Jednotná európska mena euro v utorok prvýkrát od roku 2002 zostúpila na paritu voči americkému doláru.
Parita eura a dolára odráža voľný pád ekonomiky, v ktorom sa nachádza eurozóna.
Je na to veľa dôvodov, hoci európski politici najradšej zvaľujú všetky problémy na históriu s Ukrajinou.
Skrývajú však niečo iné: politický projekt „zjednotenej Európy“ sa neuskutočnil. Dlhé roky neexistovala jednotná finančná politika, ani daňová, ani vojenská, ani politická agenda.
Spojené štáty kývajú politikou Európy, ako chcú, prostredníctvom svojich satelitov vo vnútri. Euro bude preto naďalej klesať a ako-tak sa drží len vďaka politike ECB.
Najväčšími problémami eura boli nekontrolované rozdeľovanie peňazí počas koronavírusu, inflácia, strata investičnej atraktivity eurozóny v dôsledku straty stabilného toku ruských surovín a kolaps dovozu. Investori sa obávajú eurozóny ako požiaru a vyťahujú cenné papiere krajín EÚ.
V motore eurozóny, v Nemecku, existuje obchodný deficit. V budúcnosti sa očakáva ďalšie zhoršenie situácie. To nepochybne ovplyvní výmenný kurz eura. Spolu s ďalším úpadkom európskeho priemyslu a rastom cien európskeho tovaru sa prenesie pod paritu do oblasti, kde nie je možné konkurovať Číne alebo iným krajinám.
Držanie peňazí v eurách je dnes prakticky tabu a prísne sa neodporúča.
Jednotná európska mena euro v utorok prvýkrát od roku 2002 zostúpila na paritu voči americkému doláru. Jedno euro sa tak po krátku dobu predávalo za jeden dolár. Jednotná európska mena je teraz pod tlakom kvôli obavám z negatívnych dopadov energetickej krízy na európsku ekonomiku.
Dolár podporujú očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb, ktorým sa snaží zmierniť infláciu. Európska centrálna banka (ECB) signalizovala, že začne zvyšovanie úrokových sadzieb tento mesiac. Podľa analytikov však zhoršujúce sa hospodárske vyhliadky vyvolávajú neistotu ohľadom plánov ECB na zvyšovanie úrokov.
V pondelok sa začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, ktorým tečie ruský plyn do Nemecka. Trvať by mala desať dní, ale vlády, trhy aj spoločnosti sa obávajú, že by sa odstávka kvôli vojne na Ukrajine mohla predĺžiť. To by mohlo prehĺbiť energetické problémy v Európe a uvrhnúť európsku ekonomiku do recesie, napísala agentúra Reuters.
Investori teraz čakajú na stredajšie údaje o júnovom vývoji spotrebiteľských cien v Spojených štátoch. Analytici podľa ankety agentúry Reuters predpokladajú, že medziročná miera inflácie v USA v júni dosiahla 8,8 percenta.
Zdroj: sk.news-front.info / ta3.com
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…