Vedci z WHO, ktorí sa zúčastnili misie do Wuhanu, kde hľadali pôvod epidémie koronavírusu, obvinili západné médiá, že „prekrútili“ ich citáty tak, aby zodpovedali protičínskemu naratívu.
Pred niekoľkými dňami médiá hlavného prúdu informovali o výsledkoch misie expertov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) do Wuhanu v Číne, kde skúmali pôvod svetovej pandémie SARS-CoV-2. Väčšina z toho, čo ste sa o tejto misii dozvedeli z médií hlavného prúdu pravdepodobne boli vopred dohovorené lži a vôbec to nezodpovedá pravde – hovoria účastníci misie WHO.
Vedci z WHO, ktorí sa zúčastnili misie do Wuhanu, kde hľadali pôvod epidémie koronavírusu, obvinili západné médiá, že „prekrútili“ ich citáty tak, aby zodpovedali protičínskemu naratívu. Mnohé médiá hlavného prúdu, aj u nás na Slovensku, informovali o tom, že Čína odmietla vedcom poskytnúť všetky údaje, o ktoré žiadali. Na základe týchto informácií aj Jake Sullivan, poradca prezidenta USA vo veciach národnej bezpečnosti, v piatok prehlásil, že Washington „je hlboko znepokojený spôsobom, akým sa komunikovalo o prvých zisteniach z misie za pôvodom Covid-19“ a vyslovil pochybnosti o procese, akým sa tieto zistenia získali.
Britský zoológ Peter Daszak, ktorý bol členom misie WHO, povedal, že obvinenia Číny, že odmietla poskytnúť údaje, sú nepravdivé. Povedal: „Niečo podobného som na misii WHO nezažil. Ako vedúci zoologickej a environmentálnej pracovnej skupiny som sa stretol len s dôveryhodnosťou a otvorenosťou u svojich Čínskych kolegov. Dostali sme prístup ku všetkým rozhodujúcim novým údajom. Vďaka tomu sme získali vhľad do toho, ako pravdepodobne pandémia prebiehala. Všetky údaje sme spracovali a zahrnieme ich do výslednej správy.“
Peter Daszak tiež zverejnil tweet tohto znenia: „Hnevá ma, že človek stráca čas s novinármi, vysvetľuje im najdôležitejšie zistenia našej vyčerpávajúcej niekoľkotýždňovej práce v Číne, a potom vidím, že slová mojich kolegov sú citované úplne inak, aby to súhlasilo s naratívom, ktorý mali pripravený už pred rozhovorom. Hanbite sa @nytimes!”
Thea Koelsen Fischer, dánska členka tímu povedala, že ich výroky novinári „zámerne prekrútili, aby vrhli zlé svetlo na dôležitú vedeckú prácu.“
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia pripomenul USA, že WHO je „v oblasti zdravotníctva kompetentnou multilaterálnou medzinárodnou organizáciou a nie je to žiadny lunapark, kam sa dá kedykoľvek vojsť alebo odísť.“
Čína vyzvala USA, aby „dodržiavali najvyššie štandardy“, keď pôjde o otvorenosť a transparentnosť, pretože „túto záležitosť sleduje celý svet“.
Americký nezávislý denník Newsmax priniesol informáciu, ktorú dnes ráno potvrdila aj agentúra CNN: Misia vedcov z WHO, ktorá práve ukončila ďalšiu fázu terénneho výskumu vo Wuchane s cieľom zistiť ohnisko a pôvod pandémie Covid-19, objavila dôkazy, že doteraz akceptovaný popis udalosti nezodpovedá realite. Pri vypuknutí úplne novej vírusovej choroby sa dá očakávať, že prví pacienti budú nakazení jediným kmeňom vírusu, ktorý sa až neskôr bude diverzifikovať mutáciami. Vo vzorkách krvi prvých pacientov z decembra 2019 sa však zistilo 13 rôznych kmeňov!
Vedúci tímu WHO Peter Ben Embarek povedal v rozhovore pre CNN, že vo vzorkách krvi od pacientov, ktorí v decembri 2019 vo Wuchane vyhľadali lekársku pomoc s príznakmi Covidu-19, bolo 174 testami potvrdených ako pozitívnych. Pri skúmaní ich anamnézy sa zistilo, že niektorí mali kontakt aj so známym rybím trhom, ktorý je podozrivý ako ohnisko nákazy, ale mnohí pacienti nemali s trhom nič spoločné. Podľa dnes už známej dynamiky nákazy, hovorí Ben Embarek, je asi 85 % všetkých prípadov bez príznakov. Hoci ešte nebolo vykonané epidemiologické modelovanie, no dá sa predpokladať, že už v decembri len vo Wuchane existovalo najmenej 1000 ľudí, u ktorých sa neprejavovali žiadne príznaky.
