Čo prezrádzajú štatistiky, ktoré poskytuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej Republiky.
Za normálnych okolností by v 50. kalendárnom týždni resp. 51. vrcholila „prvá vlna“ chrípkovej sezóny. Posledné dve bezcovidové chrípkové sezóny 2018 a 2019 mali nástup v 48. kalendárnom týždni, vrchol dosiahli v 51. kalendárnom týždni (KT) s následným poklesom v dôsledku vianočných sviatkov a s nimi spojeným dovolenkovým a prázdninovým obdobím.
V roku 2018 bolo za kalendárny týždeň hlásených 55 104 akútnych respiračných ochorení (ARO), z toho CHPO (chrípke podobných ochorení) 4616 prípadov čo predstavuje chorobnosť 166,7/100 000 obyvateľov alebo 8,4% z celkového počtu ARO.
Rok 2019 bol z hľadiska výskytu chrípky miernejší. V 50. KT úrady zaznamenali 48 322 ARO z toho 3924 CHPO, čo predstavuje chorobnosť 144/ 100 000 obyvateľov alebo 8,1% z celkového počtu ARO. Obdobné dáta platia aj pre nasledujúci 51. KT s miernym poklesom pre oba sledované roky.
Teraz si priblížime dáta, ktoré už sú k dispozícii za koniec roka 2020 za 50. a 51. kalendárny týždeň.
V 50. KT bolo hlásených 12 484 ARO, z toho CHPO 670 ochorení čo predstavuje chorobnosť 34,0 / 100 000 alebo 6,3 % ARO. V nasledujúcom KT prišlo podobne ako v rokoch 2018/19 k miernemu poklesu na 11 885 ARO z toho 608 CHPO. Vyššie uvedené prípady sú osoby, ktoré boli nahlásené ošetrujúcim lekárom na základe klinického vyšetrenia, okrem toho sa každoročne niekoľko stoviek podrobuje laboratórnemu vyšetreniu. Časť sa zachytáva podobne ako dnes koronavírus pomocou nazofaryngeálnych výterov, čiže výterom z dutín.
V roku 2018 a 2019 laboratória urobili počas 50 KT – 52 resp. 43 laboratórnych testov. Z nich v roku 2018 bolo na rôzne typy vírusov pozitívnych 9 testov, v roku 2019 v rovnakom období vykonali 43 testov z ktorých bolo pozitívnych 7 vzoriek. Za rovnaký KT roku 2020 vykonali 22 výterov s nulovou pozitivitou. Od začiatku chrípkovej sezóny vyšetrili laboratória 201 testov so 17 pozitívnymi vzorkami, z ktorých 11 obsahovali rôzne vírusy chrípky. V predchádzajúcich rokoch 2018 a 2019 vykonali 436 resp. 370 testov z pozitívnosťou 44 resp. 24 vzoriek, vírusy nejakej formy chrípky vykazovalo počas oboch rokov 10 vzoriek.
Z uvedených údajov jasne vyplýva, že počet ľudí postihnutých ARO resp. CHPO je výrazne nižšia ako v predchádzajúcich rokoch a netýka sa to len Slovenska, ale aj ostatných Európskych štátov (viď obrázok). Samozrejme sa na nižšom počte podpísala aj situácia okolo koronavírusu, kedy ľudia z obavy z nákazy odkladajú návštevu lekára.
Ale prepad je niekoľkonásobný a aj pre vrcholné obdobie záveru roka, kedy je počet zasiahnutých ARO resp. CHPO najvyšší, je rok 2020 anomália.
Nebadať na grafe žiadny ani len chvíľkový nárast typický pre chrípku v závere roku (graf 1). Ak by sme na základe údajov pripustili teoretickú úvahu, že pandémia korony z veľkej časti vytlačila chrípkovú sezónu, potom by sa samotná úmrtnosť na koronu nejavila nijak tragicky, minimálne na Slovensku. Treba každopádne počkať na dáta o celkovej úmrtnosti za rok 2020, tie prinesú odpovede.
Branislav Krist
zdroj: zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…