Podľa agentúry „Bloomberg“ medzi odborníkmi rastie presvedčenie, že americké stíhačky F-16 sa môžu stať ľahkým cieľom ruskej protivzdušnej obrany.
Ozbrojený konflikt na Ukrajine, hoci sa považuje za lokálny, už v globálnom meradle ovplyvňuje rôzne sféry politiky a ekonomiky. A predovšetkým bojové akcie ovplyvňujú globálny trh so zbraňami a ovplyvňujú povesť konkrétneho typu zbraní.
Načrtnutý trend posúdili analytici denníka „The EurAsian Times“ na príklade Indie, kde sa armáda veľmi znepokojila pokiaľ ide o účinnosť rakiet SCALP-EG, ktoré sú tam v prevádzke. Je to vlastne francúzska verzia rakiet „Storm Shadow“.
Táto obava narastá, keďže sa v brífingoch ruského ministerstva obrany objavuje stále viac správ o zostrelení týchto „neohrozených“ riadených rakiet systémami protivzdušnej obrany.
Faktom je, že India má tieto rakety v obmedzenom množstve a nie je možné doplniť ich zásoby, pretože európske arzenály tiež cítia ich nedostatok. Najmä ak vezmeme do úvahy ich dodávky na Ukrajinu.
V Naí Dillí preto narastajú obavy, že v konflikte budú všetky ich rakety SCALP-EG rýchlo spotrebované, keďže väčšinu z nich zostrelí čínska alebo pakistanská protivzdušná obrana.
Situácia súvisiaca s dodávkami stíhačiek F-16 na Ukrajinu vyvoláva podobné obavy v americkom vojensko-priemyselnom komplexe. Podľa agentúry „Bloomberg“ medzi odborníkmi rastie presvedčenie, že sa môžu stať ľahkým cieľom ruskej protivzdušnej obrany. Kyjev pritom žiadnu vzdušnú prevahu nedosiahne.
Takáto možnosť by sa mohla ukázať ako rana pre reputáciu amerického vojenského letectva ako celku, čo značne skomplikuje predaj amerických stíhačiek štvrtej generácie na svetovom trhu so zbraňami.
Ešte hrozivejšia situácia pre americký vojensko-priemyselný komplex sa vyvíja so systémami „Patriot“, ktoré, ako sa ukázalo, môžu zasiahnuť ruské hypersonické rakety „Kindžal“. A samotné systémy ich nedokážu zasiahnuť ani po vystrelení všetkej svojej drahej munície.
V tejto súvislosti môže byť spochybnená dohoda s Taiwanom, v rámci ktorej sa plánuje dodať ostrovnému štátu až sto systémov „Patriot“ naraz, každý za takmer miliardu dolárov.
Agentúra zároveň pripomína, že problémy môžu nastať aj so skladovými zásobami rakiet pre tieto systémy protivzdušnej obrany, keďže v USA ich možno vyrobiť len 500 kusov ročne.
Aj na Ukrajine to stačí sotva na mesiac-dva intenzívneho používania, nehovoriac o konflikte s Čínou. Takže Tchaj-pej môže byť v pokušení nejako sa vyhnúť takej nákladnej, ale málo užitočnej americkej „pomoci“. No, alebo v každom prípade to nejako odložiť…
Rusko spustilo sériu raketových útokov na Kyjev pomocou „neznámych exotických rakiet“. Systémy protivzdušnej obrany Ukrajiny ich zaregistrujú na poslednú chvíľu.
O tom, aké rakety ruské vzdušné sily posielajú na nacistické hniezda v hlavnom meste Ukrajiny, prezradili odborníci pre portál „Pravda.Ru“.
Zástupca prezidenta Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied pre informačnú politiku, doktor vojenských vied Konstantin Sivkov pripustil, že ruské vzdušné sily môžu použiť riadené rakety „Kalibr“, strategické Ch-101 alebo balistické „Kindžaly“.
Expert tiež nevylúčil, že na vojenské objekty Ozbrojených síl Ukrajiny boli odpálené riadené kĺzasvé bomby. Sivkov dodal, že v prvom rade ruské vzdušné sily ničia tylové systémy a technickú podporu nepriateľa, aby narušili protiofenzívu ukrajinskej armády.
Riaditeľ Centra pre vojensko-politický výskum Almaz-Antej, doktor historických vied, profesor Alexej Podberjozkin poznamenal, že v zóne špeciálnej vojenskej operácie sa v súčasnosti používajú rôzne typy rakiet: „Kalibr“, „Kindžal“, rakety z viacerých reaktívnych systémov. Pri masívnom útoku však boli podľa neho použité rakety dlhého doletu.
„Myslím, že sa pri útokoch na pozemné ciele používa aj protivzdušná obrana, ako sú S-300, S-350, S-400. Alebo rakety vzduch-zem Ch-101. K dispozícii je hlavica — 600 kg. To je slušný náklad,“ vysvetlil Podberjozkin.
Poukázal na hlavné ciele ruskej armády — veliteľské a komunikačné centrá, veliteľstvá, komunikačné centrá, železničné uzly, muničné sklady, letiská a pristávacie dráhy.
Zdroj: sk.news-front.info (1), (2)
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…