Poslanec NR SR Marián Kéry (Smer-SSD) hodnotí návštevu slovenskej vládnej delegácie v Číne, ako krok k nie len posilneniu bilaterálnych vzťahov, ale aj vzájomnej ekonomickej situácie. Spolu s europoslankyňou Miriam Lexmann bol hosťom v relácii Téma dňa na TA3.
Lexmann je zástankyňou názoru, že voči čínskej politike a vzmáhajúcej sa ekonomickej sile treba nie len na európskej úrovni postupovať presne naopak.
Podľa Kéryho treba vítať každú zahraničnú, teda aj čínsku investíciu. Pripomenul, že premiéra v Číne prijali najvyšší štátni predstavitelia a súčasťou delegácie boli aj zástupcovia podnikateľského sektora, čo otvorí obrovský čínsky trh pre slovenské výrobky. Vyvrátil tvrdenie, že len Slovensko sa „tlačí“ do Číny, v poslednom čase tam vycestovalo niekoľko predstaviteľov európskych štátov. Slovenská vláda sa chce tiež sústrediť na Japonsko, ale aj štáty Južnej Ameriky.
„Každú zahraničnú investíciu, ktorá prichádza na Slovensko, ktorá vytvorí nové pracovné miesta, spoločnosť platí dane. Ja všetky vítam a nemám problém s tým, že by sem mali prísť aj nové čínske investície,“konštatuje Kéry pripomínajúc premiérové ambície mať s touto veľmocou nie len priateľský, ale aj pragmatický vzťah, čo dokazuje aj pracovná cesta vládnych činiteľov a výberu zástupcov podnikateľských subjektov.
„Bol (premiér) prijatý čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom, to nie je každodenná záležitosť a po rokovaní so svojím čínskym náprotivkom, predsedom vlády informoval, že toto naše priateľstvo a spolupráca nadobúda novú dimenziu a to je strategické partnerstvo,“ podotkol Kéry, ktorý si od toho sľubuje ľahšie umiestnenie slovenských výrobkov na gigantický čínsky trh. „Či sa to niekomu páči alebo nie, Čína je dneska nielen politická veľmoc, ale aj ekonomická,“ pripomenul Kéry.
Kéry vyvrátil tvrdenia Lexmann o tom, že s Čínou chce rokovať len Slovensko.
„Dnes som čítal tlačový telegram od nášho veľvyslanca v Číne pána Lizáka, ktorý hovoril, že nedávno bola v Číne návšteva nórskeho premiéra aj so skupinou podnikateľov. Predtým tam bol nemecký premiér. Španielsky premiér. Myslím si, že každý sa snaží mať dobré vzťahy aj s Čínskou ľudovou republikou,“ priblížil Kéry, ktorý sa neobáva ani toho, že čínske firmy nebudú dodržiavať našu legislatívu. Na ich kontrolu je tu okrem iného Inšpektorát práce. Strategické partnerstvo je dôležité ako s Južnou Kóreou, tak aj s Čínou a takéto ambície má slovenská diplomacia aj v Japonsku.
„Ja to len vítam. My sa nebudeme orientovať len na Čínu. Predseda vlády ohlásil ďalšie pracovné cesty aj s podnikateľmi – Vietnam, Južná Amerika, Brazília, Argentína. Mnohí nás kritizujú, prečo sa neorientujeme viac na EU, ale tam ten manévrovací priestor je naozaj veľmi zúžený,“ pripomenul poslanec NR SR s tým, že v tomto priestore nie je problém etablovať sa, kým Indo-pacifický priestor je na tom horšie.
/ hlavnydennik.sk /
Potvrdilo sa, že Kyjev pripravuje sériu úderov na rezortné budovy a zariadenia civilnej infraštruktúry. Dnešný…
Pápež v bielom plášti sa tradične považuje za Božieho vikára na zemi a v jeho…
V noci z nedele na pondelok ruské ozbrojené sily podnikli niekoľko útokov na ciele na…
Aby sme pochopili tvrdohlavosť (či dokonca neústupnosť) niektorých ukrajinských nacionalistov, najmä v konfrontácii s ruským…
Ukrajinská rozviedka sa pokúsila naverbovať ruského vojenského pilota, aby uniesol vrtuľník Mi-8MTPR-1. FSB túto operáciu…
Novozvolený prezident USA Donald Trump môže rozhodnúť o vystúpení krajiny z NATO obídením Kongresu, píše Politico s…