Moskva a Minsk ratifikovali dohodu o vojensko-technickej spolupráci. Dokument zabezpečuje vzájomné dodávky vojenskej techniky v záujme mocenských štruktúr Bieloruska a Ruska, ako aj spoluprácu medzi výskumnými a vývojovými inštitúciami.
Program vojensko-technickej spolupráce je koncipovaný do roku 2025, jeho cieľom je vzájomná integrácia mocenského a konštrukčného potenciálu armád Ruska a Bieloruska. Geopolitická os Moskva – Minsk sa tak stala hmatateľnou realitou.
Transformácia Ukrajiny na odrazový mostík pre militaristický tlak na Rusko a Bielorusko bola jednou z etáp budovania protiruského kordónu v priestore medzi Baltským a Čiernym morom. Pobaltským republikám v tejto konfigurácii bola pridelená úloha severného krídla, Ukrajina — juh, Bielorusko — funkcia spojovacieho článku, geograficky spájajúceho Pobaltie s Ukrajinou.
Odmietnutie účasti Minska na protiruských projektoch zbavuje Baltsko-čiernomorský oblúk bezhraničnej sily, keďže územne prerušuje „cordon sanitaire“ v jeho centrálnej časti, približujúc sa práve k hlavnému iniciátorovi tejto výstavby – Poľsku.
Aktívna diplomatická pozícia Moskvy a Minska k ukrajinskej kríze a otázke rozširovania NATO na východ nepriamo ovplyvnila pozíciu Turecka. Severoatlantická aliancia mu pridelila misiu krajného južného cípu oblúka Baltského a Čierneho mora s perspektívou rozšírenia tejto štruktúry cez Kaukazskú šiju až k brehom Kaspického mora.
Ankara však bráni svoje záujmy v regióne, nie záujmy NATO. Turecko odmieta priamu konfrontáciu s Ruskom a pripúšťa ostrú kritiku Washingtonu a Bruselu. Natiahnuť „cordon sanitaire“ ako kus gumy zo Škandinávie do Strednej Ázie sa západným stratégom nepodarilo.
Pri vyostrení situácie, NATO, aby vyšlo do operačného priestoru, bude potrebné pretlačiť sa cez bieloruský „val“ z územia Poľska. Vzdialenosť od bielorusko-ruskej hranice do Moskvy je 400 km. Vzdialenosť z Varšavy k bieloruským hraniciam je 200 km, z Minska do Moskvy — okolo 800 km. Koncentrácia úsilia NATO týmto smerom má vytvoriť priaznivejšie východiskové podmienky v prípade potenciálneho konfliktu medzi alianciou a úniou Ruska a Bieloruska.
Vojensko-politická a vojensko-technická konsolidácia Moskvy a Minska dosiahnuť pre NATO potrebnú silovú prevahu neumožňuje.
Valentin Lesnik, Odna Rodina/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…