Slovenský minister zahraničných veci Ivan Korčok (nominant strany SaS) tvrdí, že Vyšehradská štvorka nemá príliš dobrú reputáciu vrámci Európskej únie. Slovensko nebude vo všetkom spolupracovať s krajinami V4. Korčok taktiež obhajuje bezpečnostnú stratégiu, v ktorej sa píše, že prítomnosť amerických vojakov v Európe je naším strategickým záujmom. Slovenských vojakov chce Korčok vysielať na misie NATO do zahraničia
So zmenou vlády prišla aj nová zahraničná politika Slovenska. Viac prozápadná, viac servilná k Spojeným štátom americkým, no čo je najhoršie, rozbíja jednotu krajín zoskúpených vo Vyšehradskej štvorke – Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko.
Prednedávnom sa to prejavilo tým, že Slovensko sa nezastalo Maďarska a Poľska ohľadom naviazania európskeho rozpočtu na tzv. právny štát. V praxi by to znamenalo, že „neposlušné krajiny“, ktoré majú vlastný pohľad na určité veci, by pod zámienkou, že nedodržujú princípy právneho štátu, mohli prísť o eurofondy.
Maďarsko a Poľsko však nakoniec zvíťazili a vybojovali si, že napríklad prijímanie migrantov nebude patriť pod definíciu „právneho štátu.“ Dovtedy bol totiž návrh Európskej komisie vágny a mohol by zahrňovať aj túto tému.
Slovensko nepodporením Poľska a Maďarska však ostalo zahanbené. Naši vládni predstavitelia robia voči Bruselu kolenačkovú politiku. Slovenský minister zahraničia už ani neskrýva svoj negatívny postoj k V4.
V rozhovore pre portál Aktuality.sk Korčok ozrejmil, že naša spolupráca so susedmi z V4 nebude vždy jednotná:
„V4 neznamená, že my budeme vo všetkom a vždy spolupracovať. V4 nie je ani organizáciou, ani politickou alternatívou„.
SaSkársky nominant Korčok si taktiež stojí za svojím postojom k právnemu štátu, ktorý je iný ako majú Maďari a Poliaci:
„To je jedna z vecí zásadná, ja sa za ňu staviam„.
Minister zahraničia ďalej uvádza, že vo V4 nie je jednotný postoj ani k ostatným otázkam ako Ukrajina, Nord stream 2, atď.
Korčok následne povedal na rovinu, čo si myslí o V4:
„Áno v ostatných rokoch V4 nenadobudla tú najlepšiu reputáciu vrámci Európskej únie„.
Ďalšou témou boli naše vzťahy s Ruskou federáciou a so Spojenými štátmi americkými. Korčok tvrdí, že nie je žiaden rusofób, no v bezpečnostnej stratégii jasne pomenoval, kde sa s Ruskom nezhodneme.
Naopak, bezpečnostná stratégia sa výrazne javí ako proamerická. Minister zahraničia si však za ňou stojí a obhajuje aj túto pasáž:
„Strategický bezpečnostný záujem Slovenska je aj vojenská prítomnosť USA v Európe„.
„Prítomnosť Spojených štátov v Európe je od 2. sv. vojny, je to nejaký základ stability, no a vidíme čo sa udialo v ostatných rokoch. Okrem iného nezabúdajme, že Spojené štáty sú kľúčovou krajinou NATO, ktorá garantuje aj našu obranu, cez článok 5. No a ich prítomnosť vnímame ako niečo, čo je dobré pre bezpečnosť Slovenska a celej Európy,“ tvrdí Korčok.
Minister zahraničných vecí taktiež chce, aby sa slovenskí vojaci podieľali na misiách vojenskej organizácie NATO:
„No pozrite sa, po roku 2014, kedy došlo k narušeniu územnej integrity zo strany Ruska, tak NATO reagovalo, tzv. predsunutou obranou, lebo sme sa nemohli pozerať na to, že nášmu susedovi zobrali kus územia a my teraz budeme sedieť so založenými rukami? NATO má svoje misie aj v iných krajinách a Slovenská republika ako člen NATO nechce byť čiernym pasažierom… preto považujem za úplne prirodzené sa podieľať na tom, čo NATO spoločne robí“.
Korčokova zahraničná politika je v rozpore s názormi Slovákov
Korčokove názory a presadzovanie jeho zahraničnej politiky však nemajú žiadnu legitimitu u slovenského obyvateľstva. Kým Korčok považuje Spojené štáty americké za nášho kľúčového spojenca a Rusko za bezpečnostnú „výzvu“, Slováci to vnímajú presne naopak.
Podľa prieskumu, ktorý dal vypracovať Globsec, Rusko za hrozbu považuje len 26 % Slovákov. Ľudia na Slovensku za väčšiu hrozbu považujú Spojené štáty Americké. Až 41 % Slovákov uviedlo ako hrozbu USA.
Kým minister zahraničia Korčok presadzuje výlučne prozápadnú orientáciu Slovenska, Slováci chcú spolupracovať s krajinami na všetky svetové strany. Podľa ďalšieho prieskumu Globsecu, prozápadnú orientáciu preferuje 21 % Slovákov, provýchodnú 13 % a orientáciu „niekde uprostred “ preferuje až 56 % Slovenských občanov.
Z tohto prieskumu aj iných, ktoré dopadli podobne, jasne vyplýva, že Slováci nechcú byť geopoliticky jednostranne ukotvení na jednu či druhú stranu, ale chcú byť akýmsi mostom medzi Východom a Západom a chcú udržiavať dobré vzťahy na všetky svetové strany. Korčok a spol teda v zahraničnej politike nezastupujú Slovákov, ale presadzujú len svoje proamerické názory.
Samuel Gdovin
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…