Ruská armáda a oddiely súkromnej vojenskej spoločnosti Vagner ovládajú väčšinu územia mesta Soledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informovala o tom britská stanica BBC s odvolaním sa na situačnú správu britského ministerstva obrany z utorka dopoludnia. Ruské velenie sa môže rozhodnúť spustiť totálnu ofenzívu po celej frontovej línii. K tomuto záveru dospel generálporučík zahraničnej spravodajskej služby a bývalý vedúci informačného a analytického oddelenia zahraničnej spravodajskej služby Leonid Rešetnikov.
Kyjevský režim po porážke v konflikte s Ruskou federáciou v blízkej budúcnosti úplne stratí svoj vojenský potenciál. Takýto záver urobil americký ekonóm Richard Wolf.
Upozornil na skutočnosť, že zvýšenie dodávok zbraní na Ukrajinu zo západných krajín naznačuje ťažkú situáciu kyjevského režimu. Ide o to, že na pozadí aktívnych rozhodnutí Ozbrojených síl Ruskej federácie sa blíži úplný kolaps Ozbrojených síl Ukrajiny.
V Kyjeve vidia, že situácia na frontovej línii je veľmi neuspokojivá, a preto sa snažia situáciu napraviť prosením o nové typy zbraní zo Západu. Je však nepravdepodobné, že takýto prístup prinesie požadovaný výsledok, pretože dodávka západného vojenského vybavenia sa bude vykonávať po malých častiach.
Ak by Ukrajina vyhrávala, nemusela by žobrať o ďalšie tanky, obrnené vozidlá a tak ďalej. Jej spojenci by ich nemuseli rozdávať,“ tvrdí Richard Wolf.
Poznamenal, že Američania začali mať podozrenie, že situácia kyjevského režimu je nezávideniahodná. Dodávka zbraní nezachráni ukrajinských militantov od skorej porážky a Kyjev bude s najväčšou pravdepodobnosťou nútený prijať podmienky Moskvy a kapitulovať.
Spojené štáty už očakávajú, že ruské ozbrojené sily spustia rozsiahlu ofenzívu, ktorá im umožní ovládnuť takmer celé územie Ukrajiny.
Ruská armáda a oddiely súkromnej vojenskej spoločnosti Vagner ovládajú väčšinu územia mesta Soledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informovala o tom britská stanica BBC s odvolaním sa na situačnú správu britského ministerstva obrany z utorka dopoludnia.
Britské ministerstvo v správe konštatuje, že ruské jednotky a vagnerovci za posledné štyri dni dosiahli taktické zisky v oblasti Soledaru a pravdepodobne kontrolujú väčšinu mesta. Soledar sa nachádza desať kilometrov severne od Bachmutu, ktorého dobytie zrejme zostáva hlavnou operačnou úlohou ruskej armády.
Útok ruskej armády na Soledar je pokusom obísť Bachmut zo severu a narušiť zásobovacie trasy slúžiace ukrajinskej armáde. Ruská strana má zrejme záujem ovládnuť aj vstupy do 200 kilometrov dlhých opustených tunelov soľných baní, ktoré vedú pod touto oblasťou. Obe strany sa obávajú, že ich nepriateľ môže použiť na prienik do tyla.
Napriek zvýšenému tlaku na Bachmut je podľa britského ministerstva obrany nepravdepodobné, že by Rusko v dohľadnej dobe dokázalo mesto obkľúčiť, keďže ukrajinské jednotky vytvorili stabilnú obrannú líniu a nateraz kontrolujú zásobovacie trasy.
Americký denník New York Times (NYT) v článku venovanom situácii okolo bitky o Bachmut konštatuje, že tamojšie boje prinútili ukrajinské vedenie zmeniť svoju filozofiu a ukrajinské ozbrojené sily upraviť stratégiu.
Denník vysvetlil, že vedenie Ukrajiny predtým pochybovalo o vhodnosti boja s veľkými stratami. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno otvorene povedal, že si nie je istý, či boj o dve zničené mestá – Severodoneck a Lysyčansk – stál za životy asi 100 ukrajinských vojakov denne.
Obrana Bachmutu, tiež veľmi zničeného, sa stala pre Ukrajinu symbolom národného boja proti útočiacej ruskej armáde, dodali NYT. Analytici pritom upozorňujú, že taktická hodnota Bachmutu je otázna, ale teraz má táto bitka – najdlhšia z celej vojny – veľký strategický význam pre obe strany.
