Od dosiahnutia celosvetového pokrytia satelitným internetovým pripojením nás delí už iba zopár štartov rakiet spoločnosti SpaceX
Spoločnosti SpaceX sa podarilo len pred pár dňami vyniesť na obežnú dráhu Zeme ďalších niekoľko desiatok satelitov, ktoré budú súčasťou konštelácie Starlink. Už pomerne známa satelitná konštelácia má zabezpečiť dostupné internetové pripojenie naozaj kdekoľvek na svete. Prvotne nepredstaviteľný plán známeho vizionára Elona Muska sa však už blíži do finále. Od dosiahnutia celosvetového pokrytia pomocou konštelácie Starlink sme totižto vzdialení už iba pár mesiacov.
Aktuálne je na rôznych obežných dráhach Zeme až 1 369 satelitov, ktoré boli zo zemského povrchu vyslané v posledných 17 mesiacoch. Portál Teslarati vo svojom nedávnom článku uvádza, že aktuálne až 1 356 satelitov funguje tak, ako bolo predpokladané. Až 900 z nich pritom už dosiahlo svoje potrebné obežné dráhy, kde budú následne súčasťou konštelácie Starlink, ktorá už dnes zabezpečuje internetové „beta“ pripojenie. Zhruba 400 satelitov je momentálne mimo svojich ideálnych, respektíve pracovných obežných dráh. Od ideálnej vzdialenosti 550 km ich v niektorých prípadoch delia desiatky, ba aj stovky kilometrov. Presné vysvetlenie, prečo sú niektoré satelity ešte na nie ideálnych obežných dráhach však nepoznáme.
Len pred pár dňami bola na obežnú dráhu Zeme vyslaná v poradí 23. misia Starlink. Tá na obežnú dráhu vo výške zhruba 250 km dostala ďalších 60 satelitov. I keď sú satelity aj spoločne s ďalšími stovkami vyššie spomínaných satelitov stále ďaleko vzdialené od svojej ideálnej obežnej dráhy, ich presun by mal trvať iba pár mesiacov. Podľa odhadov by to väčšina z nich mala stihnúť do „míľnika“ v podobe misie Starlink-28. Práve táto misia je pre spoločnosť SpaceX kľúčová. Jej úspešným dokončením by totižto mala konštelácia Starlink dosiahnuť celosvetové pokrytie saliteným internetom.
Z úst predstaviteľov spoločnosti SpaceX však zatiaľ nepadol žiadny konkrétny dátum, kedy sa naozaj dočkáme celosvetového pripojenia. Podľa odhadov portálu Teslarati by však spoločnosť mohla pokryť až 99% populácie do konca septembra tohto roku. Celosvetové pokrytie si pritom bude vyžadovať zhruba 1 700 satelitov. Pochopiteľne, dátum reálneho spustenia celosvetového pokrytia treba brať ako hrubý odhad. Pri spúšťaní vesmírnych misií totižto pomerne často dochádza ku naozaj významným oneskoreniam, ktoré môžu zasiahnuť aj satelitnú konšteláciu Starlink.
zdroj: vosveteit.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…