Denisa Saková ako členka nezávislej komisie, ktorá vyšetrovala tragické okolnosti úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, nepodporila jej záverečnú správu. O tom, prečo tak konala konečne prehovorila.
Exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková konečne prehovorila a vysvetlila, prečo ako členka nezávislej komisie nepodporila jej záverečnú správu.
V pondelok večer sa Saková rozhovorila v štúdiu televízie TA3 v relácii Téma dňa. Kritike podrobila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorá predmetnú komisiu zriadila, píše portál ereport.sk.
„Kontrolná komisia zriadená v súvislosti s mimoriadnou udalosťou, pri ktorej došlo k úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, na svojom poslednom zasadnutí prijala záverečnú správu. Z uvedenej správy vyplýva, že Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú verziu udalosti. V zmysle ktorej došlo k pokusu o samovraždu a následnému úmrtiu Milana Lučanského.
Komisia tiež nezistila také významné skutočnosti, na základe ktorých by bolo možné konštatovať pochybenie príslušníkov ZVJS alebo zdravotníckeho personálu pri zaobchádzaní s Lučanským, počas jeho výkonu väzby. Ani pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a ktoré by mohli mať priamy alebo nepriamy vplyv na priebeh udalosti.” Stálo v stanovisku, ktoré minulý piatok zverejnil rezort spravodlivosti.
„Osobne sa domnievam, že tie udalosti, ktoré nastali v decembri, po prvom úraze 8. decembra a následne po samovražde generála Lučanského, vznikol v spoločnosti veľmi enormný tlak a vznikol tlak hlavne na pani ministerku spravodlivosti,“ vysvetľuje svoje stanovisko Saková.
Exministerka si myslí, že namiesto toho, aby súčasná ministerka zobrala politickú zodpovednosť a odstúpila zo svojej funkcie, tak vytvorila komisiu. Tá mala prešetriť všetky udalosti. Teda aj prvú udalosť zranenia, aj druhú týkajúcu sa úmrtia generála Lučanského.
Sakovej očakávania od komisie, sa však vôbec nenaplnili. “Ako členka opozície som sa do tejto komisie aktívne prihlásila a očakávala som, že táto komisia bude mať mandát na to, aby skutočne prezrela všetky dokumenty. Oboznámila sa so všetkými skutočnosťami a dostala sa aj k jednotlivým, či už príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ale aj k ošetrujúcim lekárom. Personálu, ktorý ošetroval generála Lučanského pri prvom a druhom incidente,“ hovorí poslankyňa.
Saková s poľutovaním konštatovala, že hneď na prvej komisii bola prítomná aj pani ministerka, ktorá oznámila, že komisia bude mať k dispozícii iba tie dokumenty, ktoré má v kompetencii ministerstvo spravodlivosti.
A môže navštíviť iba tie inštitúcie, ktoré kompetenčne pod ministerstvo spravodlivosti patria, a že budú zbavení mlčanlivosti iba príslušníci ZVJS.
„To znamená, že či už zdravotná dokumentácia, či už pitevná správa, alebo všetky ostatné dokumenty, ktoré sú v rukách OČTK, sa k tejto komisii nedostanú. To nám povedala hneď na začiatok,“ netají sklamanie Saková.
zdroj: hlavný denník
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…