Konzílium považuje za kľúčové obmedziť vstup osôb, ktoré nie sú očkované a ani ochorenie neprekonali, na všetky miesta, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí.
Konzílium pozitívne vníma to, že vláda prijala väčšinu navrhovaných opatrení. Zároveň verí, že ak sa situácia v krátkom čase nezlepší, budú neprijaté návrhy znova diskutované. Vzhľadom na okolnosti dokonca nemôžu vylúčiť ani potrebu ďalšieho sprísňovania.
Epidemiologická situácia na Slovensku je kritická. Potrebujeme ráznu zmenu opatrení a zlepšenie ich dodržiavania. Krátkodobým cieľom je chrániť ľudské životy a zachovať funkčný zdravotný systém.
Zo strednodobého hľadiska je nevyhnutné výrazne zvýšiť zaočkovanosť populácie. Len tak dokážeme zmierniť dopady tretej vlny pandémie a pripraviť sa na ďalšie. Rozhodujúce je bezodkladné uvedenie opatrení do praxe, sledovanie ich efektivity, ako aj ich rýchla adaptácia v prípade, že sa ukážu ako málo účinné. Esenciálnym opatrením, ktoré konzílium navrhlo vláde, je obmedzenie pohybu nezaočkovaných osôb v čiernych okresoch.
Na toto bolo naviazané otvorenie prevádzok pre zaočkovaných a prekonaných (za predpokladu prísneho dodržiavania a kontroly tohto opatrenia). Obmedzenie pohybu, bohužiaľ, nebolo prijaté. Konzílium preto považuje za kľúčové obmedziť vstup osôb, ktoré nie sú očkované a ani ochorenie neprekonali, na všetky miesta, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí. To sa týka podujatí aj prevádzok, s výnimkou nevyhnutných.
Pri snahe zachovať v chode prevádzky považujeme za veľmi dôležité, aby sa aktívne zapojili stavovské organizácie, združenia a asociácie. Vyzývame ich, aby rozhodne a presvedčivo podporili očkovanie zamestnancov svojich členov a aby sa zasadili o prísne dodržiavanie pravidiel.
Konzílium oceňuje návrh legislatívnych úprav, ktoré posilnia vykonateľnosť a vymožiteľnosť platných opatrení. Vážime si tiež, že vláda myslí aj na ochranu zdravotníckych pracovníkov.
Konzílium víta povinné kontroly OTP pre všetkých zamestnancov. Aby sme motivovali k očkovaniu, je do budúcnosti dôležité, aby si zamestnanci hradili testy sami. Prítomnosť nezaočkovaných zamestnancov v gastro sektore považujeme z hľadiska epidemického rizika za prechodné riešenie. Návrat do normálneho života nám zabezpečí len očkovanie.
• Pre očkovaných a tých, ktorí ochorenie prekonali, by mohli byť otvorené prevádzky aj v čiernych okresoch. Zamestnanci v týchto prevádzkach môžu byť aj neočkovaní či bez dokladu o prekonaní, musia byť ale testovaní a mať respirátor.
• Zamestnávatelia majú kontrolovať OTP režim u zamestnancov a tých neočkovaných by čakalo testovanie dvakrát týždenne.
• Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si pri kontrole dokladov OTP môžu kvôli overeniu vyžiadať aj doklad totožnosti. Ak sa covidpasom alebo dokladom totožnosti dotyčný nepreukáže, musí mu byť vstup odmietnutý.
• Upravujú sa sankcie nielen pre prevádzky. Napríklad za falšovanie covid pasu môže byť udelená až 1000 eurová bloková pokuta, rovnaká suma hrozí za urážku či útok na zdravotníkov.
• Medzi ďalšími bodmi je aj odporúčanie home-officu.
• Možnosť nariadenia pracovnej povinnosti.
• Dôsledná kontrola opatrení.
• Motivácia k očkovaniu.
• Zrovnoprávnenie pandemickej OČR s OČR ako pri iných ochoreniach.
• Napríklad v prípade vianočných trhov chcú povoliť len predaj výrobkov, nie tovarov na konzumáciu.
