domovina

Kolíková konzultovala svoje reformy justície na platforme, ktorú zorganizoval German Marshall Fund v USA v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Washingtone

Podľa analytikov práve podpora právneho štátu bude patriť medzi priority novej americkej administratívy pod vedením prezidenta Joea Bidena. 

Reformu justície a hodnoty, ktoré je pri jej realizácii potrebné dodržať, predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predstaviteľom neziskových organizácií, akademického prostredia a diplomatom. Ministerka Kolíková reformu a svoje ďalšie zámery v úrade predstavila počas diskusie na tému Boj proti korupcii a kleptokracii, ktorú zorganizoval German Marshall Fund v USA v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Washingtone.

„Reforma, ktorú robím, je ambiciózna. Dotýka sa viac-menej každého v justícii – od sudcu okresného súdu po sudcov Najvyššieho súdu. Táto oblasť bola na Slovensku dlho zanedbávaná. Dôvera našich občanov v spravodlivosť je tak nízka, že hádam už ani nemôže byť nižšia. Aj preto len malé zmeny nestačia. Musíme ľudí presvedčiť, že robíme dostatočne veľkú zmenu, aby mohli opäť veriť v spravodlivosť a právny štát,“ priznala Mária Kolíková.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ako ďalej ministerka pokračovala, za dôležité nepovažuje len to, čo sa jej poradí presadiť, ale aj spôsob, akým k tomu príde. To ide podľa nej ruka v ruke – zmeny, ktoré zavádza, otvorili aj diskusiu o tom, aké súdnictvo na Slovensku chceme. Obzvlášť v období, keď čelíme obvineniam sudcov, je vecná a slušná debata podľa ministerky nesmierne dôležitá pre prinavrátenie dôvery verejnosti v spravodlivosť.

„Možno by som vedela nájsť spôsob, akým zmeny presadiť rýchlejšie, jednoduchšie. Ale nechcem žiadne skratky. Chcem dialóg a vzájomné porozumenie. O zmenách pravidelne komunikujem aj s Európskou komisiou, zaujíma ma názor a skúsenosti krajín, v ktorých je demokracia zakorenená dlhšie ako v postsocialistických krajinách,“ dodala. Zároveň opakovane odmietla tvrdenia, že v regióne strednej Európy by mal platiť iný výklad právneho štátu, aký vyznáva Európska únia.

Organizátori vyzdvihli, že reformy, ktoré Slovensko robí, sú skutočne veľké a náročné. Zaujímali sa o to, aké je to realizovať ich v čase pandémie Covid-19.

„Občas čelím otázkam, či je teraz dobrý čas na reformu. Moja odpoveď je, že demokracia musí fungovať vždy. Vždy musíme dodržiavať zásady právneho štátu. Priznávam, snažím sa byť citlivá a reagovať aj na sťažené podmienky, napríklad aj tým, že som iniciatívne predĺžila niektoré zákonné lehoty,“ vysvetľovala šéfka rezortu justície. Pokiaľ ide o boj proti korupcii, nesmierne dôležitá je transparentnosť a to, aby bol systém do maximálnej možnej miery otvorený.

Diskusiu na tému Boj proti korupcii a kleptokracii, ktorá sa konala vo štvrtok večer, organizoval popredný washingtonský think-tank German Marshall Fund. Podľa analytikov práve podpora právneho štátu bude patriť medzi priority novej americkej administratívy pod vedením prezidenta Joea Bidena. Online diskusia bola otvorená aj širšej komunite – pripojilo sa viac ako 220 predstaviteľov univerzít, neziskových organizácií či diplomatov nielen z USA a Slovenska, ale aj Česka, Ukrajiny, Belgicka, Veľkej Británie či Nemecka.

Zdroj: davdva.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie…

2 hodiny ago

Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom

NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho…

2 hodiny ago

Začína veľká arabská vojna? Izraelské letectvo útočí na Libanon

Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer…

2 hodiny ago

Prečo je zrazu Západ tak nekompromisne agresívny voči Rusku

Pri pohľade zvonka vyzerá politika Západu v ukrajinskej kríze mimoriadne rozporuplne. Západ ako celok a…

2 hodiny ago

Predseda ruskej Dumy varuje Európskych poslancov: “Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd”

Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu…

2 hodiny ago

O čo išlo agentom MMF v Rusku a prečo ich misia skončila skôr ako začala

Misia Medzinárodného menového fondu v Rusku, ktorej cieľom je posúdiť stav ruskej ekonomiky, mala začať…

2 hodiny ago