svet

„Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,“ napísal Djokovič na objektív kamery v srbčine po víťaznom zápase na French Open v Paríži

Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,“ napísal Djokovič na objektív kamery v srbčine po víťaznom zápase na French Open v Paríži. Jeho názor podráždil prívržencov totality a jediného názoru na udalosti a svet na čele s francúzskou ministerkou športu.

„Kosovo je naša kolíska, naša pevnosť, centrum toho najdôležitejšieho pre našu krajinu,“ vysvetlil 22-násobný grandslamový šampión a momentálna trojka svetového tenisu svoje vlastenecké gesto.

Francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castéraová v stredu odsúdila srbského tenistu Novaka Djokoviča po tom, ako po svojom pondelkovom víťazstve v úvodnom kole grandslamového turnaja French Open v Paríži napísal na objektív kamery odkaz, že Kosovo je „srdcom Srbska“. Informuje o tom agentúra AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,“ napísal 22-násobný grandslamový šampión na objektív kamery v srbčine. Stalo sa tak na pozadí zrážok medzi etnickými Albáncami a Srbmi v Kosove.

Západní predstavitelia po pondelňajších potýčkach NATO obvinili srbských demonštrantov z podnecovania násilia. Srbský prezident Aleksandar Vučič obvinil kosovského premiéra Albina Kurtiho z pokusu „vyprovokovať veľký konflikt medzi Srbmi a NATO“ a varoval, že Srbsko „nedovolí pogrom ani zabíjanie svojich ľudí“.

Kosovo po rozpade Juhoslávie patrilo Srbsku, v roku 2008 však vyhlásilo nezávislosť – po krvavej vojne v rokoch 1998 a 1999, ktorú ukončilo NATO náletmi. Kosovo v osamostatnení podporili aj západné veľmoci. K nim sa pridalo Česko a väčšina štátov OSN. Srbsko stále pokladá Kosovo za svoju provinciu a odmieta uznať jeho nezávislosť. Peking a Moskva ho taktiež odmietli uznať. Tým prakticky zabránili Kosovu dostať kreslo v OSN. Uznať ho odmietli aj Slovensko, Španielsko, Rusko, Bosna či Grécko.

Srbi žijúci v Kosove sú stále prevažne lojálni Belehradu, predovšetkým tí na severe, kde tvoria väčšinu, a odmietajú každý krok Prištiny smerujúci k upevneniu svojej moci nad regiónom. Uznať ho odmietli aj Slovensko, Španielsko, Rusko, Bosna či Grécko.

Oudéaová-Castéraová pre stanicu France 2 povedala, že Djokovičovo posolstvo „rozhodne nebolo vhodné“.

„Pre hraciu plochu platí zásada neutrality. Keď prinášate posolstvá o obrane ľudských práv – posolstvá, ktoré spájajú ľudí okolo univerzálnych hodnôt, ako športovec ich môžete slobodne vyjadriť. Ale v tomto prípade išlo o posolstvo, ktoré je veľmi aktivistické, veľmi politické. Nemali by ste sa do toho zapájať, najmä za súčasných okolností, a už by sa to nemalo opakovať,“ dodala Oudéaová-Castéraová, ktorá je bývalou šéfkou Francúzskej tenisovej federácie (FFT).

Dodala, že riaditeľ turnaja French Open, známeho aj pod názvom Roland Garros, hovoril s Djokovičom a jeho tímom.

Djokovič (36), momentálna trojka svetového tenisu, si však svoju deklaráciu obhajoval. „Kosovo je naša kolíska, naša pevnosť, centrum toho najdôležitejšieho pre našu krajinu. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal na kameru,“ povedal Djokovič pre srbské médiá po skončení zápasu.

„Samozrejme, že ma ako Srba veľmi bolí, keď vidím, čo sa deje v Kosove a ako boli naši ľudia prakticky vyhnaní z obecných úradov, takže to najmenej, čo som mohol urobiť, bolo toto,“ dodal Djokovič, ktorého otec sa narodil v Kosove.

Kosovská tenisová federácia v utorok uviedla, že Djokovičove komentáre sú „poľutovaniahodné“, pretože podnecujú napätie medzi Srbskom a Kosovom, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Kosovo je bývalou srbskou provinciou, pričom Belehrad jeho vyhlásenie nezávislosti z roku 2008 neuznáva. Väčšinu tamojšieho obyvateľstva tvoria etnickí Albánci, ale na severe krajiny hraničiacom so Srbskom žije nepokojná srbská menšina.

Organizátori French Open v utorkovom vyhlásení bez toho, aby spomenuli Djokoviča, uviedli, že neboli porušené žiadne pravidlá. „Občas sa stáva, že diskusie o medzinárodných udalostiach zasahujú aj do oblasti turnaja, čo je pochopiteľné,“ tvrdí FFT.

infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

13 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago