Podľa právnikov médiá manipulovaním verejnou mienkou porušujú zákony. Vyplýva to z dvoch štúdií, ktoré zverejnil portál Právne listy.
Autorom prvej štúdie je advokát JUDr. Ján Kucek. Ide o štúdiu s titulom Uznesenie Špecializovaného trestného súdu o prepustení Norberta Bodora zo zadržania, ktorú zverejnil 7. júla 2020. Druhú štúdiu zverejnila JUDr. Jitka Hasíková. Jej titul znie: Ovplyvňovanie svedeckej výpovede zverejnenými informáciami. Zverejnila ju 10. júla 2020.
Autor prvej štúdie napísal: ” Masívnou nepriateľskou, diskreditačnou a manipulatívnou mediálnou kampaňou, v ktorej sa polemizuje o rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu o prepustení Ing. Norberta Bodora zo zadržania, dochádza k hrubému porušovaniu ústavného princípu prezumpcie neviny, práva na spravodlivé súdne konanie v zmysle čl. 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, osobnostných práv obvineného a k zásahu do nezávislého rozhodovania súdov.
Článok 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd garantuje obvinenému právo na nezávislý a nestranný súd, ktorého predpokladom je nezávislý sudca, od ktorého môže spoločnosť očakávať, že svoje rozhodnutie nebude podriaďovať obave z možných osobných dôsledkov z dôvodu nevôle verejnosti vyvolanej negatívnymi mediálnymi výstupmi voči obvinenému.” Toľko teda JUDr. Ján Kucek.
Autorka druhej štúdie napísala:: Zatiaľ čo JUDr. Kucek vo svojom príspevku poukazuje na vplyv verejnej mienky na rozhodovanie súdu, ja upriamujem pozornosť na možný vplyv zverejňovaných informácií aj na svedecké výpovede ešte nevypočutých svedkov.
Je všeobecne známe, že piliere dokazovania sú v trestnom konaní postavené na svedeckých výpovediach. Ich význam je nespochybniteľný tak v prípravnom konaní ako aj v konaní pred súdom.
Pokiaľ je svedok pod vplyvom zverejňovaných informácií vzťahujúcich sa na vec, je vysoko pravdepodobné, že jeho výpoveď bude poznačená medializovanými skutočnosťami. Z pohľadu spravodlivosti konania je bez významu, či pôjde o prispôsobenie jeho výpovede smerom k očakávaniu verejnosti alebo zosúladenie výpovede s obsahom toho, čo už odznelo. Ani v jednom ani v druhom prípade svedok nebude vypovedať o tom, čo on sám vedel.
Prípravné konanie je neverejné. Z uvedeného dôvodu by ani teoreticky nemala existovať možnosť ovplyvňovania nevypočutých svedkov informáciami zverejnenými médiami. Napriek tomu sa napríklad v Denníku N dňa 07.júla 2020 objavil článok od Veroniky Prušovej: „Sklenka prehovoril aj o podpredsedníčke Najvyššieho súdu: V obálke mi nosila päťtisíc ako ďakovné.“ V uvedenom článku sú opisované časti jeho výpovede s konkrétnymi detailmi, uvádza sa obsah jeho výpovede napríklad v zmysle: “Doposiaľ hovoril Sklenka len o tom, že mu ponúkala v kauze Technopol Service úplatok 30-tisíc eur. Pri poslednej výpovedi si však pospomínal aj na ďalšie peniaze, ktoré dostával od sudkyne …“.
Podľa § 69 ods.1 Tr.por. do vyšetrovacieho spisu smie nazerať len obvinený, obhajca, poškodený, oznamovateľ, ak nie je zároveň poškodeným a zúčastnená osoba, splnomocnenec a ustanovený opatrovník. Tieto osoby si môžu zo spisu robiť výpisky a poznámky a na svoje náklady si zabezpečiť kópiu spisu. Pre ostatné osoby je spis neprístupný.” Toľko teda JUDr. Jitka Hasíková.
Autorka dodáva, že v tejto súvislosti sa ponúka otázka odkiaľ majú média informácie, ktoré sú neverejné, ak nie sú stranou konania?
“Ako je možné, že prokurátor, ktorý dozoruje predmetné vyšetrovanie neprijme potrebné opatrenia, aby nedochádzalo k úniku týchto informácií, ktorými sa následne „formujú“ svedecké výpovede ďalších osôb a podprahovo sa cez verejnú mienku vytvára spoločenská objednávka na požadovaný alebo očakávaný výsledok?”, napísala advokátka.
Ovplyvňovanie svedkov je vo vzťahu k obvinenému považované za tak neprípustné správanie, že už pri náznaku takéhoto konania môže súd rozhodnúť o kolúznej väzbe. Na druhej strane sme svedkami toho, ako sa zverejňujú obsahy výpovedí, komentuje sa ich význam, vyjadrujú sa k ním rôzne nezainteresované osoby a to všetko bez akýchkoľvek postihov, uzatvára advokátka.
dzroj: hlavný denník
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…