Bez dodávok zemného plynu by nemecká ekonomika mala vážne problémy a Nemcom by hrozilo, že s blížiacou sa zimou nebudú môcť vykurovať svoje domovy.
Kanada uvoľní turbínu pre plynovod Nord Stream 1 s cieľom zabrániť zhoršeniu energetickej situácie v Nemecku. Uviedol to cez víkend kanadský minister pre prírodné zdroje Jonathan Wilkinson. Turbína však nepoputuje Gazpromu do Ruska, kam mala smerovať pôvodne, ale priamo do Nemecka. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, DPA a Reuters.
Ruský plynárenský koncern Gazprom v júni obmedzil tok plynu cez Nord Stream 1 iba na 40 percent kapacity a uviedol, že za zníženými dodávkami je zadržiavanie kľúčovej kompresorovej turbíny spoločnosťou Siemens Energy v Montreale, kam bolo zariadenie poslané na opravu.
Krátko po rozhodnutí Gazpromu Nemecko aktivovalo druhý stupeň v rámci svojho trojstupňového núdzového programu pripraveného v dôsledku zhoršujúcej sa situácie na trhu s plynom. Samotná nemecká vláda dôvody Gazpromu, pre ktoré ruská firma obmedzila dodávky plynu cez Nord Stream 1, odmietla a uviedla, že vrátenie turbíny vezme Rusku tento argument.
Kyjev však žiadal Kanadu, aby turbínu nevracala a naďalej tak uplatňovala sankcie voči Rusku za inváziu na Ukrajinu. Oznámil, že ukrajinský plynovodný systém dokáže prepraviť dostatočný objem plynu na vykompenzovanie dodávok cez Nord Stream 1.
Šéf ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov OGTSU Sergij Makogon začiatkom týždňa zasa vyzval Kanadu, aby turbínu po oprave radšej poslala na Ukrajinu. Ako dodal, západné štáty by sa nemali nechať Kremľom vydierať.
Kanada však nakoniec vyhovela Nemecku. Wilkinson v tejto súvislosti uviedol, že bez dostatočných dodávok zemného plynu bude nemecká ekonomika výrazne trpieť a Nemcom bude hroziť, že s nastupujúcou zimou nebudú schopní zabezpečiť dostatočné vykurovanie domácností.
Ukrajinské ministerstvá energetiky a zahraničia vyjadrili v nedeľu hlboké sklamanie z rozhodnutia Kanady vrátiť do Nemecka ruskú turbínu, ktorej opravu v Kanade zabezpečila nemecká spoločnosť Siemens Energy a ktorá je určená pre plynovod Nord Stream 1. Vo vyhlásení uverejnenom na internetových stránkach ministerstva energetiky Ukrajina vyzvala kanadskú vládu, aby svoje rozhodnutie zmenila.
Vrátenie turbíny sa podľa Ukrajiny rovná prispôsobeniu sankcií uvalených na Moskvu rozmarom Ruska, napísala agentúra Reuters. Siemens ale krátko nato vydal vyhlásenie, podľa ktorého je rozhodnutie kanadskej vlády nevyhnutným krokom k tomu, aby sa turbína mohla vrátiť prevádzkovateľovi plynovodu a potrubie začalo fungovať v pôvodnom režime. Cieľom podľa Siemensu je dostať zariadenie na určené miesto čo najskôr.
„Politické rozhodnutie o exporte je nevyhnutným a dôležitým prvým krokom na doručenie turbíny. Naši experti teraz sústavne pracujú na všetkých ďalších formálnych povoleniach a logistike,“ uviedla spoločnosť Siemens Energy. „Okrem iného k tomu patria právne záväzné procedúry o kontrole vývozu a dovozu. Naším cieľom je turbínu čo najskôr dopraviť na miesto jej prevádzky,“ dodal podľa agentúry Reuters nemecký podnik.
Kanada v sobotu oznámila, že prizná výnimku zo sankcií, aby mohla vrátiť do Nemecka opravenú ruskú turbínu. Povolenie bude obmedzené a odvolateľné. Dodala, že bez dodávok zemného plynu by nemecká ekonomika mala vážne problémy a Nemcom by hrozilo, že s blížiacou sa zimou nebudú môcť vykurovať svoje domovy.
Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v júni obmedzila dodávky plynu do Nemecka plynovodom Nord Stream 1 asi na 40 percent pôvodnej kapacity.
Zdôvodnila to práve technickými problémami v dôsledku prieťahov pri vrátení turbíny zo servisu v Kanade. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck však obmedzenie dodávok označil za politicky motivovaný krok, ktorým sa Rusko snaží vyvolať neistotu a zvýšiť ceny plynu. Podľa Gazpromu sú ale na vine západné sankcie, čo potvrdil aj Siemens a potom aj kanadská vláda.
Západné štáty uvalili na Rusko za jeho februárovú inváziu na Ukrajinu tvrdé sankcie. Ich cieľom je čo najviac ochromiť ruskú ekonomiku, ale Moskva ďalej získava peniaze z predaja nerastných surovín, najmä ropy a zemného plynu. V pondelok začína pravidelná ročná údržba plynovodu Nord Stream 1 a Nemecko sa obáva, že Moskva bude aj potom vývoz plynu do EÚ týmto potrubím obmedzovať.
Turbína sa stala predmetom sporu medzi Nemeckom a Ukrajinou. Kyjev už v minulosti vyzval Ottawu, aby si turbínu nechala, a tvrdí, že jej vrátenie by porušilo sankcie uvalené na Moskvu. Nemecko, ktoré je silne závislé na dodávkach plynu z Ruska, naopak požadovalo vrátenie turbíny.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje už skôr uviedla, že turbína má byť najprv odoslaná do Nemecka. To ju následne dodá Gazpromu, nad ktorým má kontrolu ruský štát. Kremeľ v piatok uviedol, že keď sa turbína z Kanady vráti, dodávky plynu do Európy zvýšia.
Vasilij Koltašov, vedúci Centra pre politický a ekonomický výskum v Inštitúte novej spoločnosti, v komentári pre „Narodnyje Novosti“ označil rozhodnutie Kanady za ústupok voči uplatneným sankciám. Vytvoril sa precedens, vďaka ktorému teraz v „špeciálnom prípade“ budú môcť krajiny západného sveta robiť „šetriace ústupky“ a obchádzať vlastné reštriktívne opatrenia.
„Kanada nemohla formálne nič urobiť, povedať, že ide o čisto nemecký problém, že dodržiava politiku sankcií a problémy iných sa jej netýkajú. Kanaďania boli však nútení reagovať. To hovorí o vážnom napätí na vrchole EÚ, nemeckého vedenia a samotnej Kanady,“ zdôraznil expert.
Odborník nevylučuje, že so zmenou moci v Európskej únii prevládne rétorika o zrušení protiruských sankcií. Zároveň bude tento proces prebiehať ako dočasné riešenia súkromnej objednávky, prípad od prípadu. Vyhnúť sa tomu však nedá.
Zdroj: trend.sk (1), (2) / sk.news-front.info
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…