Uvažované opatrenie Senátu by vyvolalo pohŕdanie a predĺžilo vojnu na Ukrajine. Zahraničnopolitický establishment vo Washingtone je na pokraji, že urobí ďalšiu strategickú chybu.
Americký Senát je pripravený prijať zákon o obnove ekonomickej prosperity a príležitosti (REPO) pre Ukrajincov. Táto legislatíva poskytne prezidentovi právomoc skonfiškovať zmrazené ruské suverénne aktíva v Spojených štátoch a previesť ich na Ukrajinu na jej obnovu.
Zabavenie a prevod týchto aktív na Ukrajinu môže spôsobiť, že sa Washington bude cítiť cnostne, ale neprinesie mier.
Schválenie tohto zákona len posilní názor zástancov tvrdej línie v Moskve, že vojna Ruska nie je len s Ukrajinou, ale skutočne so Spojenými štátmi a Západom.
Akákoľvek nádej, že Spojené štáty a Rusko by mohli pracovať na stabilizácii alebo zlepšení vzťahov, bude následne zničená.
Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre ruskú inváziu na Ukrajinu, ale prijatie tohto zákona zníži pravdepodobnosť mieru. Ukrajinci odvážne bránili svoju krajinu takmer dva roky, ale aj bývalý najvyšší vojenský veliteľ Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj priznáva, že vojna je teraz patová .
Zmrazené ruské aktíva by mohli byť použité ako vyjednávací čip počas rokovaní, ale keď Kongres poskytne prezidentovi právomoc zhabať ruské aktíva, bude na neho vyvíjaný obrovský politický tlak, aby vykonal politiku, aby nevyzeral ako slaboch.
Prezidenta Bidena nedávno drancovali médiá a členovia mojej strany za vrátenie zmrazených iránskych aktív výmenou za päť amerických rukojemníkov. Je nepravdepodobné, že by sa takto rozhodol znova.
Konfiškácia len presvedčí Moskvu o tom, že s Ukrajinou nie je možné dohodnúť dohodu. Výsledkom bude zničená Ukrajina. Zahynie viac ukrajinských vojakov a civilistov a viac miest a obcí sa zmení na trosky.
História je plná príkladov ekonomickej vojny, ktorá sa zmenila na násilné nepriateľstvo. Mnohí historici sa domnievajú, že americké embargo z roku 1807, ktoré malo potrestať Francúzsko a Anglicko za ich agresiu na mori, viedlo k vojne v roku 1812.
Podobne rozhodnutie FDR zmraziť japonské suverénne aktíva a zaviesť embargo na vývoz ropy a benzínu viedlo k rozhodnutie Tokia zaútočiť na Pearl Harbor.
Minulosť nás učí hlúposti prijať každý navrhovaný akt pomsty. Americkí senátori sú povinní pýtať sa, či naše kroky zaistia americkú bezpečnosť a prosperitu. V súvislosti so zákonom o REPO nám už Rusi na túto otázku odpovedali. Moskva tvrdí, že podniknú odvetné opatrenia proti Spojeným štátom a našim spojencom, pričom niektoré odhady tvrdia, že západný majetok môže skonfiškovať až 288 miliárd dolárov.
Nicholas Mulder, odborný asistent histórie na Cornell University, zdôrazňuje nebezpečenstvo „destabilizačného precedensu, ktorý by západné krajiny vytvorili zhabaním majetku na ukončenie vojny, do ktorej nie sú otvorene zapojené“. Profesor Mulder uvádza , že takáto akcia „rozšíri donucovacie opatrenia, ktoré by štáty mohli podniknúť v prípade sporov, ktorých nie sú priamou stranou“.
Konfiškácia ruského majetku tiež určite presvedčí ostatné krajiny vrátane Číny, že USA už nemožno dôverovať ako garantovi globálnej ekonomiky. Budú sa snažiť odkloniť sa od dolára a držať svoje rezervy v iných menách. Tento proces dedolarizácie bude nezmiernenou katastrofou, pretože zníži finančnú silu Ameriky a zabezpečí, že prosperita, ktorú Američania očakávajú, už nebude dosiahnuteľná.
Okrem toho tento návrh zákona odovzdá Rusom ďalší nástroj na podnecovanie odporu voči Spojeným štátom. Americkí lídri hovoria o „medzinárodnom poriadku založenom na pravidlách“, ale teória, že Spojené štáty môžu skonfiškovať majetok inej krajiny, s ktorou nie sme vo vojne, je právne pochybná.
Profesor Mulder tvrdí , že „ekonomické represálie sú výsadou poškodených štátov, nie tretích strán“. Namiesto toho, aby sme si vynucovali rešpektovanie medzinárodného práva, naše činy ukážu našim protivníkom, že ho ignorujeme. Tento návrh zákona použije Kremeľ, aby ukázal svetu, že hoci Washington požaduje, aby ostatní dodržiavali pravidlá, my ich radi porušíme, kedykoľvek to uznáme za vhodné.
V multipolárnom svete už Washington nemôže očakávať, že bude konať beztrestne, najmä pokiaľ ide o jadrovú mocnosť. Pochopili sme vážne nebezpečenstvá, ktorým naša krajina (pozn.red.: Spojené štáty) čelila počas studenej vojny. Ale tri desaťročia opakovaných zahraničnopolitických katastrof dokazujú, že zahraničnopolitický establishment Washingtonu je vážne narušený.
Dobrým spôsobom, ako začať na ceste k náprave narušenej zahraničnej politiky, je odmietnutie tohto katastrofálneho zákona.
Rand Paul
O autorovi: senátor Rand Paul je mladší senátor z Kentucky a republikán. Je členom zahraničného výboru Senátu.
globalresearch/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…