Odvolanie šéfa Národného centra zdravotníckych informácií Bielika ministrom zdravotníctva pre nefunkčné online prihlasovanie na očkovanie bolo rýchle. Kedy však dôjde na tých, ktorých neefektívne opatrenia prispeli k tomu, že sme 5. krajinou s najvyšším počtom celkových úmrtí od začiatku pandémie? Nepomôžeme obmeniť fasádu vlády, ktorá bude počúvať stále tých istých odborníkov
Rozhodnutia robia politici, ktorí nesú zodpovednosť aj za to, akých poradcov si vybrali. Ak je evidentné ako dnes, že poradcovia neradili dobre, tak je na mieste, aby ich vymenili. Odmietanie tak urobiť povedie ináč k tlaku vymeniť tých členov vlády, ktorí sú zodpovední nielen za obrovskú celkovú úmrtnosť, v ktorej sme k včerajšiemu dňu na 5. mieste v Európe, ale aj ekonomický prepad a neprimerané obmedzovanie ľudských práv, náboženských, politických a ekonomických slobôd. Alebo vymeniť celú vládu, ak sa neočistí od tých, ktorí zlyhali.
Naši odborníci sa až príliš zamerali na to ako sekírovať ľudí prehnanými požiadavkami, ktoré ľudia nie sú ochotní už dodržiavať. V Rakúsku nedávno priznal vcelku osvietene kancelár Kurz, že lockdown nemá význam, keď ľudia nie sú ochotní ho dodržiavať. Verejnosť prinášala obete a nevidí výsledky obetovania svojich slobôd, lebo to viedlo u nás k jednej z najvyšších úmrtností v Európe a svete. Inde to robia bez toľkého obmedzenia práv a majú menej obetí pandémie. Ľudia sú nespokojní s vládou, no vidia, že problém je v tom, že vládni politici počúvajú odborníkov, z ktorých mnohí sa už aj zdiskreditovali a tiež nekoncepčný prístup premiéra, ktorý si presadil viaceré atómové bomby, ktoré si vybrali svoju daň.
Napr. odborníci vo Švédsku odmietajú povinné nosenie rúšok s tým, že rúška vytvoria falošný pocit bezpečia, keď sú ľudia ochotní viac riskovať, vysvetľoval Tegnell, hlavný infektológ Švédska. Mnohé krajiny, ktoré nikdy nemali povinné rúška, sú na tom lepšie ako my s úmrtnosťou.
V sobotňajšom rozhovore pre denník Postoj minister Krajčí vysvetľoval neochotu dodržiavať opatrenia podobne pretože:
“Ten pocit pretestovania im možno dal falošné nádeje.”
Ako kresťan mohol minister vedieť, že podobne reálnou výhradou voči ochrane kondómom je práve ten istý falošný pocit bezpečia, vďaka ktorému ľudia bývajú promiskuitnejší, teda viac riskujú či už neotehotnenie alebo nakazenie nejakou pohlavnou chorobou.
Minister zdravotníctva v tom rozhovore znova zas vinil nezodpovedných, ktorí nedodržiavajú opatrenia. Našťastie, podľa neho tí nezodpovední sa už premorili pre svoju nezodpovednosť. To postráda logiku, prečo potom narastá počet hospitalizovaných medzi zodpovednými?
Pretože ako sme videli aj u členov vlády, dodržiavanie opatrení neznamená, že sa človek nenakazí. Hlavne, ak opatrenie o odstupe vyžaduje dištanc len “od cudzích ľudí”. Predsa kolegovia, kamaráti, susedia nie sú cudzí ľudia.
Opatrením č. 1 podľa medzinárodných odporúčaní mal byť odstup, naši odborníci toto odporúčanie však takto sprznili. Odborníkom až hrozitánska úmrtnosť otvorila oči pochopiť, že umožniť pozitívnym, kam patria aj príznakoví ľudia, chodiť do obchodu, je rizikom pre šírenie vírusu.
A v liečbe naši vládni odborníci tiež neradili dobre. O tom sa už popísalo veľa. Ak sa chce vláda očistiť od zlého imidžu a vyvodiť zodpovednosť, tak by mala vymeniť práve poradcov, lebo každému príčetnému je zrejmé, že stratégia konzília odborníkov či pandemickej komisie sa míňa cieľu.
Iní odborníci navrhujú inú stratégiu ako znížiť krivku úmrtnosti či hospitalizácií. Lenže ako konštruktívne navrhovali riešenia koaliční partneri? Stále niečo kritizovali, no videli vôbec, že máme zanedbanú primárnu a neefektívnu nemocničnú liečbu? Rovnako tápali ako aj korporátne mainstreamové média a odborníci, až kým im štatistické rekordy neoplieskala opozícia do očí.
Aj koaličné strany riešili len vakcíny, nevenovali pozornosť tomu, že treba liečiť tu a teraz. Až na pár poslancov, ktorí to začali posledný mesiac spomínať v médiach. Ale to už len naskočili na vlnu občianskeho aktivizmu, ktorý nepochádzal od vládnych odborníkov. Tí stále vitamíny aj Ivermektín podkopávajú. Tam, kde majú nechať ľuďom zodpovednosť (prevencia), tam im idú nezmyselne diktovať, a to čo je v ich kompetencii (protokoly liečby), to odflákli.
Jeden citát dobre sedí na túto situáciu: “Toto bolo treba robiť a tamto zanedbávať.“
Tejto vláde nepomáha, že sa eurá tlačia vo Frankfurte a veselo rozdávajú na dlh, lebo korona. Bez toho by politici nikdy nepristúpili na šialené riešenia ako zatvárať školy, obchody, kostoly, miesto toho, aby bol položený dôraz na ochranu rizikových. Takto sú kvôli rizikovým obmedzovaní všetci, hoci pre väčšinu produktívnej populácie a deti prekonanie ochorenia nie je rizikom.
Lenže potom by nebolo potrebné všetkých zaočkovať a farmafirmy by nezarobili a nepresadili si vakcinačné pasy, o čo usilovali ešte pred pandémiou.
Každopádne COVID-19 vyplavil veľa zhnitého na povrch v tomto štáte slovenskom ale aj vo svete. Tou najviac prehnitou oblasťou zdá sa, je práve zkorumpovanosť vedeckej komunity, ktorá nerešpektuje ani demokratické zriadenie a základné ľudské práva a slobody. Ale to nie je prvýkrát, čo sa obmedzovanie slobody skrýva za vedeckosť.
Autor: Jana Ray Tutková
Zdroj: Hlavné Správy
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…
Ruské ministerstvo obrany údajne pripravilo prognózu globálnej vojensko-politickej situácie do roku 2045, ktorá zahŕňa aj…
Francúzsky minister zahraničných vecí Barrot: Ukrajinské ozbrojené sily môžu odpáliť rakety dlhého doletu na Ruskú…
Zničí arogancia Západu svet? Tento rozhovor spred dvoch dní vysvetľuje nebezpečnú situáciu, do ktorej Bidenov…