Gymnázium v Bratislave, ktoré Juraj Krajčík navštevoval, sa vyjadrilo aj ku koláži, ktorú vytvoril Juraj ako súčasť školského projektu. V ňom sa študent venoval téme terorizmus vo svete. Riaditeľka priblížila, že študent terorizmus v projekte odsúdil a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa žiak radikalizoval.
Riaditeľka školy, ktorú navštevoval strelec zo Zámockej, poskytla bližšie stanovisko k tomu, či si pedagógovia všimli, že sa chlapec radikalizoval.
Juraj prestúpil na Školu pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave po tom, čo bol na predchádzajúcom gymnáziu šikanovaný.
Po prestupe s chlapcom pracovali dvaja psychológovia – jeden školský a jeden externý. Riaditeľka Jolana Laznibatová píše, že Juraj prišiel na jej školu ako ťažko šikanovaný žiak.
„Intenzívne sa mu dva roky venovali až do doby, keď vypukla pandémia a zavreli sa brány škôl. Psychický stav žiaka sa počas obdobia, keď bol pod psychologickým dohľadom (pred pandémiou, keď navštevoval školu prezenčne) stabilizoval,“ uvádza riaditeľka.
Podľa nej sa Juraj bez problémov začlenil do kolektívu a vyučovacieho procesu. Dodáva, že nezaznamenali žiaden podnet na jeho správanie alebo prejavy neznášanlivosti. Keď však vypukla pandémia, zatvorili sa brány škôl a Juraj tak nemohol pokračovať v konzultáciách so školským psychológom.
„Vedenie školy odporučilo rodičom žiaka, aby pokračoval v pravidelnom stretávaní sa s externým psychológom. O tom, či k tomu došlo, či rodičia zabezpečili synovi kontinuálnu psychologickú pomoc, vedenie školy nemá vedomosť,“ dodáva riaditeľka Laznibatová.
Podľa jej slov zabezpečujú žiakom systematickú psychologickú pomoc. „V rámci vyučovacieho času či času mimoškolských aktivít nedokáže nahradiť vplyv rodiny, priateľov či sociálnych sietí na jednotlivca, ktorý je markantný. Obzvlášť v období, keď žiaci nenavštevujú školu prezenčne,“uvádza Laznibatová v stanovisku.
Dodala, že po vražde dostali študenti bezodkladnú psychologickú pomoc od Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
K celej udalosti sa vyjadril aj otec strelca Juraj Krajčík. Poskytol rozhovor Marianovi Kotlebovi v jeho relácii v Rádiu Kompas. Krajčík povedal, že jeho syn nevykazoval prejavy agresie ani nenávisti. Bol vraj vždy veľmi úctivý a nekonfliktný.
Potvrdil, že chlapec bol na predchádzajúcej škole šikanovaný. Priblížil, že toto obdobie mladík znášal psychicky veľmi ťažko. Po prestupe na druhú školu sa však vraj podľa otca „dal dokopy“ a poďakoval za to aj vedeniu školy. Odvtedy podľa Krajčíka nemali so synom problémy. Dodal, že bol aj u psychiatra, no nikdy mu nepotvrdili psychiatrickú diagnózu.
Škola sa vyjadrila aj ku koláži, ktorú vytvoril Juraj ako súčasť školského projektu. V ňom sa študent venoval téme terorizmus vo svete. Riaditeľka priblížila, že študent terorizmus v projekte odsúdil a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa žiak radikalizoval.
Vedenie školy tiež dodalo, že vyjadrujú nesúhlas a odpor voči akémukoľvek násiliu v akejkoľvek podobe a forme a špeciálne voči LGBTI+ komunite.
„Vedenie školy zabezpečí pravidelnú spoluprácu s inštitúciami, ktoré napomáhajú kvalitnému záberu pri prevencii prejavov neznášanlivosti, nenávisti, agresivity, neofašizmu, resp. akýchkoľvek rasových, národnostných, náboženských alebo biologických skupín, minorít. A naďalej zabezpečí plnohodnotné a bezpečné prostredie pre všetkých ľudí, vrátane ľudí z LGBTI+ komunity. Riaditeľka školy zvoláva mimoriadne zasadnutie Rady školy na riešenie vzniknutej situácie a prípravu preventívnych opatrení na zamedzenie vzniku podobných situácií v širšom kontexte,“ uzavrela riaditeľka.
Psychologička Doc. PhDr. Darina Havrlentová, PhD. v rozhovore v decembri roku 2020 pre InfoVojnuhovorila o dopadoch pandemických opatrení vlády, ktoré prerástli do obludných rozmerov.
Viac vo videu:
Na to, že korona-divadlo môže vyvolať aj pandémiu duševných porúch, varovali psychiatri a psychológovia už na jeseň roku 2020. V ambulanciách vtedy stúpal počet ľudí, ktorým predpisovali lieky na upokojenie. Popri depresiách a úzkostiach sa Slovenskom šírila aj vlna zlosti, frustrácie a odmietania opatrení.
„Sme svedkami prudkého nárastu úzkostných, stresom podmienených porúch. Zdravotný stav mnoho dlhoročne stabilizovaných pacientov sa počas pandémie významne zhoršil,“ priblížil situáciu na jeseň roku 2020 prednosta I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Jozef Dragašek s tým, že odbor nebol na obdobnú situáciu „náležite pripravený“. Rezervy označil v prevencii a tiež zvládaní telemedicíny, ktorá však podľa neho nie je v starostlivosti o duševne chorých pacientov „všeliekom“.
Slovenský pacient čaká na pomoc psychiatra priemerne dva až tri mesiace, ktorý sa mu potom venuje zhruba 13 minút, upozorňovala vtedy aj Liga za duševné zdravie (LDZ). Podľa slov jej riaditeľa Martina Knuta nie je v poriadku, že psychoterapia je pre bežného človeka ťažko dostupná. Len v septembri 2020 stúpol na tejto Linke dôvery – Nezábudka počet nevybavených telefonátov až trojnásobne., keď prijala 1200 volaní. Ľudia cez ňu riešili depresívne stavy, úzkosť, osamelosť, ale aj pokusy o samovraždu či domáce násilie.
Advokátka JUDr. Adriana Krajníková v máji roku 2021 informovala o prípade, keď riaditeľka trenčianskej školy Mgr. Mária Hančinská zavolala na študenta policajtov.
Polícia Slovenskej republiky následne vytiahla žiaka Michala zo školy a predviedla ho na výsluch pretože nemal prekryté dýchacie cesty.
Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna
Šéfa Kremľa zároveň obvinil z úmyslu podrobiť si celú Ukrajinu a nastoliť v Kyjeve bábkový…
Vyhlásil premiér Fico a dodal, že pre neho je nepochopiteľné, že ukrajinský prezident Zelenskyj odmieta…
Časť prvá: Od škôlky až po vysoké školy Výchova a vzdelávanie človeka sa začína už…
Dodávatelia pre automobilový priemysel budú mať vážne problémy. Očakávaný nárast elektromobility neprichádza a vplyv na…
Odpradávna je podľa všetkých písaných a nepísaných pravidiel plavby loď, ktorá dostala núdzový signál od…
Rusko je pripravené dodávať plyn do Európy cez Poľsko, “stačí zapnúť tlačidlo”. Ukrajinci “trestajú Európu”…