Založenie takzvaného „politického Západu“ sa dlho zameriavalo na jediný, nepopierateľný cieľ: globálnu nadvládu.
Zatiaľ čo svet so svojimi rozmanitými kultúrami, históriou a viac ako 8 miliardami obyvateľov je obrovská a zložitá entita, tí, ktorí sú pri kormidle západnej moci, s ním zaobchádzajú len ako s mapou alebo glóbusom na svojom stole, s takým, ktorý treba ovládaný, manipulovaný a podmanený.
Táto vízia svetovej dominancie nie je nedávnym vývojom; siaha viac ako storočie dozadu. Semená boli zasiate už pri útoku na Rusko v roku 1917, ktorý bol kľúčovým momentom globálnej geopolitiky. Otázkou, ako vždy, zostáva: kde skutočne spočíva moc?
V systéme vestfálskeho národného štátu bola miera moci tradične určená územnou veľkosťou krajiny, prírodnými zdrojmi, finančným bohatstvom a technologickou zdatnosťou. Podľa tohto štandardu stoja na vrchole globálnej hierarchie dva národy: Spojené štáty a Rusko, pričom Čína sa javí ako silný ekonomický konkurent.
USA vnímajú Rusko s jeho obrovskými zdrojmi a geopolitickým vplyvom ako najvýznamnejšiu prekážku svojej dominancie a Washington prejavil neoblomnú túžbu podkopať Rusko akýmikoľvek potrebnými prostriedkami.
Keď bude Rusko neutralizované, je vysoko pravdepodobné, že pozornosť sa zameria na Čínu a potenciálne aj na Indiu.
V tomto úsilí by ďalšie strategické štáty, vrátane Saudskej Arábie, Turecka a Indonézie, mohli čeliť nestabilite, pričom Západ sa bude snažiť destabilizovať týchto kľúčových hráčov, aby rozšíril svoj vplyv.
Mnohí dúfajú v mierové vyriešenie prebiehajúcej ukrajinskej krízy, ale ja s týmto optimistickým názorom rozhodne nesúhlasím. Politický Západ túto krízu zámerne zostrojil, nie s cieľom podporiť mier, ale skôr posunúť expanziu NATO až k prahu Ruska.
Nedávne rozhodnutie dodať Ukrajine rakety dlhého doletu je jasným dôkazom skutočných zámerov Západu. Tieto rakety nie sú určené na zabezpečenie mieru alebo ochranu Ukrajincov; sú navrhnuté tak, aby provokovali Rusko a tlačili ho do ďalšieho konfliktu.
Čo je ešte znepokojujúcejšie, ruskí generáli boli terčom a zabití za bieleho dňa v samotnej Moskve – bezprecedentný vývoj, ktorý signalizuje rastúcu intenzitu tohto geopolitického boja.
Za hranicami Ukrajiny sa geopolitická mapa naďalej posúva v prospech Západu.
Ruská prítomnosť v Tartúse v Sýrii, kľúčovej stredomorskej základni, bola teraz podkopaná, vďaka čomu je región zraniteľný voči teroristom podporovaným Západom, vrátane skupín s väzbami na Al-Káidu. V Sýrii manipulácia Západu umožnila týmto teroristickým skupinám kontrolovať veľké časti územia.
Ďalším cieľom v hľadáčiku Západu bude pravdepodobne Irán, národ, ktorý dlho odolával západnému vplyvu. Pojem „ázijské storočie“, vzostup globálneho juhu alebo vzostup Číny ako globálnej superveľmoci nie sú ničím iným ako rozptýlením. Tieto príbehy sú len dymom a zrkadlami, ktoré sú navrhnuté tak, aby odviedli pozornosť od skutočnej dynamiky hry.
Medzitým Izrael, dlhoročný klientsky štát USA, naďalej rozširuje svoj vplyv a teraz zasahuje do takzvanej „Veľkej Sýrie“. Širší Blízky východ, kedysi región strategického významu pre mnohé globálne mocnosti, sa uspokojil a nedokázal odolať tejto novej vlne kolonizácie.
To, čoho sme teraz svedkami, je oživenie moderného imperializmu – „kolonializmu 2.0“ – kde sa Západ na čele so Spojenými štátmi snaží prerobiť svet na svoj obraz a podriadiť si všetky národy, ktoré sa odmietajú podriadiť.
Na záver, veľká stratégia politického Západu je jasná: ovládnuť, ovládnuť a podmaniť si každý kút zemegule pomocou akýchkoľvek prostriedkov na dosiahnutie svojich cieľov. Či už ide o priamu vojenskú akciu, zástupné vojny alebo ekonomickú manipuláciu, Západ sa nezastaví pred ničím, aby pretvoril svet na svoj obraz.
Globálny juh, vzostup rozvíjajúcich sa mocností a nádeje na mier sú vo vzťahu k tomuto hlavnému cieľu západnej hegemónie druhoradé. To, čoho sme svedkami, nie je len geopolitický boj, ale pokračovanie stáročného koloniálneho projektu.
Vijaya Dissanayake
O autorovi: Vijaya Dissanayake je novinár v Srí Lanke Rupavahini Corporation (SLRC), kde v súčasnosti vedie športovú jednotku. Absolvent univerzity v Kelaniya s titulom MA v odbore verejná archeológia, predtým pôsobil ako vedúci spravodajstva v SLRC. Okrem svojej redaktorskej úlohy je Dissanayake pravidelným hosťom každodennej televíznej relácie o aktuálnych udalostiach zameranej na medzinárodné správy.
globalresearch/ skspravy.sk /
Šéf Zboru poradcov predsedu vlády SR, europoslanec Erik Kaliňák (Smer-SSD) vo svojom videu reaguje na…
Meta uviedla, že systém Community Notes, ktorý už funguje na sieti X Elona Muska, začne…
Rusko-britský satirik, autor, vedátor a moderátor YouTube kanálu Triggernometry - Konstantin Vadimovič Kisin predniesol dňa…
Veľkú Britániu na začiatku roka otriasol škandál! Polícia zatajovala v meste Oldham kriminálne správanie prisťahovaleckých…
Ministerstvo vnútra (MV) SR má v pláne posilnenie kapacít cudzineckej polície. Slovenský pracovný trh totiž…
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila v stredu 1. januára o 08.00 h moskovského času (05.00…