Pandémia so sebou priniesla desivé výsledky. Nie len množstvo infikovaných Covidom, nielen úmrtia spôsobené týmto vírusom a nie len ekonomické dôsledky pre všetkých. Obeťami sa stali aj pacienti trpiaci na iné ochorenia. Mnohí z nich do dnes ani netušia, že v nich bujnejú smrteľné nádory.
Plánované operácie sa odkladali mesiace a na vyšetrenie u lekára ste mohli hneď aj zabudnúť. Všetko sa liečilo z domu. Mnohí sa s problémami radšej na lekárov ani neobracali. To všetko bude mať dramatickú dohru. Tisíce ľudí totiž ani netušia, že majú smrteľné ochorenia.
Zdravotná poisťovňa Dôvera sa pozrela na dáta o pacientoch s diagnostikovanou rakovinou pred pandémiou a po pandémii.
„Na základe týchto štatistík môžeme konštatovať, že v roku 2020 sa nepodarilo z rôznych dôvodov zachytiť asi 2 000 našich poistencov, u ktorých pandémia zmarila včasný záchyt onkologickej diagnózy,“ informoval Plus1Deň Marián Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi a člen predstavenstva súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera.
Ak teda zohľadníme aj pacientov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne a súkromnej poisťovne Union, môže ísť pravdepodobne až o 6 500 Slovákov. „Je potrebné, aby sme sa sústredili na prevenciu a pokúsili sa dobehnúť zameškané. Všetci vieme, že neskorý záchyt ochorenia znamená pre pacienta horšie vyhliadky na uzdravenie,“ doplnil Faktor.
Pri srdcovo-cievnych ochoreniach sme na tom ešte horšie. Tie majú na Slovensku na svedomí najviac úmrtí. Podľa odhadov poisťovne sa to môže na celom Slovensku týkať 100-tisíc nových pacientov, ktorí o chorobe zatiaľ vôbec netušia.
Odkladali sa nielen operácie, ale aj vyšetrenia ako kolonoskopia či mamografia. „Zanedbanie prevencie a včasného záchytu ochorení považujem za jeden z najzásadnejších problémov. Ukáže až čas, k akým ďalším a zbytočným pandémiám sme tým prispeli,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.
„Máme informácie o tom, že sa v nemocniciach už znova začína operovať – operovať sa bude podľa kapacít a postupne sa bude nabiehať na štandardný režim. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prehodnocujú zdravotný stav čakajúcich pacientov a postupne ich pozývajú na zákroky,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Beáta Ksenzighová Dupaľová.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovorí, že nemocnice už začali doháňať zameškané výkony. „Komunikujeme s nimi pravidelne každý týždeň, biela medicína sa rozbieha čoraz viac,“ uviedol minister ešte začiatkom mesiaca.
Zostáva ešte jeden problém. Po takom dlhom období v plnom nasadení majú aj zdravotníci právo na oddych. Preto sa bude cez leto riešiť čerpanie dovoleniek. „Musíme tých ľudí nechať trochu vydýchnuť,“ prízvukuje minister. Kedy sa teda začne dobiehať sklz je zatiaľ otázne.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…