Predseda senátu bratislavského krajského Peter Šamko v odôvodnení zdôraznil, že predpokladom dôvodnosti vzneseného obvinenia je správny procesný postup, ktorý mu predchádza.
Kajúcnici Ľudovít Makó a Boris Beňa ostávajú na slobode. Rozhodol o tom senát Krajského súdu v Bratislave. Rozhodnutie je právoplatné.
Súd rozhodoval o sťažnosti prokurátora proti minulotýždňovému verdiktu, ktorým súd nevzal bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby do väzby.
Súd zamietol sťažnosť ako nedôvodnú. Dôvodom je skutočnosť, že nemožno viesť v jednej veci dve paralelné konania. Predseda senátu KS Peter Šamko v utorok zdôraznil, že predpokladom dôvodnosti vzneseného obvinenia je správny procesný postup, ktorý mu predchádza. „O tej istej veci, o tom istom skutku, by sa malo viesť primárne iba jedno trestné konanie,“ podotkol. Senát preto nehodnotil ani to, či sú výpovede obvinených pravdivé alebo nepravdivé. Podľa predsedu senátu je to vecou pôvodného konania.
Pri návrhu na väzbu môžeme povedať len svoj názor. Tu je názor taký, že sme sa nemohli dostať ani k hodnoteniu dôvodnosti obvinenia, pretože nám prekáža to, čo mu procesne predchádzalo,“ zdôvodnil sudca.
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Iveta Halvoňová v utorok 5. apríla zamietla návrh prokuratúry na ich väzobné stíhanie.
Predseda senátu bratislavského krajského Peter Šamko v odôvodnení zdôraznil, že predpokladom dôvodnosti vzneseného obvinenia je správny procesný postup, ktorý mu predchádza.
Kajúcnici Ľudovít Makó a Boris Beňa ostávajú na slobode. Rozhodol o tom senát Krajského súdu v Bratislave. Rozhodnutie je právoplatné.
Súd rozhodoval o sťažnosti prokurátora proti minulotýždňovému verdiktu, ktorým súd nevzal bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby do väzby.
„Pri návrhu na väzbu môžeme povedať len svoj názor. Tu je názor taký, že sme sa nemohli dostať ani k hodnoteniu dôvodnosti obvinenia, pretože nám prekáža to, čo mu procesne predchádzalo,“ zdôvodnil sudca.
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Iveta Halvoňová v utorok 5. apríla zamietla návrh prokuratúry na ich väzobné stíhanie.
„Súd nevyhovel návrhu a oboch obvinených ihneď prepustil zo zadržania na slobodu. Podľa sudkyne pre prípravné konanie neboli naplnené materiálne podmienky väzby, a to najmä dôvodnosť obvinenia,“ informoval vtedy hovorca súdu Pavol Adamčiak.
Na toto rozhodnutie reagovala prokurátorka sťažnosťou proti uzneseniu o nevzatí do väzby, preto o veci rozhodoval krajský súd.
Z dôvodu ochrany utajované skutočnosti sa verejné zasadnutie konalo s vylúčením verejnosti. O dvojici bývalých predstaviteľov štátu, ktorý svedčia vo viacerých prípadoch korupcie, rozhodoval senát v zložení Marcela Kosová, Ján Golian pod vedením predsedu Petra Šamku.
Rovnako ako minulý utorok v prípade už právoplatné odsúdeného predsedu ĽS NS Mariana Kotlebu aj tentokrát zasadnutie súdu prerušilo nahlásenie bomby.
Bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Makóa a bývalého námestníka riaditeľa SIS Beňu vyšetrovateľ obvinil pre krivú výpoveď a prísahu.
Podľa prokuratúry koordinovali svoje výpovede v trestnej veci bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý mal prijať 20-tisícový úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára za to, že sa tajná služba nebude zaoberať jeho aktivitami.
Generálna prokuratúra už v tejto veci obvinenie Pčolinského a Kollára zrušila vlani v auguste, od februára sú ale obvinení opäť.
Známy advokát Martin Ribár sa prostredníctvom tlačovej správy občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát vyjadril k rozhodnutiu Krajského súdu Bratislava o nevzatí do väzby známych kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Myslí si, že ak nebudú riadne vyšetrené podozrenia zo zneužívania inštitútu kajúcnikov a z manipulácie trestných konaní, hrozí, že dôjde k justičným omylom, k odsúdeniu nevinných osôb a k rozhodnutiam Európskeho súdu pre ľudské práva v neprospech Slovenska.
„Naše Občianske združenie ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT dlhodobo poukazuje na možnosť zneužívania inštitútu spolupracujúcich osôb tzv. „kajúcnikov“ a na závažné podozrenia z manipulácie trestných konaní a dokazovania v trestných konaniach. Je naozaj nutné vyšetriť podozrenia z možných účelových výpovedí spolupracujúcich osôb v trestných konaniach a podozrenia z manipulácie trestných konaní a dokazovania v trestných konaniach, aby nedochádzalo k justičným omylom a nedošlo k odsúdeniu nevinných osôb, aby bolo bez akýchkoľvek pochýb dodržané právo každej osoby na spravodlivý proces a v budúcnosti nedochádzalo k rozhodnutiam ESĽP v neprospech SR o porušení základných práv a slobôd v súvislosti s využívaním tzv. „kajúcnikov“ a porušovania práva na spravodlivý proces, ako sa to už opakovane stalo v minulosti,“ vyjadril sa Ribár v tlačovej správe.
Hlavne prvý z obvinených – Ľudovít Makó – je pri tom veľkou časťou verejnosti považovaný za jeden zo symbolov vládneho zneužívania orgánov činných v trestnom konaní na boj proti opozícii. To, že aké boli okolnosti výpovedí Ľudovíta Makóa v jednotlivých trestných veciach bude zrejmé asi až po ukončení vyšetrovania, no prípad je už teraz silne medializovaný hlavne v súvislosti s tým, že Makó nepožíva veľkú dôveru spoločnosti.
„Krajský súd Bratislava ako odvolací sťažnostný súd definitívne rozhodol o nevzatí Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu do väzby, nevyhovel sťažnosti prokurátora, uvedené rozhodnutie je teda právoplatné. Rozhodnutie Krajského súdu Bratislava je nutné rešpektovať a predovšetkým ho nehodnotiť pred oboznámením sa s obsahom jeho odôvodnenia,“ skonštatoval Ribár.
Prípad kajúcnikov Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa preberie Krajská prokuratúra Košice. Rozhodol o tom prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera len krátko po tom, čo bratislavský krajský súd nevzal Makóa a Beňu do väzby.
Podľa tlačovej správy Generálnej prokuratúry preberie dozor nad prípadom bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby prokurátor Krajskej prokuratúry Košice.
„V trestnej veci B. B. a Ľ. M., obvinených pre zločin krivého obvinenia a zločin krivej výpovede a krivej prísahy, v nadväznosti na rozhodnutie sudkyne pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III zo dňa 5. apríla a senátu Krajského súdu v Bratislave zo dňa 12. apríla, rozhodol dňa 12. apríla prvý námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky v záujme garancie objektívnosti konania o tom, že ďalší výkon dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nebude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave, ale prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach,“ píše sa v tlačovej správe Generálnej prokuratúry.
Prokurátor z košickej krajskej prokuratúry rozhodne aj o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu vyšetrovateľa o vznesení obvinenia.
Zdroj: pravda.sk (1), (2) / ereport.sk,infovojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…