Pravda sa ukáže, keď ide do tuhého – a ukázala sa aj tentoraz. Keď prišlo na lámanie chleba, vysvitlo, že koaličné kapry si svoj rybník vypustiť nechcú a najlepšie im je v jednom košiari. V tom starom koaličnom. Prečo to muselo byť práve takto?
Tak sa nám vlastne všetko po takmer troch rokoch vrátilo do starých koľají. Pôvodná koalícia 2020, napriek tomu, že za tie necelé tri roky sa tak popreskupovala, že by ju ani vlastná washingtonská mater nespoznala, až na naozaj nepodstatných pár výnimiek vzorne a disciplinovane pred Vianocami zahlasovala za rozpočet.
Prečo sa to stalo? Ako je možné, že sa veci po toľkých kotrmelcoch vrátili s malými rozdielmi takmer do východiskového bodu? No iste, ide im o ľudí, o fungujúce a prosperujúce Slovensko…
Ale možno by v tom niekto mohol tak trochu vidieť aj potvrdenie toho, že koaliční poslanci by nemali príliš veľkú radosť, keby sa konali predčasné voľby a oni by prišli o svoju parádnu poslaneckú živnosť. Oni sa totiž ani nemusia pozerať na aktuálny, pre nich úplne katastrofický vývoj volebných preferencií, pretože veľká časť z nich veľmi dobre vie, že v budúcom volebnom období v parlamente nebude – a tak je celkom lákavá predstava ešte rok poberať poslanecký plat.
Pripomeňme si, že plat poslanca Národnej rady je trojnásobkom priemerného platu zamestnanca v národnom hospodárstve. Pre rok 2022 to bolo určené vo výške 3270 eur. K tejto sume však treba prirátať ešte paušálne náhrady vo výške zhruba dvojnásobku priemernej mzdy – ak má poslanec bydlisko v Bratislavskom kraji, mesačne dostával v roku 2022 ako paušálne náhrady popri výplate 2180 eur, poslanec z iného kraja až 2544 eur. Tieto paušálne náhrady majú slúžiť poslancom na reprezentovanie, ošatenie, dopravu a pod. a poslanci ich nemusia nijako vykazovať či zdôvodňovať. Poslanci vo vedení parlamentu alebo výborov k tomu dostávajú ešte funkčné príplatky: predseda parlamentu 497,91 eur, podpredsedovia 331,94 eur, predsedovia parlamentných výborov 165,97 eur a podpredsedovia výborov 82,99 eur.
Okrem toho každý poslanec má nárok na asistenta/asistentov, na tento účel je vyhradená tiež trojtisícová suma (je možné ju rozdeliť viacerým ľuďom). Z tej by síce nemali poslanci dostávať nič, ale máme dôvernú informáciu, že niektorí to v minulom volebnom období robili tak, že si za asistenta vzali človeka, ktorý im na oplátku musel sľúbiť, že im polovicu z tej sumy bude dávať „na ruku“. Táto konkrétna informácia sa náhodou týkala poslancov OĽaNO, ale to vôbec neznamená, že to takto bežalo iba v OĽaNO a iba v minulom volebnom období.
Tento článok nemá byť kritikou toho, že poslanci zarábajú slušné peniaze. Je správne, že to tak je – nie sme až taká žobrácka krajina, aby naši reprezentanti boli v porovnaní so svojimi kolegami zo zahraničia popoluškami. Hoci niekto možno namietne, že ak iní občania môžu sotva prežívať od výplaty k výplate, tak prečo nie aj poslanci. Zmysel tohto opatrenia však má spočívať v tom, aby poslanci neboli odkázaní na to, že ich niekto bude korumpovať.
Ibaže… paradoxne práve preto tu môže dochádzať k čomusi podobnému ako je korupcia. Poslanci Národnej rady sú totiž väčšinou tiež len ľudia (hoci niektorí bývajú občas prirovnávaní – a nie celkom bezdôvodne – k hlasovacím automatom) a vidina rádovo 70-tisícového ročného príjmu pre človeka, ktorý bol predtým navyknutý na obyčajnú slovenskú výplatu, môže byť dostatočným motívom, aby sa usiloval si pobyt v Národnej rade čo najviac predĺžiť.
Keď nastala tá chvíľa pravdy a išlo naozaj do tuhého, keď bolo treba schváliť rozpočet – to bola horúca vec, ktorá by mohla v prípade zablokovaného parlamentu spôsobiť vládnej koalícii naozaj vážne problémy a výrazne zvýšiť pravdepodobnosť predčasných volieb – tak poslanci pôvodnej koaličnej partičky, ktorá vznikla po roku 2020, museli urobiť vážne rozhodnutie: zahlasovať za predčasné voľby alebo podržať pri moci rozhryzenú globalistickú zostavu. A oni (až na pár výnimiek) urobili presne to rozhodnutie, ktoré tú rozhádanú zostavu pri moci udržalo, vrátane ich samých.
Prešli tri roky a po neuveriteľnom kolotoči škriepok, naťahovačiek, vyhlásení, ultimát, podrazov, urážok, ohováraní… sme zase tam, kde sme boli. Medzitým si naozaj už každý mohol všimnúť, že všetok ten cirkus nebol o žiadnych podstatných veciach, o žiadnych principiálnych rozdieloch na to ako pomáhať ľuďom, ale len o primitívnom egoizme a arogancii.
Ukázalo sa, že na skutočnom rozložení síl sa toho vlastne veľa nezmenilo. Rozdiel v konštelácii koalície je akurát v tom, že Matovič už nebude predsedom vlády, ale iba majiteľom najsilnejšej koaličnej strany. A teda nebude veci hýbať oficiálne, priamo, ale z úzadia – čo však v skutočnosti zase až taký obrovský rozdiel nie je.
No nie je to dôvod na oslavu? Po schválení rozpočtu poslankyňa Tabák v pléne Národnej rady vystrelila konfety, čím dokonale vystihla ducha chvíle. Zaváhal už iba poslanec Sulík, ktorý mohol kolegom rozdať balóniky, a poslanec Pročko, ktorý mohol predviesť niektoré zo svojich vianočných čísel, aby bola idylka dokonalá.
Ivan Lehotský
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…