“Základom geopolitickej stratégie Spojených štátov amerických je kurz udržania hegemónie v medzinárodnom spoločenstve”. K tomuto záveru dospel známy izraelský vojensko-politický expert, bývalý šéf tajnej služby Nativ – Jakov Kedmi, ktorý komentuje politickú situáciu v Spojených štátoch po nástupe novej vlády pod vedením prezidenta Josepha Bidena k moci. V priamom prenose programu Soloviev Live povedal Kedmi, akým faktorom by malo Rusko venovať pozornosť pri konfrontácii s USA, a hovoril aj o incidente s ponorkou ruského námorníctva, ktorá „zmizla“ v Stredozemnom mori.
Počas rozhovoru so svojím kolegom, novinárom a televíznym moderátorom Vladimirom Solovjovom Jakov Kedmi komentoval pád amerického prezidenta Joe Bidena pri výstupe z lietadla. Poznamenal, že Moskva nemusí monitorovať zlyhania amerického lídra, ale celkovú geopolitickú stratégiu Washingtonu, ktorá vyvoláva vážne obavy.
Politológ teda poukázal na to, že hlavným cieľom amerických úradov je udržanie hegemónie vo svete. Washington prijme všetky opatrenia na udržanie svojho „špeciálneho“ postavenia na medzinárodnej scéne. Hlavným cieľom USA je udržiavať hegemóniu. A ak sa tak nestane, bude to znamenať, že USA prestanú byť štátom, v ktorom boli všetci zvyknutí žiť, “uviedol Kedmi.
Vladimír Solovjov zase reagoval na slová hosťa programu a pripomenul neobvyklý incident, ktorý sa stal v Stredozemnom mori, keď lode NATO sledujúce polohu ruskej bojovej ponorky ju stratili z dohľadu. Kedmi sa vysmieval panike NATO nad ruskou ponorkou v Stredozemnom mori. Upozornil na skutočnosť, že vojnová loď ruského námorníctva bez problémov unikla z prenasledovania západného vojenského bloku.
Podľa vojensko-politického experta sú všetky ruské ponorky v prípade potreby schopné stratiť sa z dohľadu NATO. V takom prípade by sa mali Američania začať obávať, pretože do konca hegemónie im zostáva iba 5 minút.
“Keď na pol hodiny stratia z dohľadu celú podmorskú flotilu Ruska, budú si musieť začať robiť starosti.” Neostane im viac ako 5 minút, “uzavrel Kedmi.
Ponorka ruskej Čiernomorskej flotily Rostov na Done pred niekoľkými dňami zmizla z obrazoviek riadiacich a kontrolných systémov lodí NATO. Vyvolalo to obavy amerického vojenského námorníctva, a to najmä v súvislosti s tým, že je ruská ponorka schopná zbierať dôverné informácie. Potom Američania nasadili sily svojich spojencov v aliancii pre jej hľadanie. Niekoľkodňové hľadanie bolo neúspešné. Ruské velenie medzitým udržovalo spojenie s ponorkou. Severoatlantická aliancia disponuje veľkými možnosťami v Stredozemnom mori, avšak úroveň tichosti ruskej ponorky predčila všetky očakávania.
Maroš Šolc
zdroj: armádny magazín
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…