svet

Krajiny BRICS po prvýkrát ekonomicky predbehli skupinu G7. Tento čoraz silnejší blok svojou hospodárskou prevahou nad tzv. najvyspelejšími štátmi sveta zničil mýtus o rozvojových krajinách

BRICS predbieha G7 nielen hospodársky, ale aj demograficky, keďže v krajinách G7 žije 800 miliónov ľudí oproti 3,2 miliardy v štátoch BRICS.

BRICS je skratka, ktorá vznikla v roku 2001 pod názvom BRIC a ktorú vytvoril Jim O’Neill (ekonóm Goldman Sachs) pre Brazíliu, Čínu, Indiu a Rusko. Spoločnosť Goldman Sachs tvrdila, že svetovému hospodárstvu budú do roku 2050 dominovať štyri ekonomiky BRIC.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Podľa Le Journal du Dimanche krajiny BRICS z hospodárskeho hľadiska po prvýkrát predbehli sedem najrozvinutejších krajín sveta. Tento fenomén spolu s demografickou prevahou skupiny vyvrátil mýty o rozvojových krajinách a dokázal, že vznikla sila, ktorá predbehla USA, uvádza sa v článku.

Mnohí analytici v posledných dňoch konštatovali, že štáty BRICS predbehli skupinu siedmich najpriemyselnejších krajín sveta z hľadiska HDP. Signalizuje to dôležitý geopolitický zvrat?

Aké sú fakty?

Podľa britskej poradenskej spoločnosti Acorn Macro Consulting má skupina krajín BRICS, do ktorej patria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, v súčasnosti väčšiu hospodársku váhu ako sedem najpriemyselnejších krajín G7.

Na organizáciu BRICS pripadá 31,5 % svetového HDP v porovnaní s 30,7 % v prípade skupiny G7. Trend rastu bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Rast BRICS je do veľkej miery poháňaný hospodárskym oživením Číny a Indie. Konzultant Acorn Richard Dias a novinár Georges Mack okrem iného na Twitteri túto informáciu komentovali slovami: “Už neexistuje rozvinutý a rozvojový svet. Možno hovoriť o svete, ktorý ide nahor, a svete, ktorý ide nadol.”

Čo je BRICS?

Termín BRIC pôvodne vymyslel v roku 2001 analytik spoločnosti Goldman Sachs na označenie vtedajších rozvíjajúcich sa ekonomík s veľmi rýchlym tempom rastu. Tieto krajiny sa však rozhodli štruktúrovať a zjednotiť. Prvý samit Brazílie, Ruska, Indie a Číny sa uskutočnil v roku 2009. Ich cieľom bolo vtedy koordinovať úsilie o konfrontáciu s USA na svetovej scéne. V roku 2010 sa k tejto skupine pripojila Južná Afrika.

Dnes sa zdá, že o vstup do BRICS má záujem mnoho krajín. Svoje zámery oznámili najmä Saudská Arábia, Mexiko, Nigéria, Venezuela a Irán. V máji 2022 vtedajší čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi výslovne spomenul myšlienku rozšírenia fóra o krajiny ako Argentína a Pakistan a vysvetlil, že “Čína pozvala Kazachstan, Saudskú Arábiu, Argentínu, Egypt, Indonéziu, Nigériu, Senegal, Spojené arabské emiráty a Thajsko, aby sa pripojili k dialógu BRICS.”

V roku 2010 organizácia BRICS založila Novú rozvojovú banku ako alternatívu k Svetovej banke a Medzinárodnému menovému fondu. Vytvorili tiež spoločný menový rezervný fond.

Čiastočne z tohto dôvodu sa mnohé krajiny chcú pripojiť k BRICS, pretože v skupine vidia alternatívu k MMF, ktorý v mnohých krajinách zanechal zlé spomienky.

Vývoj a prognóza ekonomického rastu štátov BRICS v podobe HDP (zdroj – Svetová banka):

Prečo je to dôležité?

Do skupiny G7, ktorá bola založená v roku 1974 z iniciatívy Paríža, patria v súčasnosti USA, Japonsko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Kanada. Toto fórum sa stretáva každý rok, aby prerokovalo hlavné smery činnosti a globálne riešenia problémov. Skutočnosť, že krajiny BRICS ich obišli, svedčí o niekoľkých dôležitých geopolitických udalostiach, najmä o nástupe Číny ako vedúcej svetovej hospodárskej mocnosti pred Spojené štáty.

Od roku 2017 hovoríme o porovnaní parity kúpnej sily jednotlivých krajín.

Relatívny úpadok USA sa stal skutočnosťou, hoci od druhej svetovej vojny sa etablovali ako vedúca hospodárska mocnosť, ako reorganizátor hospodárskeho systému (Brettonwoodska dohoda z roku 1944) a ako držiteľ referenčnej meny, na ktorej je založený celý obchod.

BRICS predbieha G7 nielen hospodársky, ale aj demograficky, keďže v krajinách G7 žije 800 miliónov ľudí oproti 3,2 miliardy v štátoch BRICS.

V nasledujúcich rokoch sa ukáže, ako sa krajiny BRICS mienia postaviť voči americkej moci. Pôjdu do konfrontácie?

Aký postoj zaujmú voči Rusku, členovi BRICS a účastníkovi konfliktu na Ukrajine? V júni ruský prezident Vladimir Putin vyzval organizáciu na spoluprácu tvárou v tvár “sebeckým krokom” západných mocností. Odsúdil najmä ich pokusy využívať finančné mechanizmy na to, aby celý svet niesol zodpovednosť za vlastné chyby v makroekonomickej politike. V posledných mesiacoch sa dvaja členovia BRICS (Rusko a Čína) na pozadí rastúceho napätia s USA a Európou neustále zbližujú.

“Základný mýtus o rozvíjajúcich sa ekonomikách sa rozplynul,” povedal pre Deutsche Welle Günther Maihold, zástupca riaditeľa Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti (SWP).

Podľa neho “BRICS zažíva svoj geopolitický moment”, krajiny bloku sa snažia postaviť do pozície predstaviteľov globálneho Juhu a ponúkajú “vzorovú alternatívu ku G7”.

Možná transformácia BRICS na geopolitickú silu je však otázna. “Táto organizácia nemá v pláne nahradiť súčasný systém,” povedal v novembri minulého roka Christophe Ventura, riaditeľ výskumu v Inštitúte medzinárodných a strategických vzťahov (Iris). “Skupina BRICS je ako iné kluby a fóra, kde každý sleduje svoje vlastné záujmy.

Zdroj: financnenoviny.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

54 minút ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

3 hodiny ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

3 hodiny ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

3 hodiny ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

3 hodiny ago