Dnes boli v Národnej rade Slovenskej republiky schválené zákony, na základe ktorých Smer-SD opätovne prízvukuje, že súčasná vláda a tiež prezidentka vyhlásili slovenskému národu vojnu. Koaliční poslanci totiž včera podporili návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti 76 hlasmi. „Nás zarazilo, že poslanci koalície po tom, čo odsúhlasili zrušenie veľkej časti nemocníc na Slovensku, si ešte aj zatlieskali,“ povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico.
Schválený zákon má reagovať na tretiu vlnu pandémie. Opozičný Smer-SD však tomuto zákonu vyčíta konkrétne veci: „Predovšetkým je to zlepenec zákonov, ktoré vláda Slovenskej republiky predložila v skrátenom konaní bez akéhokoľvek sociálneho dialógu. Výsledkom je, že tu je obrovský hnev zamestnávateľov, zamestnancov, ľudí. Tento zákon bude viesť k vyostrovaniu napätia, určite bude viesť k väčšej agresivite, pretože veľmi symbolicky sa rozhodla vláda, že ako prvý článok tohto zákona schváli výrazné zvýšenie sankcií za priestupky, ktoré môžu občania spáchať v súvislosti s bojom proti pandémii. Naďalej veľmi výrazne nesúhlasíme so skutočnosťou, že štát prenáša na jednej strane povinnosť vykonávať testovanie, ale súčasne prenáša aj povinnosť platiť za toto testovanie. Necítime žiadne úľavy, nie je tam nič, čo by ľuďom na Slovensku pomohlo. Je to len prejav zúfalstva vlády, ktorá už nevie, čo má robiť, tak prišla s nejakým obuškom,“ uviedol Fico.
Pri prerokovaní tohto zákona navyše došlo k hrubému porušovaniu rokovacieho poriadku, ktorý jasne hovorí, že ak sa predkladá návrh zákona a súčasne sa predpokladá, že na jeho vykonanie budú potrebné vykonávacie predpisy, ktoré nadobudnú účinnosť v tom istom čase, ako novelizovaný zákon, musia byť do národnej rady predložené aj návrhy vykonávacích predpisov. Inak je to hrubé porušenie rokovacieho poriadku, čo však túto vládu absolútne nezaujíma.
SMER – SD predložil aj návrh uznesenia so žiadosťou, aby sa národná rada obrátila na Ústavný súd, aby čo najrýchlejšie rozhodol o podaniach, ktoré sa dotýkajú vecnej pôsobnosti Úradu verejného zdravotníctva.
„Aj my namietame, že nie je možné vyhláškami zasahovať do základných práva slobôd ľudí. Dali sme uznesenie, ktoré navrhovalo, že národná rada oslovuje Ústavný súd Slovenskej republiky a žiada ho, aby bezodkladne rozhodol o podaniach predovšetkým generálneho prokurátora z 18. marca tohto roku a tým Ústavný súd prispel k určitej miere stability a právnej istoty,“ tvrdí bývalý premiér.
Tiež potvrdil, že nemôže vylúčiť podanie na Ústavný súd SR, pretože návrh dnes schváleného zákona proti tretej vlne je segregačný, obmedzuje základné ľudské práva, zavádza obrovskú nerovnosť.
„Tento návrh zákona, ktorý bol dnes schválený, je segregačný, obmedzuje základné ľudské práva, zavádza obrovskú nerovnosť,“ povedal Fico. Doplnil, že počkajú na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako sa k zmene legislatívy postaví. Predpokladá však, že zákon podpíše a im neostane nič iné, ako sa obrátiť na ÚS.
Tvrdí tiež, že pri novelizácii došlo aj k porušeniu rokovacieho poriadku. Argumentuje tým, že k návrhu neboli predložené vyhlášky, ktoré by sa na jeho základe mali neskôr vyhlásiť. Rokovací poriadok podľa jeho slov jasne hovorí, že v takýchto prípadoch musia byť plénu predložené aj návrhy vykonávacích predpisov.
Viac vo videu:
Zdroj: noviny.sk / TV JOJ / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…