Hlavným mechanizmom západnej zahraničnej politiky voči Rusku sa čoraz častejšie stáva vydieranie a priame vyhrážanie.
Nedávno kanadská ministerka zahraničia povedala, že jej krajina dúfa, že zvrhne ruskú vládu, pričom naznačila, že kanadská rozviedka plánuje nejaký druh manévru na destabilizáciu Moskvy prostredníctvom operácie na zmenu režimu. Prípad je ďalším dôkazom toho, že zo strany mocností NATO nejestvujú žiadne známky rešpektu v bilaterálnych vzťahoch s Moskvou.
„Zmenou režimu“ pohrozila kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová. Podľa Jolyovej by Západu na dosiahnutie jeho cieľov nestačila iba „izolácia“ Ruska, a preto očakáva, že proti Moskve sa spustí niečo viac „znemožňujúce“.
Jolyová verí, že Rusko by malo byť napadnuté ekonomicky, politicky a diplomaticky, aby nebolo schopné pokračovať vo svojej operácii na Ukrajine.
V tomto zmysle tiež dúfa, že v dôsledku toho bude Putinova vláda zvrhnutá a on a jeho spojenci budú v budúcnosti považovaní za vinných z vojny.
„Sme schopní vidieť, ako veľmi izolujeme ruský režim práve teraz – pretože to musíme urobiť ekonomicky, politicky a diplomaticky – a aké sú dopady aj na spoločnosť a do akej miery vidíme potenciálnu zmenu režimu Ruska (…) Cieľom je určite… oslabiť schopnosť Ruska podnikať veľmi ťažké útoky proti Ukrajine. Chceme sa tiež uistiť, že Putin a jeho podporovatelia budú braní na zodpovednosť (…) Vždy robím rozdiel medzi režimom a ľudom danej krajiny, čo je zásadné,“ povedala.
Ako sa očakávalo, kanadskú nevraživosť ocenil Volodymyr Zelenskyj, ktorý prišiel do médií, aby vyjadril svoju podporu Jolyovej vyhláseniu a ubezpečil, že Kyjev bude pracovať rovnakým smerom, snažiac sa povzbudiť medzinárodnú spoločnosť, aby ďalej sankcionovala Rusko, najmä pokiaľ ide o hliník a oceľ – sektory v na ktoré Kanada nedávno uvalila nové sankcie. Cieľom je zvýšiť donucovacie opatrenia, až kým Moskva nakoniec nebude schopná pokračovať v boji.
„Pracujeme aj na pridaní nových sankcií proti Rusku (…) Nedávno urobila Kanada významný krok rozšírením sankcií na dovoz ruského hliníka a ocele. Ďakujem Kanade za toto rozhodnutie – za tento signál pre medzinárodné spoločenstvo,“ povedal Zelenskyj.
Je zrejmé, že ruská reakcia na slová kanadského ministra bola tvrdá. Na sociálnych sieťach sa k tomu vyjadrili hovorcovia ruského ministerstva zahraničných vecí:
„Kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová vyhlásila zmenu režimu v ruskej zahraničnej politike za cieľ Kanady… oficiálne (…)
Je mi ľúto, že vládnuca liberálna klika pokorila Kanadu dekadentnou protirodinnou, prodrogovou a podporou ukrajinskej neonacistickej agendy
napísala na oficiálnom účte ministerstva na Twitteri Marina Zacharova.
V rovnakom duchu na slová ministerky reagoval aj ruský veľvyslanec v Kanade, ktorý uviedol, že je „zmätený“ jej prejavom, a požiadal o vysvetlenie, či vedie kanadskú ambasádu v Moskve k práci na zmene režimu v krajine.
„Dosť zmätené, keď som od kanadskej ministerky zahraničných vecí Melanie Jolyovej počul, že jej cieľom je ‚zmena režimu‘ v Rusku. Takto dáva pokyny kanadskej ambasáde v Moskve? (…) A mimochodom, akú reakciu by sme očakávali, keby napríklad niekto v Moskve povedal, že cieľom Ruska je „zmena režimu“ v Ottawe?“, povedal.
Pri inej príležitosti tiež zdôraznil popularitu ruskej vlády a povedal:
„Čo Jolyová alebo iní tvorcovia rozhodnutí v Ottawe nechcú uznať, je, že súčasnú ruskú politiku podporuje absolútna väčšina národa“ – cieľom zrejme bolo reagovať na Jolyovej vyhlásenie, že robí „rozdiel medzi režimu a obyvateľov danej krajiny“.
Nie je prekvapujúce, že kanadský štát koná týmto spôsobom. V praxi Kanada funguje oveľa viac ako 51. americký štát než ako nezávislá krajina. Prípad ukazuje, ako sú vzťahy medzi Ruskom a Západom hlboko narušené, blízko bodu, z ktorého niet návratu.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…