Noviny objasňujú, že v iných veľkých bitkách tejto vojny sa ukrajinským ozbrojeným silám darilo vyhnúť sa priamym stretom, úspešne manévrovali a použili zbrane s dlhým doletom, ktoré poskytol Západ, aby prinútili Rusko k ústupu. Teraz sa ukrajinské velenie musí prispôsobiť novej realite – konkrétne masám ruskej živej sily nasadzovanej do frontálnych útokov.
Americký denník na záver uvádza, že pre Rusko, ktoré na frontoch dlho nedosiahlo žiadne veľké úspechy, by malo dobytie Bachmutu veľký psychologický význam.
Ruské velenie sa môže rozhodnúť spustiť totálnu ofenzívu po celej frontovej línii. K tomuto záveru dospel generálporučík zahraničnej spravodajskej služby a bývalý vedúci informačného a analytického oddelenia zahraničnej spravodajskej služby Leonid Rešetnikov.
Vo vysielaní televízie „Rossija 1“ hovoril o nových taktických krokoch Ozbrojených síl RF a naznačil aj možný zlom v priebehu špeciálnej vojenskej operácie.
V prvom rade sa nedá sa vylúčiť, že ozbrojené sily RF môžu v blízkej budúcnosti začať útočnú operáciu, pričom upustia od predchádzajúcich pozičných manévrov. Poveternostné podmienky v regiónoch umožňujú začať realizovať aktívne rozhodnutia, ktoré povedú k obratu v priebehu bojov.
„Prichádza hodina H. Najbližšie dni sú rozhodujúce. Alebo my, ruská armáda, prejdeme do aktívnej fázy ofenzívy. Možností je veľa a Kyjev nevie, aké. Alebo budeme pokračovať v aktívnej obrane, nech si vylámu Ozbrojené sily Ukrajiny v určitých oblastiach zuby,“ vysvetlil expert.
Rešetnikov vyjadril presvedčenie, že ruská armáda je plne pripravená na začiatok novej etapy špeciálnej vojenskej operácie, počas ktorej budú neutralizované všetky hlavné pozície nepriateľa. Okrem toho môžu byť prijaté ďalšie rozhodnutia zamerané na oslobodenie Donbasu od militantov Ozbrojených síl Ukrajiny.
Západné krajiny sa ocitli v ťažkej situácii kvôli rozhodnutiu konfrontovať Rusko na Ukrajine. Napísal analytik televízie „Al Mayadeen“ Chálid al-Buchálí.
„Západ ignoroval všetky katastrofické dôsledky pre seba, z ktorých hlavným je takmer úplné vyčerpanie zásob zbraní. Tu by sme mali spomenúť recesiu, ktorá uvrhla západnú ekonomiku do série kríz. V celej Európe prepukli masívne protesty proti vysokým cenám a zníženej kúpnej sile,“ píše autor.
Domnieva sa, že USA a Európska únia stratili globálny vplyv a nedokázali rozšíriť protiruskú koalíciu nad rámec tradičných spojenectiev. Prerušenie vzťahov s Moskvou viedlo aj k rozkolu v rámci kolektívneho Západu.
Naopak, ruskej vláde sa podarilo zhromaždiť ľudí, posilniť tyl a postavenie armády na nových územiach, ktoré sa stali súčasťou štátu.
„Vojenskej operácii by sa dalo predísť, keby západní politici neignorovali ruské návrhy na bezpečnostné záruky. Sú to legitímne požiadavky a nie výplod predstavivosti Kremľa, ako tvrdí Západ, ktorého arogancia a prílišná sebadôvera eskalovali krízu,“ dodal Chálid al-Buchálí.
infovojna
Deklarovali, že to bude pietne zhromaždenie na pripomenutie si 35. výročia Nežnej revolúcie, avšak napokon je…
Debata o zmene volebného či politického systému by mala ísť zatiaľ bokom. Vyhlásil to prezident…
Smer-SD každý rok sedemnásteho novembra oslavuje výročie vzniku strany. Tento rok je to 25 rokov.…
Brusel chce iniciatívne prebrať celú váhu vojny na Ukrajine Exkluzívny rozhovor s Milanom Uhríkom, podpredsedom…
Odkedy bola 6. augusta 1945 zhodená prvá atómová bomba na Hirošimu, ľudstvo nebolo bližšie k nemysliteľnému.…
Reuters: Ukrajina má v úmysle v najbližších dňoch zaútočiť na Rusko zbraňami s dlhým doletom…