Predseda parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD) informoval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o svojom odmietavom stanovisku k potenciálnemu členstvu Ukrajiny v Severatlantickej aliancii.
Medzi predsedami zahraničných výborov európskych národných parlamentov podľa jeho slov nedávno kolovalo spoločné vyhlásenia, ktorého podpisom mali dať predsedovia výborov súhlas s podporou „plnej implementácie rozhodnutí bukureštského samitu NATO, týkajúcich sa členstva Ukrajiny v NATO“. Kéry takéto vyhlásenie nepodporil a nepodpísal. Prezidentke chcel dôvody odmietnutia vysvetliť osobne, tá sa však čas na prebratie postojov k otázke, ktorá rozdeľuje spoločnosť, nenašla.
„Nie, pani prezidentka si čas nenašla, namiesto seba mi na rokovanie ponúkla svoju úradníčku, čo som pochopiteľne odmietol. Na rokovaní s prezidentkou Čaputovou som chcel prezentovať aj dôvody svojho rozhodnutia, pre ktoré som sa rozhodol nepodpísať spoločné vyhlásenie predsedov zahraničných výborov členských krajín NATO,“ uviedol Kéry.
Prezidentku zároveň poslanec NR SR kritizuje za to, že v otázke dôležitého postoja Slovenska vo všeobecnosti nevedie diskusiu a tvári sa, že rozhodnutie necháva na úradnícku vládu, ktorá nemá mandát od ľudí a dokonca ani od parlamentu.
„Začnime od postoja prezidentky Zuzany Čaputovej, hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR. Aj tá, ako prezidentka, by predsa mala čo povedať k prioritám Slovenska na spomenutom samite. Ale nie, ona len sklopí uši a prijme to, čo odporučí, či skôr našepká ´jej´ progresívna vláda odborníkov. Darmo sme sa snažili aj my z opozície, prebrať s ňou náš pohľad na vec. Zadefinovať naše priority, prerokovať ich s pani prezidentkou,“ pokračuje Kéry.
Kéryho postoj zdieľajú aj niektorí zahraniční partneri
Ak by si niekto myslel, že Kéry bol jediným predsedom zahraničného výboru členských krajín NATO, kto vyhlásenie nepodpísal, mýli sa. Postoje v NATO evidentne nie sú jednotné, čo dáva veľkú šancu skôr scenáru, v ktorom Ukrajina do aliancie nevstúpi.
„Myslíme si, že prijatie Ukrajiny do NATO, v tej či onej fáze, by znamenalo extrémnu hrozbu vyhrotenia vojnového konfliktu, s možným vyústením do III. svetovej vojny. Som presvedčený, že rovnako to vnímajú aj kolegovia, predsedovia zahraničných výborov iných krajín, ktoré sa k podpisu nepripojili. Nie, krajiny, ktoré spoločné vyhlásenie nepodpísali, nie sú proruské. Len sme si dovolili (hádam to je stále povolené), mať vlastný názor. Odmietame Ukrajinu v NATO,“ dovysvetlil Kéry.
A to nie je všetko, v čom Smer plánuje nie úplne súhlasiť s partnermi z NATO. Sociálni demokrati totižto otvorene upozorňujú, že pre ich vládu minimálna hranica výdavkov na obranu v podobe 2 % HDP, ktorú vedenie NATO od členských krajín vyžaduje, nebude prioritou.
„A ustanovenie dvoch percent HDP z rozpočtu na obranu? SMER-SSD je proti. V čase, kedy čelíme asi najhoršej ekonomickej kríze za posledných 30 rokov, vo veľkej miere spôsobenej dopadmi kovidu a aj vojny na Ukrajine, je rozhadzovanie peňazí na zbrane čistým hazardom. V časoch, keď ľudia čakajú na záchranu od štátu, aby mohli dýchať, pretože sa v bezprecedentných objemoch prepadajú do pásma chudoby, je navyšovanie armádnych rozpočtov cestou do sociálneho pekla,“ uviedol Kéry. „Svet nikdy nebol, ani teraz nie je ani čierny, ani biely. Realita sa mení aj podľa toho, z akého uhla pohľadu sa na ňu pozeráme. Situácia na Ukrajine je podobná. Z pohľadu vojny, samozrejme, trpia nevinní ľudia, tak na Ukrajine, ako aj v Rusku. Ale špinavé ruky nemajú iba Rusi, ale aj Američania, NATO a samozrejme, aj prezident Zelenský so svojimi generálmi. Svet by sa však už nemal nechať vydierať ani Zelenským, ani vojenskými jastrabmi NATO,“ dodal.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…