Je to vraj verejná databáza dezinformačných stránok. Je síce súkromná a stránky hodnotí na základe samozvanej komisie, ale napriek tomu je objektívna. Musí byť objektívna – veď jej posielajú peniaze až zo samotného Washingtonu
Bolo to pred nedávnom, ešte pred vojnou na Ukrajine. Presnejšie, bolo to v deň, keď parlament prijal tú neslávne známu okupačnú vojenskú zmluvu s Američanmi. Na tlačovej konferencii vtedy na otázku Hlavných správ zareagoval istý úradník platený z daní občanov (konkrétne to bol minister obrany Jaroslav Naď) slovami: „Ďakujem veľmi pekne za otázky aj ruskej ambasáde. Dovoľte mi povedať, že médiám, ktoré sú platené ruskou ambasádou, nebudem odpovedať na ich otázky.“
Nejde teraz o to, že pán minister (nominant pravdovravného hnutia OĽaNO) vtedy… no, povedzme že nemal dobré informácie, pretože Hlavné správy nie sú a nikdy neboli financované zo žiadnych zahraničných, a teda ani ruských peňazí, priamo ani nepriamo (ak len nerátame nejakých pár stoviek eur za zopár komerčných inzercií z toho množstva, ktoré sme za tie roky realizovali). Túto scénku však spomíname z iného dôvodu.
Stránka konspiratori.sk o sebe píše, že je to „verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom“, a že chce ľudí a firmy chrániť pred tým, aby sa ich reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť ich reputáciu.
Keď si však pozriete zoznam stránok, ktoré konspiratori.sk zaradili do svojho zoznamu, môžete si všimnúť, že oni (zámerne a veľmi nekorektne) do jedného vreca hádžu weby, ktoré uverejňujú rôzne nezmysly a bludy, spolu s úplne normálnymi, relevantnými stránkami, ktoré však majú tú „smolu“, že sú politicky v opozícii proti režimnému euroatlantickému mainstreamu.
V pravidlách, podľa ktorých konspiratori.sk zaraďujú jednotlivé weby medzi neseriózne, klamlivé, podvodné, konšpiračné alebo propagandistické, píšu, že okrem iného ide o stránky, ktoré uverejňujú dezinformačné správy, lživú propagandu, konšpiračné teórie, bludy, extrémistický obsah a podobné veci. O tom, čo sú dezinformácie, propaganda, bludy či extrémizmus, rozhodujú členovia „komisie“ z členov združenia, ktoré stránku prevádzkuje.
Uvedená samozvaná „komisia“ teda zaraďuje do svojho zoznamu, ktorý prezentuje ako „verejnú databázu“, stránky z opačného politického tábora, ktoré označuje ako propagandistické, konšpiračné, extrémistické, na základe svojich vlastných kritérií. Aké sú to kritériá? Aká nezávislá a objektívna táto „komisia“ je? A tu sme pri koreni veci.
Keď sa pozriete na to, kto podporuje stránku konspiratori.sk, zistíte, že medzi darcami sú aj ambasády Holandska, USA a Veľkej Británie. A tak „ochranu verejnosti“ pred stránkami s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom odrazu môžeme vidieť aj v trochu inom svetle: ako nástroj na likvidáciu politickej a názorovej opozície jej odstavením od reklamy.
Poviete si, veď tá stránka iba odporúča ľuďom aby neinzerovali na tej či onej stránke. Nuž isteže. Lenže tá stránka sa tvári objektívne, ako verejná inštitúcia, ktorá garantuje objektívnosť a nezávislosť. A že je tak aj braná verejnosťou, firmami a inštitúciami, o tom svedčí napríklad skutočnosť, že keď sme pred pár rokmi chceli navštíviť tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci, dostali sme (oficiálnu!) odpoveď, že nás nepustia, lebo sme boli v tom čase zaradení na zoznam stránky konspiratori.sk. Neskôr nás na základe rozhodnutia súdu z toho zoznamu museli vyhodiť, ale koľko prevádzkovateľov webov má nervy na to, aby sa s nimi súdili?
A tu sa vráťme k úvodu tohto článku a položme si otázku: ak tak vysoko postavený predstaviteľ štátu a zástupca všetkých občanov (akým člen vlády Jaroslav Naď nesporne je) považuje financovanie nejakého média z cudziny za čosi neprijateľné, čo potom v prípade, ak je takto financovaná dokonca verejná inštitúcia, ktorá sa tvári nadstranícky, nepoliticky?
Americká vládna stránka USAspending.gov je oficiálnym verejným zdrojom údajov o výdavkoch vlády USA. Na tejto stránke je tento rok jedna zaujímavá položka (nájdete ju tu). Dozviete sa z nej, že vláda USA previedla na účet slovenskej webovej stránky konspiratori.sk 24 999 amerických dolárov.
Vo vysvetlení sa píše: „Contribute to capacity building of konspiratori.sk, and to help maintaining and improving the public database of disinformation outlets.“ V preklade: „Prispieť k budovaniu kapacity konspiratori.sk, a pomôcť udržiavať a zlepšovať verejnú databázu dezinformačných kanálov.“
A tak človeku nevdojak napadne, aký bengálsky rev by sa spustil v niektorých bratislavských či washingtonských kanceláriách, keby sme si napríklad my, v Hlavných správach, založili nejakú súkromnú stránku, ktorá by sa tvárila takmer verejnoprávne, v nej samozvanú komisiu, ktorú by sme tvorili my sami, nechali by sme si z cudziny, napríklad od Si Ťin-pchinga alebo od Kim Čong-una poslať 24 999 dolárov, začali by sme kádrovať jednotlivé médiá a na tom základe by pracovníci napríklad Prezidentského paláca vpúšťali či nevpúšťali novinárov napríklad z Denníka N či Aktualít na tlačovky. Viete si to predstaviť? A pritom by to bolo presne to isté, ako to, s čím tu máme do činenia v prípade webu konspiratori.sk…
Ivan Lehotský
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…