Krajiny ako Estónsko, Litva, Francúzsko, Španielsko a iné nakupovali ruský skvapalnený zemný plyn napriek zámerom upustiť od nákupu tohto paliva. To opäť dokazuje, že energetický kurz Európy nemôže byť nezávislý od Ruska, čo robí sankcie ešte smiešnejšími, najmä keď ich Moskva prekonala.
Podľa The Telegraph členské štáty Európskej únie za prvých deväť mesiacov roku 2023 nakúpili ruský LNG v hodnote 6,1 miliardy eur napriek zámerom upustiť od nákupu ruského paliva, vyplýva z údajov Eurostatu.
V zozname krajín, ktoré v roku 2023 nakupovali ruský plyn, sa Španielsko a Francúzsko umiestnili na druhom a treťom mieste po Číne. Španielsko nakúpilo od januára do septembra ruský plyn za 1,8 miliardy eur, Francúzsko nakúpilo ruský LNG za 1,5 miliardy eur a Belgicko za 1,36 miliardy eur, noviny zverejnili 18. novembra.
The Telegraph informoval, že dokonca aj „najhorlivejší podporovatelia Kyjeva v Európe vrátane Estónska a Litvy“ pokračovali v nákupe ruského LNG.
Podľa výstupov dodávky ruského LNG spolu s teplým počasím a vysokými hladinami plynu čerpaného do podzemných zásobníkov EÚ počas roku 2022 viedli k rekordnej 99,63 % kapacite zásobníkov plynu bloku na začiatku vykurovacej sezóny, podľa Britov.
Od začiatku ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine vo februári 2022 hľadala EÚ spôsoby, ako obmedziť svoju závislosť od ruského paliva. V rámci tohto úsilia blok zintenzívnil energetickú spoluprácu s niekoľkými krajinami, vrátane USA, Alžírska a Nigérie, s osobitným zameraním na dovoz LNG.
Napriek snahám o diverzifikáciu sa pripomína, že španielska ministerka energetiky Teresa Ribera v septembri povedala, že sa neplánuje zakázať ruský LNG.
“Je tu pocit nedostatku a strachu,” povedala vtedy s odkazom na obavy z nedostatku energie.
Európska komisia, ktorá v mene bloku pripravuje sankčné balíčky, zároveň uviedla: “Je na členských štátoch, aby jednomyseľne rozhodli o sankciách EÚ.”
Hoci EÚ, USA a ich spojenci uvalili na Rusko sankcie, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 19. novembra povedal, že nespočetné množstvo obmedzení nedokázalo znížiť ruskú ekonomiku.
“Západniari majú problémy, pretože si uvedomujú, že sankcie nás nezasiahli tak, ako by mali,” povedal Peskov ruskému vysielateľovi. “Okrem toho, ako vždy, Rusi dokázali nájsť spôsoby, ako z nich profitovať.”
Peskov však zdôraznil, že Moskva zostane ostražitá a bude pozorne sledovať všetky obmedzenia uvalené Západom, pretože „neexistujú žiadne extrémy, do ktorých by nechceli zájsť“.
Jeho vyhlásenie prichádza v čase, keď západní predstavitelia a experti homogénne začínajú uznávať, že negatívny vplyv sankcií na Rusko nebol taký výrazný, ako sa očakávalo. Ako Bloomberg neochotne informoval 17. novembra,
„Západné sankcie na vývoz ruskej ropy nepripravujú Kremeľ o príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, čo znamená, že opatrenia nespĺňajú jeden zo svojich hlavných cieľov.
Napriek tomu EÚ stále pracuje na 12. kole sankcií, aj keď blok prestal nakupovať ruskú ropu, uhlie, oceľ a drevo na vlastnú priemyselnú škodu. Americká rozhlasová skupina RFE/RL označila pripravovaný balík za „doposiaľ najslabší sankčný balík EÚ voči Rusku“.
Sankčný režim stále ponecháva veľkú medzeru, takmer 34 druhov takzvaných kritických a strategických surovín nevyhnutných pri výrobe elektroniky, solárnych panelov, elektrických vozidiel, lietadiel a produktov obrany. EÚ naďalej nakupuje veľké množstvá titánu, paládia, niklu, medi, platiny, ródia a hliníka z Ruska.
Od marca 2022 do júla 2023 teda EÚ doviezla tieto zdroje v hodnote 13,7 miliardy EUR, pričom zisky z ich predaja išli priamo do ruského rozpočtu a použili sa na financovanie špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, čím sa opäť odhalila smiešnosť zavedenia tzv. sankčný režim.
V skutočnosti je situácia taká smiešna, že 14. novembra vyšlo najavo, že ruské uhľovodíky sa používajú ako palivo pre americké námorníctvo cez rafinériu Motor Oil Hellas, ktorá sa nachádza v Grécku, čo je 10 najlepších dodávateľov pre Pentagon.
Krajina EÚ v skutočnosti nedodržiava blokové sankcie, ktoré boli uvalené len na základe pokynov od USA, ktorých námorníctvo poháňa ruská energia. To stelesňuje smiešnosť sankčného režimu uvaleného od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie.
Ruské ministerstvo hospodárstva očakáva, že HDP v tomto roku vzrastie o 2,8 %, pričom vzrastie z poklesu o 2,1 % v roku 2022 a prekoná predpoveď agentúry Reuters z konca septembra o 2,3 % náraste a prognózu MMF o 1,5 % raste. Moskva predpovedá v roku 2024 rast o 2,3 %, čím opäť demonštruje, že sankcie nepoškodzujú ruskú ekonomiku, ako sa očakávalo. V spojení s európskymi krajinami, ktoré stále nakupujú LNG a iné zdroje za miliardy dolárov, EÚ obmedzovaním výmen s Ruskom preukázateľne len poškodzuje svoju vlastnú ekonomiku a záujmy.
Ahmed Adel
skspravy.sk
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…