Otec slovenskej privatizácie, najmä privatizácie strategických podnikov, sa Ukrajine venuje už od prevratu v roku 2014. Má za sebou úctyhodný zoznam titulov.
Posúďte sami: hlavný poradca ministra financií (2014-16), poradca ministra obchodu a ekonomického rozvoja (2014-16), hlavný ekonomický poradca predsedu vlády Ukrajiny (2016-19), ekonomický poradca predsedu vlády Ukrajiny (2019-20).
Ešte zaujímavejší je zoznam jeho ďalších poradných funkcií: predseda Strategickej poradnej skupiny pre podporu ukrajinských reforiem SAGSUR (2016-20), člen dozornej rady Centra pre ekonomické stratégie (2015-doteraz), spoluzakladateľ platformy pre ekonomické reformy VoxUkraine (2015-doteraz).
Podľa neoficiálnych informácií sa jeho plat vo funkcii predsedu SAGSURU pohyboval niekde pri čísle 20 tisíc eur mesačne. Verejne sa však k tomuto údaju nedostanete, napriek tomu, že túto inštitúciu sponzorovala ako Európska únia, tak Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD).
Kvôli hmle v údajoch sa obraciame ako na dané inštitúcie tak na Ivana Mikloša samotného s otázkou, aký bol jeho plat v tejto funkcii (jednej z mnohých!), vytvorenej s cieľom radiť Ukrajine ako privatizovať a robiť ďalšie hospodárske reformy.
Vzhľadom na fakt, že podpora išla z peňazí európskych daňových poplatníkov, by nebolo vhodné tento údaj zatajovať. Uvidíme, aká bude odpoveď.
Jeho nasadenie zdanlivo oslablo po nástupe prezidenta Zelenského, ale po ústupe z funkcií, ktoré boli na očiach, sa v skutočnosti Mikloš Ukrajine venoval a venuje aj naďalej, práve prostredníctvom prominentných, štedro dotovaných think-tankov.
Ivan Mikloš je typickým predstaviteľom ľudí, ktorí sa pohybujú na hranici medzi vládnymi inštitúciami (spomínali sme jeho funkciu poradcu prezidentke Zuzane Čaputovej? nie? tak aj tam bol), „nezávislými“ mimovládnymi organizáciami (spomínali sme jeho poradnú funkciu pre Globsec, nie? tak aj tam je, podobne ako v prominentnom bruselskom think-tanku Bruegel), a finančnými záujmami.
Podobne plynule prechádzajú medzi svetom obrovských medzinárodných financií a „nezávislými“ mimovládnymi organizáciami aj ďalší ľudia, v ktorých okruhu sa Ivan Miloš pohybuje.
Napríklad čelný predstaviteľ spomínaného „nezávislého think-tanku“ spoluzaloženého Miklošom Centrum pre ekonomické stratégie, Čech Tomáš Fiala, je zároveň zakladateľom masívneho investičného fondu pre Ukrajinu Dragon Capital. A tiež členom správnej rady Transparency International Ukrajina. Aj správnej rady kyjevskej ekonomickej univerzity.
Ivan Mikloš niekedy býva označovaý za člena „mafie z Panenskej“. Aby nedošlo k omylu, nikto ho nezaraďuje k organizovanému zločinu. Ide o hovorové označenie v bratislavských kruhoch pre okruh ľudí, ktorí sa pohybujú okolo Ivana Mikloša, Daniela Lipšica a Milana Krajniaka.
Všetci traja menovaní bývajú v tesnej blízkosti tejto ulice bratislavského centra, v okolí ktorej sa sústreďuje úctyhodné množstvo aktivít, kde sa prelínajú cesty niektorých prominentných redaktorov Denníka N či .týždeň, politikov aj predstaviteľov mimovládok.
Na Panenskej Milan Krajniak prevádzkoval svoju kaviareň, ktorá mu zároveň mimo otváracích hodín slúžila ako neformálny klub. Na druhom konci ulice funguje podnik Apache. Ako ukázali napríklad informácie z odposluchov, ktoré organizoval Marián Kočner, v tomto podniku sa zase pravidelne schádzali predstavitelia viac akademicky orientovanej kaviarne. A niektorí ľudia robili medzi oboma skupinami spojku. Pričom, opäť, ako prezradili záznamy zo sledovania, viacerí z účastníkov majú slušne návyky v kontrasledovacej činnosti.
Aj preto bude zaujímavé trochu viac si o týchto skupinách zdanlivo nenápadných intelektuálov vo vyťahaných svetroch, či uhladených expolitikov ako Mikloš alebo Lipšic v budúcnosti povedať niečo viac.
A to najmä s ohľadom na zahraničné konexie a aktivity niektorých z nich. Tie ostávajú akosi mimo záujmu aj domácej verejnosti. Pritom sa tam točia aj dôležité „rady“(napríklad ako čo privatizovať) aj priamo veľké peniaze. Stojí za to priniesť o tom pravidelnejšie informácie.
/ ereport.sk /
Maďarský predseda vlády Viktor Orbán zopakoval, že "Európska únia musí prehodnotiť ruské sankcie, aby znížila…
Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok popoludní telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Telefonát trval…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra vo svojom videu komentuje nedávnu debatu na tému: Spoločenský…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimoriadne ostro reagoval na otázku novinárov, ohľadom politickej zodpovednosti vo…
Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov,…
Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) profesionálne zvládli dva incidenty v ilavskej väznici. Vďaka rýchlemu…