Kyjev stiahol na hranicu s republikami Donbasu 120-tisícovú armádu, rozdelenú do troch línií, z ktorých každá má svoje úlohy a ciele. Podľa odborníkov sú prípravy na prepadnutie ukončené.
Zhromaždenie ukrajinskej kombinovanej ozbrojenej skupiny, stiahnutej k hraniciam DĽR a LĽR, je takmer dokončené. Jednotky boli vyzbrojené obrnenými vozidlami, tankami, odpaľovacími raketovými systémami s viacnásobným štartom a dokonca aj operačno-taktickými komplexami „Točka-U“. Miestami, v určitých úsekoch frontu, Ozbrojené sily Ukrajiny prevyšujú milície šesťnásobne a kyjevský režim dokončuje prípravy na útok na Donbas. Nestihnúc pripraviť sa na zimu, ukrajinská armáda čaká, kým skončí odmäk. Túto informáciu potvrdzuje aj šéfka ministerstva zahraničných vecí DĽR Natalia Nikanorova, ktorá uviedla, že podľa doneckých spravodajských služieb dosahuje počet ukrajinských vojakov 120.000.
Takýto počet vojakov nemôže byť len provokáciou, domnieva sa vojenský expert Konstantin Sivkov. Ukrajina podľa jeho názoru dokončuje prípravy na novú vojenskú kampaň na Donbase.
„120.000 už nie je provokácia. Ťažko povedať, kedy presne stisnu „spúšť“, povedzme, očakávali v zime, ale ukázalo sa, že ešte nie sú pripravení, nemali dostatok techniky a výzbroje. Potrebujú priaznivé prostredie, ktoré bude určovať okrem iného aj západný diktát, potrebujú vhodné poveternostné podmienky, dôležité je správne rozostavenie vojsk, získanie právnych predpokladov, individuálna a politická rozhodnosť, ako aj garancia zo strany Západu. Myslím si, že skôr ako v marci to nebude,“ domnieva sa Sivkov.
Sústredenie takéhoto zoskupenia vojsk pri hraniciach môže zároveň spájať provokáciu aj prvok prípravy na ofenzívu, domnieva sa vojenský expert Viktor Litovkin. Podľa jeho názoru sa treba pozrieť na to, čo presne armáda urobí. Môže byť aj podporou všeobecného napätia, demonštráciou sily.
„Môžu napríklad demonštrovať, že za nimi stoja Spojené štáty a NATO a dodávajú im zbrane. Druhým momentom je, že ak je tam 120.000 vojakov a dôstojníkov, tak neprišli s holými rukami, majú viacero raketometov, delostrelectvo, mínomety a tak ďalej. Preto samotná prítomnosť takejto skupiny je pokusom vyvinúť tlak na Donbas a Rusko a pripraviť sa na útok,“ poznamenal Litovkin.
120.000 vojakov je 30 brigád, plnohodnotná kombinovaná armáda, proti ktorej stojí 20 -30 tisíc obrancov Donbasu. Takáto personálna prevaha je podľa vojenských príručiek USA a NATO nevyhnutná na spustenie úspešnej ofenzívy, domnieva sa vojenský expert Alexej Leonkov.
«Sú zoradené v troch líniách. Prvá línia sa zaoberá neustálym ostreľovaním, prieskumom oblastí, kde je možné dosiahnuť prielom, skúmaním reakcie nepriateľskej strany a vytváraním falošných smerov útoku. Druhá línia – časti prielomu – mechanizované a tankové brigády, ktorých cieľom je v správnom čase prelomiť obranu obrancov republík a vstúpiť do operačného priestoru. Treťou líniou sú zariadenia palebnej podpory, ťažké delostrelectvo, viacnásobné odpaľovacie raketové systémy, operačno-taktické systémy „Točka-U“. Dovoľte mi pripomenúť, že koncentrácia vojsk sa začala v apríli minulého roka, predtým tam bolo asi 30 — 40 tisíc vojenského personálu a potom sa toto číslo zvýšilo na 80 tisíc a teraz oveľa viac. Takáto koncentrácia vojsk je potrebná len na jedno – vykonať útok, no nie na Rusko, to by bolo smiešne, ale na ľudové republiky,» povedal vojenský expert.
Leonkov dodal, že každá vojna začína náhle. Samozrejmosťou je určitá príprava, výber najpriaznivejšieho času na začiatok, no pre opačnú stranu je to vždy do tej či onej miery otázka prekvapenia.
„Boj za účasti kurátorov zo Spojených štátov amerických sa nezačína podľa klasiky, ako si pamätáme – „22. júna o 4. hodine ráno“, to sa nestane. Najprv dôjde k rozsiahlej provokácii, ktorá zasiahne L/DĽR aj ukrajinskú stranu, z ktorej už šľahajú plamene veľkej vojny. Verím, že využijú to, čo sa úspešne otestovalo vo farebných revolúciách – ide o takzvaných neznámych ostreľovačov alebo podobné polovojenské štruktúry, ktoré spôsobia straty na oboch stranách. Všetko, čo sme mali v roku 1993, počas „arabskej jari“ alebo na Majdane, sa stane zámienkou na vojnu,“ zdôraznil Leonkov.
Nikita Jurčenko, LIFE
Ukrajinský führer po obrovskej pomoci, ktorej sa Ukrajine dostala počas Scholzovej vlády bezočivo kritizuje nemeckého…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Hysterická až nepríčetná reakcia opozície nás okrem iného upozorňuje, ako by vyzeralo Slovensko pod vládou…
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…