Európa

Krehký zákaz EÚ na dovoz ruského plynu: Rakúsko je preplnené ruským zemným plynom

„Hlavné dodávky pokračujú“. Rakúsko dováža viac ako polovicu dopytu po plyne z ruského GazPromu Rakúsko je „preplnené“ ruským zemným plynom, čo umožňuje dlhodobým zákazníkom ruskej štátnej korporácie Gazprom zvýšiť predaj svojim susedom,  uviedla agentúra Bloomberg

Dodala, že tok z Ruska predstavuje viac ako polovicu dopytu Rakúska, ktoré podniká len nesmelé kroky na diverzifikáciu svojich zdrojov plynu. Zdá sa, že napriek tvrdej rétorike voči Rusku si Rakúsko nenechá trpieť ako susedné Nemecko.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ako uzol pre ruské toky už viac ako pol storočia má krajina historicky zriadené sklady a potrubia na prepravu paliva do Nemecka, Slovinska, Maďarska a Talianska a rakúska štátna spoločnosť OMV AG má zmluvu s Gazpromom do roku 2040.

Stredoeurópska krajina uviedla, že sa chce diverzifikovať od Ruska, ale obchodné údaje ukazujú stabilný tok potrubím z Ukrajiny, ktorý pokrýva viac ako polovicu dopytu ekonomiky.

Walter Boltz, bývalý rakúsky regulačný orgán a súčasný hlavný energetický konzultant spoločnosti Baker & Mckenzie LLP, však uviedol, že je čoraz viac znepokojený týmto takzvaným zlyhaním diverzifikácie, keďže zmluva Ukrajiny o preprave plynu s Ruskom vyprší v decembri 2024 a Kyjev sa zaviazal, že nebude rokovať o novej dohode s Ruskom.

Článok Bloomberg tiež odhalil obavy z nedostatku práce na výstavbe alternatívnych plynovodov, pretože 200 miliónov EUR WAG LOOP 1, ktorý by mohol dodať 27 tW/h plynu, čo zodpovedá približne tretine ročného dopytu Rakúska, no neočakáva sa, že bude pripravený do roku 2027 z dôvodu problémov súvisiacich s nedodaním environmentálnych licencií potrebných na jeho predĺženie.

Boltz a Gas Connect Austria veria, že krajina dokáže uspokojiť dopyt v roku 2025 aj bez dodávok z Ruska, no stále je tu otázka cien, ktoré zostanú vysoké aj bez ďalších prepojení.

„Riziko v rokoch 2025 a 2026 nie je také veľké, že nebude k dispozícii plyn, ale že ceny môžu byť opäť dosť vysoké,“ povedal konzultant spoločnosti Baker & Mckenzie LLP a dodal, že sa treba vyhnúť ďalšej cenovej kríze.

Rakúsko však nie je jedinou krajinou v Európe, ktorá naďalej dostáva ruský plyn. Pripomíname, že generálny riaditeľ Gazpromu Alexey Miller v novembri povedal, že napriek európskemu odmietnutiu ruského plynu naďalej prúdi značné množstvo.

„Nerád by som uvádzal nejaké čísla, pretože molekuly v potrubí nemajú národnú farbu,“ odpovedal na otázku o percentách ruského plynu, ktorý Európa dostáva, a dodal, že veľké dodávky pokračujú.

„Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin nedávno uviedol príklad strediska v Rakúsku, Baumgartenu. V súčasnosti dodávame plyn do Baumgartenu, čo je veľké európske centrum, z ktorého sa plyn dodáva do iných krajín Európskej únie,“ pokračoval generálny riaditeľ.

Niekoľko európskych krajín čiastočne alebo úplne stratilo plyn od Gazpromu v roku 2022, keď spoločnosť prerušila alebo zastavila dodávky do Bulharska, Poľska, Fínska, Holandska, Nemecka a Dánska, najmä z dôvodu nedodržiavania prezidentského dekrétu o platbe v rubľoch alebo iných technických dôvodov.

O mesiace neskôr boli dodávky pozdĺž hlavnej trasy cez Nord Stream zastavené. Zastavilo sa aj čerpanie cez bieloruskú cestu Jamal – Európa, pričom výrazný pokles zaznamenala aj ukrajinská cesta.

Výsledkom je, že ruský plynovod sa teraz dodáva do Európy cez jeden z dvoch vstupných bodov ukrajinského systému prepravy plynu a cez Turecko, kam prichádza cez TurkStream.

Snaha Európy o diverzifikáciu od ruského plynu len vyhnala ceny do neba a vystavila kontinent nedostatku a rizikám, najmä Nemecko.

Šéf RWE, jednej z najväčších nemeckých energetických spoločností, uviedol, že Európa potrebuje zvýšiť svoju kapacitu na dovoz plynu, aby sa zabezpečila, že bude schopná zvládnuť akékoľvek neočakávané výpadky plynovodov alebo importných terminálov.

Generálny riaditeľ RWE Markus Krebber v rozhovore pre Financial Times povedal: „[Európa] nie je tam, kde by sme mali byť, pretože by sme nemali mať systém zásobovania energiou, ktorý je bez akejkoľvek rezervy alebo rezervy.“ Jeho varovanie prišlo napriek tomu, že Európa vstúpila do zimy so zásobami plynu naplnenými na 99 % po veľkom úsilí naplniť ich cez leto, aby sa vyrovnala so znížením dodávok z Ruska.

Situácia v Nemecku je taká zlá, že minister hospodárstva a zástupca kancelára Robert Habeck zrušil svoje plánované vystúpenie na klimatickom summite COP28 v Dubaji 4. decembra, aby sa mohol sústrediť na rokovania vlády o rozpočte na rok 2024 po tom, čo boli pôvodné plány výdavkov vyhlásené za nezákonné. ústavným súdom.

Berlín nedávno pozastavil dlhovú brzdu na rok 2023, aby pokryl finančné prostriedky, ako sú energetické dotácie a platby na pomoc pri povodniach, ktoré ústavný súd tiež považoval za nelegitímne, s už vynaloženými peniazmi. K tomu dochádza, keď nezamestnanosť dosiahne dvojročné maximum, životné náklady raketovo rastú a inflácia zostáva tvrdohlavo vysoká. Rakúsko pokračuje v masívnom čerpaní ruského plynu, aby sa vyhlo situácii, ktorou trpí Nemecko, aj keď lídri vo Viedni budú naďalej vystupovať proti Moskve.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago