Včerajší protest záchranárov, patriacich k nosným pilierom zdravotnej starostlivosti v krajine, ukázal pravú tvár súčasnej vládnej štvorkoalície. Škandalózny je už fakt, že zdravotníci sa vôbec dostali do pozície, že v čase covidu musia svoje požiadavky predkladať formou protestu, no celkom cez čiaru je, že ich pri tom otravovala polícia ministra Romana Mikulca z vládneho OĽaNO
Z politickej stránky ide o „geniálny ťah“ šéfov silových zložiek. Opozícia dostala zadarmo ďalšiu tému na ostrú kritiku a na tlak na povalenie vlády a v už aj tak rozhádanej koalícii to opäť začína vrieť.
Ako prvý sa o slovo prihlásil predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý hneď reagoval, že zaplatí pokutu za zadržaných zdravotníkov. “Boris za nich zaplatí pokuty,” informovalo hnutie na sociálnej sieti.
Za stranu SaS sa na sociálnej sieti posťažoval jeden z jej nových poslancov Ján Benčík (predtým Za ľudí). Zákrok voči záchranárom pomenoval ako „neakceptovateľný a škandalózny“ v porovnaní s tým, že polícia pred časom takto nekonala pri masových protestoch opozície…
Na tento príspevok Benčíka na sociálnej sieti reagovali rozhorčene aj mnohí jeho fanúšikovia s tým, že ako člen koalície sa stáva spolupáchateľom takýchto zvráteností.
Ešte zaujímavejšia diskusia sa rozprúdila pod príspevkom ďalšieho vládneho poslanca Jozefa Pročka z OĽaNO. Ten vyhlásil, že absolútne stojí na strane záchranárov. Pod jeho status napísali niektorí z nich a vyčítali mu, že v utorok večer neprišiel medzi nich. Nepáčilo sa im ani to, ako sa ku nim správali policajti. Pročko uviedol, že on pokuty nedával, a demonštranti tak majú „klopať na iné dvere“.
Diskutéri Pročka konfrontovali s tým, že vyjadriť znepokojenie nad zatknutím záchranárov nestačí, nakoľko ako člen strany OĽaNO, ktorá nominovala ministra vnútra by mal aj adekvátne konať. „Ja tam klopem. Ani mňa nevpustia dnu,“ podotkol Pročko, ktorý sa zrejme pokúšal sťažovať na prístup polície na prezídiu alebo na ministerstve vnútra, no neuspel.
Zisťujeme, že s konaním polície nesúhlasia ani v OĽaNO, ani v SaS, a ani v Sme rodina… Prečo sú potom policajti inštruovaní tak ako sú, aby prísne a nekompromisne zasahovali voči občanom vrátane záchranárov, ktorí veľmi dobre poznajú problematiku covidu a pandémie a veľká väčšina z nich určite nepatrí ku tzv. antirúškarom alebo antivaxerom?
Odpoveď je jasná každému. Demonštráciou sily sa snažia odradiť milióny naštvaných občanov od vyjadrovania svojho názoru na vládnu garnitúru. Tých občanov, ktorých ku nenávisti voči vláde vyprovokovali sami ministri a poslanci svojou neschopnosťou, aroganciou moci a chybami pri vládnutí.
Vládnej koalícii musia behať zimomriavky po chrbte, keď si predstaví, že záchranárov o pár dni vystrieda Smer či Republika a že opozičníci konečne začnú s organizovaním veľkých protestov. Tie by sa pri súčasnej nálade spoločnosti mohli stať najmasovejšími v histórii. Ale vláda opäť nastolila núdzový stav a tým aj hroziace vysoké tresty za protesty.
Základnou motiváciou ich činov sa stáva čoraz väčší strach zo straty moci a vládnych postov, ktoré už nikdy v budúcnosti nedosiahnu.
Jaroslav Zajac
Doterajší riaditeľ Slovenského literárneho centra (SLC) Pavel Sibyla končí vo funkcii. Informuje o tom samotná…
Za štátnu hymnu Slovenskej republiky sa podľa ministerstva vnútra SR považuje v zmysle zákona o…
V roku 2024 sa s pomocou veteránov špeciálnych jednotiek začala obnova ruskej manažérskej elity. V…
Po skončení studenej vojny väčšina západných politikov zrejme očakávala, že rozvojové krajiny časom prijmú západný…
Reči o rokovaniach medzi USA a Ruskom o osude Ukrajiny sa na Západe zintenzívňujú –…
O dodávkach plynu a elektriny diskutovali v utorok 7. januára 2025 v relácii spravodajskej televízie…