Od začiatku vojny sa predstavitelia bývalej vlády priam predbiehali v tom, čo slovenské by ešte vedeli darovať na Ukrajinu. Boli ochotní vymeniť všetko, len za jednu fotku s reálnymi politikmi. Skonštatoval to minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SSD) v relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres. Ohrozenie životov Slovákov a bezpečnosti vlasti sa podľa neho nedá nijak vysvetliť, či ospravedlniť.
Okrem krokov bývalej vlády minister v relácii vysvetlil aj postoj vlády k zmluve s DCA, ale tiež to, ako treba podľa neho chápať vyjadrenia o tom, že Slovensko musí robiť politiku na všetky štyri svetové strany, čo sa nám pri migračnom pakte už vyplatilo.
Robert Kaliňák upozorňuje, že za uplynulé dva roky bolo rozdané celé ministerstvo obrany a nenapĺňajú sa ani sľuby o ochrane od našich partnerov. Za posledného jeden a pol roka odišli všetky náhrady za nami darovaný systém protivzdušnej obrany S-300 aj napriek sľubom Jaroslava Naďa, že všetky tu zostanú.
„Potom zistíte, že vždy bol schválený šesťmesačný mandát,“ hovori Kaliňák o tom, aká je skutočnosť. Naď pritom dopredu vedel, že systémy odídu, napriek tomu verejnosť zavádzal. Aj ponuka na bojové vrtuľníky Wiper bola podľa Kaliňáka len jedno z množstva vyhlásení, ako sme dostali množstvo techniky.
Pred voľbami ešte z opozície Robert Fico avizoval, že by v prípade, že bude zostavovať vládu, chceli by riešiť aj zmluvu DCA, ktorú parlament schválil a prezidentka expresne podpísala vo februári 2022 a je pre Slovensko veľmi nevýhodná. Dnes opozícia vyčíta Smeru, že sú pri vláde takmer pol roka a so zmluvou ani len nepohli. Robert Kaliňák vysvetľuje, že vypovedateľná bude až po desiatich rokoch jej platnosti, cestou Viedenskej arbitráže. Diskutovať preto chcú o zhruba ôsmich nevyvážených ustanoveniach.
„Chceme štandard, ktorý majú aj iné krajiny. Je potrebné dostať sa do takej situácie, aby sme mali rovnaké postavenie, ako ostatní. Aby sme neboli v nevýhode. Žiadame o vyrovnanie vzťahov a budeme o tom diskutovať,“vysvetľuje minister obrany. Ministerstvo pripravilo analýzu, na základe ktorej vypracovalo body o ktorých je potrebné diskutovať a tie najcitlivejšie rozhodne otvoria.
„Ale to sa neudeje za jeden týždeň,“ dodáva minister.
Hoci sme malá krajina, musíme presadzovať svoje názory a potreby. Ako konkrétny príklad Robert Kaliňák uvádza boj proti migračným kvótam.
„Postupne sa k nám pridalo Maďarsko a Česko a vybojovali sme ten boj, hoci sme boli sami. Keby sme boli orientovaní tak, že so všetkým súhlasíme, tak tie kvóty by boli prijaté,“ uvádza Robert Kaliňák. Slovensko podľa neho musí tam, kde je to pre nás nevýhodné, vedieť povedať prípadné „nie“. To nám prinesie možnosť dobrých investícií aj z iných krajín, ako zo západných. Vo vzťahu k Ruskej federácii napríklad môže ísť o plyn, ktorý nie je zbytočne drahý.
hlavnydennik.sk
Pochybenia, ktoré zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri príprave a výstavbe priemyselných parkov Valiliky…
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny…
Prezident SR Peter Pellegrini dnes prijal predstaviteľov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku…
Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti informoval o liste desiatok europoslancov najmä z frakcie Európa suverénnych národov…
Ten Fedor Gál, ktorého si pamätáme, že smerom k Slovákom nikdy nemal pozitívne vyjadrenia, opäť…
Prednedávnom prebehla tlačou informácia o kaštieli v Liptovskom Jáne, ktorý som sa rozhodol reštaurovať. Je…