Slovensko je podľa slov submisívneho probruselského premiéra Hegera údajne spokojné s výsledkom rokovaní o skresávaní cien energií v Európe.
Heger rozdával úsmevy, netajil sa spokojnosťou a rokovania označil za výrazný posun pri hľadaní politickej dohody na zavedenie mechanizmu na korigovanie cenových výkyvov plynu.
Takže to je prvý zavádzajúci balónik. Už nie cenové stropy, ale len korigovanie „cenových výkyvov“.
Po dohode lídrov, korí nevedno koho záujem zastupovali, bude na odbornej príprave tohto „mechanizmu“ pracovať Európske komisia a ministri energetiky EÚ, ktorí sa stretnú už na budúci týždeň v Luxemburgu.
Nielen gynekologička Leyenová, ale aj Heger opäť objavili Ameriku. „Trh bol dlhé roky nastavený na potrubný plyn, teraz vidíme, že sú alternatívy aj v podobe skvapalneného plynu LNG. Potrebujeme preto prepracovať cenový mechanizmus aj na LNG, čo je trochu dlhší proces. V krátkodobom hľadisku – kvôli súčasným vysokým cenám plynu – potrebujeme mechanizmus obmedzenia výkyvov cien zaviesť čo najrýchlejšie. To je možné a to je výsledok štvrtkových rokovaní,“ opísal situáciu Heger.
Faktom však je, že americký LNG plyn je aktuálne desaťkrát drahší, nie sú vytvorené kapacity na jeho prepravu, ani terminály na prečerpanie tak, aby sa pokryli výpadky z potrubného plynu. A najmä enormne vzrástla prepravná cena cez Atlantik. Nakoniec v trhovom mechanizme cenu primárne určuje mechanizmus ponuky a dopytu.
Práve Slovensko, ktoré infraštruktúra a energetická bezpečnosť sa desaťročia budovala na potrubnom systéme túto geopolitickú zmenu a novú závislosť na americkom skvapalnenom plyne pocíti najviac. Preto nevednom, z čoho pramení Hegerova spokojnosť.
Samit opäť ani v čase bezprecedentnej energetickej krízy a blížiacej sa zime nedokázal dotiahnuť veci dokonca. Ministri energetiky sa kvôli tomu stretnú ešte v novembri a nie je vylúčený ani mimoriadny summit EÚ na odobrenie dohodnutých vecí.
Nevedno, kedy v Európe začína vykurovacia sezóna, ale na Slovensku to býva už v polovici októbra. Čakať na november a potom na aplikovanie prijatých opatrení pripomína vyhrávanie kapely na potápajúcom sa Titaniku. Napriek tomu špička EÚ tvrdí, že korekčný mechanizmus s dohodnutým cenovým pásmom by mal začať platiť ešte pred nastávajúcou vykurovacou sezónou.
„Tých 15 krajín, ktoré prišli s týmto návrhom, uspeli,“ tvrdí Heger, hoci je zjavné, že nebude nijaký „slovenský scenár“. Nepodarilo sa totiž to podstatné – presadiť návrh na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu. Podľa nemenovaných diplomatov to však ani nebolo zámerom summitu, takže nevedno, s čím sa vlastne chcel Heger pochváliť.
Je jasné, že samit, aj opatrenia energetickej krízy diriguje niekto iný, na čo premiér Slovenka má rovnaký dosah ako na vychýlenie Mesiaca z jeho obežnej dráhy.
Premiér spresnil, že prioritou bolo údajne len neohroziť dodávky plynu cez zimu, čo by podľa niektorých krajín mohlo spôsobiť zastropovanie cien.
Na porozumenie klišé brusleských blábolov si, prosím, pozorne prečítajte nasledovný učebnicový príklad:
„Ten mechanizmus bude zavedený tak, aby obmedzoval výkyvy cien, ktoré rýchlejšie spôsobujú nárast cien plynu. Toto ak sa podarí zaviesť v priebehu týždňov, tak do zimy by sme išli lepšie pripravení a bol by menší tlak na štátne rozpočty,“ uviedol.
Je tiež zrejmé, že Európska komisia, ktorá nastavovala mechanizmus cenotvorby a najmä chráni liberalizáciu trhu, ktorá umožňuje v súčasnosti špekulácie s cenami, ťažko môže nájsť východisko a riešenie problému, ak je nielen jeho tvorcom, ale aj trvalou súčasťou, čoho svedkom je zaryté presadzovanie neefektívnych a sebapoškodzujúcich sankcií.
To všetko sú len hry na „riešenie“. Dopredu bolo jasné, že cieľom je len nová závislosť Európy od Spojených štátov.
Na národnej úrovni má platiť, že väčšina krajín prijíma vlastné opatrenia na zastropovanie cien energií, aby občania mali nižšie faktúry. Eurokomisia vo štvrtok schválila rozšírenie schém štátnej pomoci pre firmy vystavené energetickej kríze aj po novom roku.
V skutočnosti to len znamená, že eurokomisári chránia zisky energetických korporácií a systém špekulácií na burze a zdraženie majú zaplatiť nielen občania, ale aj štátne rozpočty. Opäť sa potvrdilo pravidlo, že v každej kríze ťahajú za kratší koniec ľudia a verejné financie, kým globálne korporácie, finančná oligarchia a trhy zarábajú nepretržite a dokonca rekordne.
Slovensko vraj bude môcť použiť aj nevyčerpané eurofondy. No hurá, žiadna sláva. Z pohľadu nového mechanizmu to má prospieť aj dlhom členských krajín. Takže financie na rozvoj si vlastne prejeme a splatíme dlhy a budeme zas na tom ešte horšie ako sme boli. Tá istá pesnička pri každej A ešte malý detail. Kolobeh peňazí začína, aj končí stále v tých istých rukách. Kedy to konečne pochopíme a zariadime sa?
Rafael E. Rafaj
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…