Niektorí americkí a európski predstavitelia sú čoraz viac znepokojení neudržateľným smerovaním vojny na Ukrajine ja potichu diskutujú o tom, že požiadajú ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zmiernil svoj tvrdý postoj voči Rusku.
Zatiaľ čo vysokopostavení predstavitelia Bieleho domu tvrdia, že konflikt na Ukrajine musí mať diplomatické riešenie, médiá blízke americkým spravodajským službám vo štvrtok informovali o rastúcich obavách z tvrdého postoja Kyjeva v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou na bojisku. Ukrajinský minister obrany medzitým vyjadril odhodlanie bojovať až do úplného víťazstva.
Spojené štáty budú naďalej pomáhať Ukrajine „v maximálnej možnej miere“, povedal vo štvrtok americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, „najprv na bojisku a potom nakoniec za rokovacím stolom“.Myslíme si, že sa to musí ukončiť diplomatickým riešením.“
Sullivan vystúpil v Centre pre novú americkú bezpečnosť (CNAS), washingtonskej lobistickej skupine blízkej Demokratickej strane.
CNAS financujú spoločnosti ako Northrop Grumman a Raytheon, ktoré budú mať po skončení konfliktu obrovské príjmy z doplnenia amerických zásob zbraní. CNAS obdržala v minulom roku najmenej 500-tisíc dolárov od amerického ministerstva obrany na podporu svojich aktivít.
Práve v CNAS politický šéf Pentagónu Colin Kahl začiatkom tohto týždňa prezradil, že USA pošlú Ukrajine riadené strely pre raketomety HIMARS.
Hoci generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg naznačil, že Ukrajina sa možno bude musieť vzdať niektorých území v záujme mieru, Sullivan povedal, že takéto rozhodnutie je plne v kompetencii Kyjeva.
„Nebudeme na nich tlačiť, aby urobili územné ústupky. Myslíme si, že je to nesprávne,“ povedal pre CNAS.
Sullivanove pripomienky prišli po informáciách zverejnených na webe NBC News, že niektorí americkí a európski predstavitelia sú „čoraz viac znepokojení tým, že trajektória vojny na Ukrajine je neudržateľná“, a „potichu diskutujú“ o tom, že požiadajú ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby „zmiernil svoju tvrdú líniu“, že Rusku nikdy neodstúpi žiadne územie.
Portál v tejto súvislosti citoval sedem súčasných a bývalých amerických a európskych predstaviteľov. Spoluautorom článku bol Ken Dilanian, ktorý je známy svojimi väzbami na CIA. Jeden z anonymných amerických predstaviteľov uviedol, že Washington netlačí na Kyjev, aby urobil ústupky, „ako to robia niektorí Európania“, ale namiesto toho „plánuje dlhú vojnu“.
NBC tiež uvádza, že americký prezident Joe Biden „nebol nadšený“, keď minister zahraničných vecí USA Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin koncom apríla po návšteve Kyjeva hovorili o „víťazstve“ vo vojne, ale údajne sa dal presvedčiť, keď mu povedali, že ich výroky boli nesprávne interpretované médiami.
„Oni veria, že my môžeme vyhrať; my veríme, že oni – my môžeme vyhrať – oni môžu vyhrať, ak budú mať správne vybavenie, správnu podporu,“ povedal vtedy Austin a dodal, že USA chcú „vidieť Rusko oslabené“.
Hoci Biden údajne povedal Austinovi aj Blinkenovi, aby svoju rétoriku “zmiernili“, nič nenasvedčuje tomu, že by tak šéf Pentagónu urobil. V stredu, keď Austin predsedal „kontaktnej skupine“ pre vyzbrojovanie Ukrajiny v Bruseli, prisľúbil „posilniť ukrajinské ozbrojené sily, aby im pomohol odraziť ruskú agresiu teraz [a] v budúcnosti“.
Podľa generála Marka Milleyho, predsedu Zboru náčelníkov štábov USA, Ukrajinci dostali viac zbraní, ako žiadali. Kyjev žiadal desať práporov delostrelectva a dostal ich dvanásť. USA a ich spojenci dodali Ukrajine aj viac ako 97 000 protitankových systémov, „čo je viac, ako je tankov na svete“, povedal Milley.
„Žiadali 200 tankov, dostali 237 tankov,“ dodal Milley. „Žiadali 100 bojových vozidiel pechoty; dostali ich viac ako 300. Dodali sme, zhruba povedané, asi 1 600 systémov protivzdušnej obrany a asi 60 000 nábojov protivzdušnej obrany.“
Ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov vo štvrtok pre CNN uviedol, že Kyjev „oslobodí všetky naše územia, celé, vrátane Krymu“, pričom zbrane dodané NATO použije najprv na stabilizáciu frontu a potom začne protiofenzívu. Ukrajinský generálmajor Dmitrij Marčenko v stredu vyhlásil, že zbrane dodané USA chce použiť s cieľom zaútočiť na Kerčský most, ktorý spája Krym s ruskou pevninou.
Zatiaľ čo šéf Austinovej politiky a bývalý Bidenov bezpečnostný poradca Kahl tvrdili, že boje sa pre Kyjev vyvíjajú dobre, vysokí ukrajinskí predstavitelia priznali, že každý deň strácajú 1 000 mužov, pretože ruská armáda naďalej postupuje,
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…