomírom Solákom, ktorý sa do policajného zboru vrátil z bratislavskej mestskej polície.
O tom, ako Lipšicov človek zabezpečil auto pre Káľavského na cestu na Balkán, si môžete prečítať TU.
Článok o tom ako českí tajní tvrdia, že auto pre Káľavského do Bosny a Hercegoviny nezabezpečili si môžete prečítať TU.
Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Zdroj: blog.sme.sk / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…