Umýva si ruky. Daniel Lipšic hovorí, že nechápe, prečo ho zaradili na legislatívny odbor generálnej prokuratúry. „Nikdy som nebol legislatívec,“ tvrdí o sebe bývalý minister spravodlivosti, vnútra, ba aj podpredseda vlády – pozor – pre legislatívu.
Pritom za tvorbu návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku zobral aj peniaze.
Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý viedol Daniel Lipšic, štát zrušil k 20. marcu. Zo špeciálneho sa stal radový prokurátor, ktorého zaradili na odbor legislatívy Generálnej prokuratúry SR.
Lipšic svoje zaradenie spochybnil, necíti sa na novej pozícii kompetentný. Na to však zareagoval advokát Jaroslava Haščáka. „Môžeme potvrdiť, že pre túto prácu (na legislatívnom odbore – pozn. red.) má Lipšic naozaj predpoklady, keďže na objednávku nášho klienta písal ako advokát aj návrh zákona,“ vyhlásil Martin Škubla a doplnil, že Haščák ako niekdajší klient dáva Lipšicovi súhlas, aby ozrejmil, o aký zákon išlo.
Lipšica sme sa spýtali, o aký zákon išlo. „Obvinený Jaroslav H. nebol nikdy mojím klientom a žiaden návrh zákona (pre žiadneho klienta) som nikdy nepripravoval,“ pomerne stroho reagoval Lipšic. Tváril sa, že legislatívu nikdy nerobil a netvoril.
A opäť dodal, že legislatívcom sa stal až rozhodnutím generálneho prokurátora o jeho zaradení na odbor legislatívy. Odkázal nás na advokátsku kanceláriu Dentons, pre ktorú roky pracoval. Tá však na naše otázky nereagovala.
Haščáková manželka a zároveň jeho právna zástupkyňa Valeria Haščáková však hovorí niečo iné. „V prípade súhlasu Daniela Lipšica som pripravená zverejniť e-mailovú komunikáciu k danej téme medzi mnou a Lipšicom,“ uviedla.
Haščákovi a skupine Penta totiž právne služby poskytovala kancelária Dentons a cez ňu Lipšic osobne. Za služby vystavil Dentons faktúru na sumu10 200 eur v júli 2019 priamo na Haščákovo meno a účet. Faktúra bola aj zaplatená.
Z mailovej komunikácie je podľa Haščákovej jasné, že Lipšic pracoval na návrhu textu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, že sa s ňou v tejto veci stretával a na niektorých stretnutiach bol aj ďalší partner Dentonsu.
Na ďalšie otázky, v ktorých sme sa pýtali na potvrdenie alebo vyvrátenie Haščákovej slov, už Lipšic neodpovedal. Opakovane ich prešiel mlčaním.
Kým na odpovede pre náš týždenník si Lipšic nenašiel čas, pre iné médiá reagoval vysvetlením, že „pripravoval analýzu zákona, ale nepísal zákon“, a dodal, že Haščák bol klientom advokátskej kancelárie Dentons.
Haščáková potvrdila, že Lipšic pripravoval aj nejakú analýzu, lenže tú robil v roku 2018 a klientom bola spoločnosť Penta. Návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku mal Lipšic vypracovať o rok neskôr, na jar 2019.
Áno, Lipšic má pravdu v tom, že peniaze nedostával ani od Haščáka, ani od Penty. Z peňazí, ktoré posielala Penta, ho vyplácala advokátska kancelária Dentons.
Pravda je, že Lipšic o zastupovaní firiem z portfólia Penty nikdy nehovoril ako o zastupovaní Penty, ale ako o zastupovaní konkrétnej spoločnosti. Takže „naoko“ sa môže tváriť, že pre Haščáka alebo pre Pentu nepracoval. Lenže on sám ako politik aj ako prokurátor kritizoval, keď sa služby a peniaze poskytovali cez prostredníka. Sám však takto fungoval.
Na našu žiadosť nám Valeria Haščáková poskytla mail z 18. apríla 2019. Lipšic ho poslal z adresy kancelárie Dentons, podpísal DL. Vo vizitke mailu je už jeho plné meno a telefón.
Okrem samotného návrhu zákona mailová správa obsahuje slová adresované priamo Valerii Haščákovej, kde ju oslovuje „vážená pani kolegyňa“ a ďalej píše: „V prílohe Vám posielam návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku… V prípade, ak so samotným normatívnym textom budete súhlasiť, tak by som urobil stručný návrh ďalšieho postupu.“
Naozaj teda Lipšic „legislatívu nikdy nerobil a netvoril“? A ak je schopný zavádzať verejnosť (ak nechceme rovno použiť slovo klamať), má morálne právo vykonávať funkciu (akéhokoľvek) prokurátora?
ZDROJ: Plus7dni
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…