Na základe tohto zistenia tím retrospektívne preskúmal aj anamnézu 92 pacientov, ktorí mali v provincii Hubei, kde leží Wuchan, v období od októbra do decembra popísané podobné príznaky ako Covid-19. Výskyt týchto prípadov bol rozptýlený takmer rovnomerne po celej provincii a netvoril zhluky, ako je to obvyklé pri vypuknutí novej epidémie. Tím sa tiež stretol s prvým testami potvrdeným pacientom zo začiatku decembra 2019.
Išlo o 40-ročného muža, úradníka, ktorý podľa vlastných slov vedie jednotvárny život a nikam necestuje. Nemal žiadny kontakt z rybím trhom.
Prof. Edward Holmes z univerzity v Sydney, virológ, povedal, že pri známej frekvencii mutácií vírusu SARS-CoV-2 zistenie 13 rôznych genetických variantov naznačuje, že vírus pravdepodobne v ľudskej populácii cirkuloval niekoľko mesiacov predtým, než prepukla epidémia vo Wuchane.
O údajoch, o ktorých hlavný prúd informoval, že ich „Čína odmietla vydať“, povedal Embarek toto. Kvôli časovému plánu a technickej náročnosti tím ešte nemohol preskúmať retrospektívne krvné vzorky od všetkých pacientov zo skúmaného obdobia. Tím sa však do Číny vráti a bude vo výskume pokračovať. Čína je ústretová a sľúbila všestrannú spoluprácu. K dispozícii bude ešte asi 200 000 krvných vzoriek, ktoré sú však často v malých množstvách a bude treba ešte pripraviť metodológiu na ich vyšetrenie. Je to však veľmi bohatý materiál, ktorý môže priniesť mnoho nových informácií.
CNN tiež cituje hovorcu ambasády ČĽR vo Washingtone:
USA sa v priebehu posledných rokov chovali spôsobom, ktorý závažným spôsobom podmínoval multilaterálne inštitúcie, vrátane WHO, a výrazne poškodil medzinárodnú spoluprácu pri výskume COVID-19. USA sa však tvária akoby nič a ukazujú prstom na WHO a na iné krajiny, ktoré WHO spoľahlivo podporovali.
Vedúci misie WHO, Peter Ben Embarek potvrdil, že: „Čínske úrady do ich práce nijako rušivo nezasahovali.“
Prof. Zhang Yiwu z univerzity v Pekingu hovorí, že celý rad krajín a médiá ich hlavného prúdu od vypuknutia epidémie nerobia nič iné, len sa snažia obviniť z epidémie Čínu. „Avšak krajiny, ktoré ohovárajú Čínu, že v začiatkoch zatajovala informácie o víruse, odmietajú na svoje územie pustiť expertov WHO, aby mohli vykonať výskum aj u nich.“
Britské denníky Belfast Telegraph a Mirror priniesli videorozhovor s popredným britským odborníkom Johnom Watsonom, niekdajším hlavným lekárom Spojeného kráľovstva, ktorý bol tiež členom výskumného tímu WHO. V rámci rozhovoru povedal:
„Je namieste preskúmať všetky cesty a možnosti, ako mohla prepuknúť epidémia vo Wuchane, a tiež všetky možné informácie o tom, ako tieto vírusy prežívajú v živočíšnych rezervoároch. Podľa toho, čo vieme, Čína je veľmi pravdepodobným zdrojom prepuknutia epidémie, ale v žiadnom prípade to nie je jediné možné miesto, kde mohlo dôjsť k prenosu zo zvierat na človeka. Chcem vás uistiť, že toto miesto hľadáme aj mimo Číny, nielen v Číne.“
„Od začiatku sme túto misiu nebrali ako jednorazovú akciu a že všetko touto jednou návštevou vybavíme. Je to začiatok procesu, ktorý ešte nejaký čas bude trvať.“
Na priamu otázku BBC, či on osobne je presvedčený, že k prvému prenosu na človeka došlo v Číne, povedal: „NIE“.
Vedúci misie WHO Peter Ben Embarek poskytol po návrate v Ženeve aj exkluzívny rozhovor vedeckému časopisu Science. Informácie z tohto rozhovoru vám prinesieme v špeciálnom príspevku. Obsahom budú podrobnosti z výskumu, ako sa tím staval k hypotéze úniku z laboratória, aké iné možnosti skúmal a ako výskum ovplyvňovala politika.
Zdroj: davdva.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…