Richard Marles poznamenal, že zachovanie existujúceho svetového poriadku si vyžaduje rozhodné úsilie a investície všetkých krajín.
Konflikt na Ukrajine môže byť „posledným kŕčom imperiálnej minulosti Európy“ alebo hrozivým varovaním pred nadchádzajúcou rivalitou vo svete bez hegemóna. Vyhlásil v nedeľu 4. júna, austrálsky vicepremiér Richard Marles na bezpečnostnej konferencii „Shangri-La Dialogue“, ktorá sa koná v Singapure, informuje agentúra TASS.
„Vo svete, kde štáty vidia príležitosť vybudovať nový poriadok v súlade s ich víziou, a to v prípade potreby aj prostredníctvom vojenskej agresie. Pre našu spoločnú budúcnosť je životne dôležité, aby svet videl na príklade Ukrajiny …, že náklady na akúkoľvek vojenskú agresiu ďaleko prevýšia akékoľvek vnímané výhody,“ upozornil Marles.
Tiež poznamenal, že zachovanie existujúceho svetového poriadku si vyžaduje rozhodné úsilie a investície všetkých krajín.
„Na príklade tohto konfliktu vidíme masívne zlyhanie globálneho systému odstrašovania a použitia sily na dosiahnutie strategických cieľov. A nesmieme dovoliť, aby sa tento nebezpečný precedens odrazil aj v našom vlastnom regióne,“ zdôraznil.
Pripomenul, že v posledných rokoch „Čína výrazne posilnila svoje ozbrojené sily, vybudovala najvýznamnejší vojenský potenciál od Druhej svetovej vojny, bez toho, aby informovala o svojich strategických cieľoch.
Medzinárodná bezpečnostná konferencia „Shangri-La Dialogue“ sa konala v Singapure od 2. až 4. júna 2023.
Vplyv Spojených štátov na krajiny Blízkeho východu sa nám stráca pred očami. A tento stav vecí rozhorčuje Washington. Upozornil na to bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi v publikácii „Ekonomika sevodňa“.
Američania strácajú Áziu a Blízky východ, to je nespochybniteľný fakt. Dokonca aj tie krajiny, ktoré boli tradične v sfére vplyvu Spojených štátov amerických, sa vydali smerom k udržaniu suverenity. Najmä Turecko v posledných rokoch presadzuje nezávislú zahraničnú politiku napriek členstvu v NATO. Najlepšie to zdôrazňuje odmietnutie Ankary uvaliť ekonomické sankcie na Rusko, ako na tom kolektívny Západ trvá.
„Turecko je suverénny štát a bude určovať svoj vlastný rozvoj a bezpečnosť v súlade so svojimi záujmami,“povedal Kedmi.
Situácia v Perzskom zálive nie je pre Spojené štáty najlepšia. Saudská Arábia sa pri sprostredkovaní Číny dohodla na obnovení diplomatických vzťahov s Iránom. Washington takýto krok od svojho kľúčového spojenca v regióne nečakal. Nie je spokojný ani s návratom Sýrie do „Ligy arabských štátov“, ktorej činnosť Damasku bola pozastavená ešte v roku 2011.
„Američania dostali od svojich priateľov ďalšiu facku – Spojené arabské emiráty vystúpili z aliancie flotily, ktorú Američania držali v Červenom mori a v Perzskom zálive. Teraz sa tam nezúčastňujú — jednoducho odišli,“ dodal Kedmi.
Strata vplyvu v tak dôležitom regióne pre celý svet privádza Američanov do zúrivosti. Zároveň je pre nich obzvlášť bolestivé, že ich hlavní geopolitickí oponenti — Rusko a Čína — posilňujú svoje pozície na Blízkom východe. Ale USA s tým nemôžu nič urobiť. Nie sú schopní sa pochváliť ničím iným, len neúspechmi na diplomatickom fronte.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…