Podľa Jaroslava Polačeka pri riešení náporu prichádzajúcich vojnových utečencov chýbajú riadiaca jednotka zo strany štátu smerom na samosprávu, efektívna podpora, informovanie či manažovanie, povedal v utorok (8. 3.) s tým, že rokovanie okresného krízového štábu neprinieslo riešenie.
Mesto Košice začína pod náporom množstva vojnových utečencov z Ukrajiny čeliť humanitárnej katastrofe. Vyhlásil to v utorok košický primátor Jaroslav Polaček. Pri riešení situácie podľa neho chýba riadiaca jednotka zo strany štátu smerom na samosprávu, efektívna podpora, informovanie či manažovanie.
„Mestu Košice hrozí, respektíve v tejto chvíli mesto už začína čeliť humanitárnej katastrofe. Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“povedal Polaček. Konštatoval to po rokovaní Krízového štábu Okresného úradu v Košiciach, ktorý podľa neho nepriniesol riešenie.
Košice označil Polaček za akýsi lievik, ktorým sa desaťtisíce utečencov presúvajú z hraníc s Ukrajinou ďalej na západ. Hoci mesto mnohí zatiaľ využívajú len ako zastávku, časť z nich potrebuje prespanie aspoň na jednu noc. Mesto zriadilo na kúpalisku Červená hviezda pri železničnej a autobusovej stanici pre nich hotspot, o ktorý sa starajú dobrovoľníci. Jeho kapacita bola najprv 300 miest, v pondelok (7. 3.) sa rozšírila na 400. V noci na utorok tam pritom prišlo bez predchádzajúceho avíza v priebehu poldruha hodiny zhruba 500 utečencov. Za uplynulý deň vybavili zhruba 1500 ľudí.
„Tento hotspot mesto Košice urobilo z vlastnej vôle, pretože sme si uvedomovali, že železničná stanica nie je prispôsobená na to, aby ponúkla každému pomoc, a musíme si povedať, že jednoducho nie je v našich silách to ďalej zvládať,“ povedal Polaček.
Uviedol, že podľa neoficiálnych informácií majú v priebehu utorkového večera a noci prísť z Čiernej nad Tisou do Košíc dva vlaky s utečencami. Tak by to malo byť aj v ďalších dňoch. Mesto však nemá informácie o tom, koľko ich v nich bude a čo budú potrebovať.
„Je nefér, keď nám štát nepovie, čo sa deje, keď s nami nikto nekomunikuje, keď na krízových štáboch sa nič nedozvieme a nikto tu nevydáva pokyny a rozhodnutia,“ povedal primátor.
Dodal, že pomáhať vojnovým utečencom je úlohou štátu a aj keď sa v tom mestá a obce angažujú, nemajú na to finančné krytie.
„Vyzývame, aby štát okamžite rozhodol a dal pokyny, čo máme robiť. Nemáme informácie o tom, koľko ľudí prijalo azyl, koľko tu chce zostať. Nemáme informácie a ani dáta. Bez nich a podpory nevieme, ako máme postupovať a aké máme prijímať rozhodnutia,“ konštatoval primátor.
Za neakceptovateľné rozsievanie paniky označilo ministerstvo vnútra vyhlásenie košického primátora Jaroslava Polačeka o tom, že mesto v súvislosti s prílevom vojnových utečencov z Ukrajiny začína čeliť humanitárnej katastrofe.
„Najabsurdnejšie na celom tomto teátre však je, že ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska) a dokonca aj ten ‚zlý štát, ktorý sa o nikoho nestará,‘ sa prvýkrát dozvedajú o akýchkoľvek problémoch mesta až z médií, nehovoriac o panike, ktorú už medzi obyvateľmi rozosial,“ napísal v stredu minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) na sociálnej sieti.
Ministerstvo vnútra (MV) SR uviedlo, že od začiatku konfliktu na Ukrajine intenzívne spolupracuje aj prostredníctvom okresných úradov so ZMOS, ktoré je prítomné na všetkých strategických poradách a koordinačných štáboch, kam prichádza s požiadavkami obcí.
„Okresný úrad Košice realizuje stretnutia okresného krízového štábu, na ktorom sa zdieľajú všetky dostupné informácie. Zo strany primátora mesta Košice boli na poslednom zasadnutí krízového štábu deklarované požiadavky na presné počty očakávaných utečencov z Ukrajiny, na informácie o tom, koľkí ostanú v Košiciach a koľkí budú pokračovať ďalej a iné. Takéto čísla nie je reálne mať k dispozícii, vychádzame len z údajov, ktoré dostaneme z hraničných priechodov,“ uviedol tlačový odbor rezortu. V súčasnosti pritom väčšina obyvateľov Ukrajiny mestom len prechádza a pokračuje ďalej za rodinou alebo do iných krajín.
Primátor Košíc podľa rezortu dostal rovnaké inštrukcie ako všetky iné obce a mestá. „Mal a má k dispozícii všetky komunikačné kanály, ktorými dokáže riešiť akýkoľvek problém, ktorý sa v súvislosti s utečencami vyskytne. Ministerstvo vnútra s poľutovaním konštatuje, že o údajnej humanitárnej katastrofe sa dozvedá prvýkrát až z médií, keďže primátor mesta opustil okresný krízový štáb v priebehu rokovania. V tejto situácii je podobné rozosievanie paniky medzi obyvateľmi absolútne neakceptovateľné,“ konštatovalo ministerstvo.
Mikulec uviedol, že primátor druhého najväčšieho mesta na Slovensku teatrálne vyhlásil v Košiciach humanitárnu katastrofu a obvinil štát, že s tým nič nerobí.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…