Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer na stretnutí s veľvyslancami označil naše členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii za bezkonkurenčné.
Pri príležitosti výročí vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) a NATO privítal dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer v utorok na pôde rezortu zahraničných veľvyslancov. Vstup do oboch organizácií označil za zásadné generačné rozhodnutie, ktoré nemá alternatívu a ktorého dôležitosť potvrdilo aj geopolitické dianie v uplynulom období. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
„Posledné roky boli náročné. Pandémia nového koronavírusu, energetická kríza, vysoká inflácia a vojna, ktorú proti nášmu východnému susedovi rozpútalo Rusko, zásadne zmenili naše životy. Avšak tieto krízy nám zároveň ukázali, kto je naším skutočným priateľom a spojencom a kam civilizačne patríme. Dokázali nám tiež, že len a len vďaka členstvu v Únii a Aliancii sme silnejší a lepšie pripravení zvládať výzvy,“ uviedol Káčer.
EÚ aj NATO sú podľa ministra exkluzívnym klubmi rozvinutých, vojensky silných a ekonomicky výkonných krajín, do ktorých sa ich členovia dostanú len na pozvánku a po splnení náročných kritérií. Slovensko si podľa neho svoju rolu zastalo.
„Za ostatné takmer dve dekády sme potvrdili, že sme spoľahlivým členom EÚ a zároveň zodpovedným a solidárnym príslušníkom NATO. Aliancia je na oplátku pripravená našu krajinu bezodkladne a nekompromisne brániť,“ uviedol Káčer. Za dôkaz označil prítomnosť aliančných vojakov a techniky na našom území.
Slovenská republika si pripomenula 19. výročie vstupu SR do Severoatlantickej aliancie 29. marca. Od vstupu do EÚ uplynie 19 rokov 1. mája.
Dočasne poverený minister zahraničný vecí Rastislav Káčer ako hlavný predstaviteľ našej diplomacie sa zapíše do slovenskej histórie ako jedna z ústredných postáv prispievajúcich do eskalácie napätia v súvislosti s aktuálnym vojenským konfliktom na Ukrajine, ktorá sa hrubým spôsobom spreneverila základnému poslaniu diplomacie, hľadať za každú cenu mierové riešenie a predchádzať vojenskému konfliktu všetkými možnými a dostupnými prostriedkami.
Káčer začínal ako politický analytik na ministerstve zahraničných vecí. Aj vďaka dobrému vzťahu k NATO, v ktorého ústredí v Bruseli pôsobil v rokoch 1994 – 1998, sa v roku 2001 stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany (zodpovedal za proces vyjednávania a vstúpenia SR do Aliancie) a práve on spolurozhodoval o povolení preletu lietadiel NATO bombardujúcich súčasné Srbsko. Po návrate z Bruselu bol vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. Neskôr pôsobil päť rokov ako veľvyslanec Slovenska vo Washingtone a následne od októbra 2013 v Budapešti.
„Je to tak ďaleko, že stav v Maďarsku ohrozuje elementárne princípy fungovania Európy, resp. spochybňuje hodnotový rámec, na ktorom Európska únia funguje alebo je na ňom postavená,“vyjadril sa v jednej z relácií Štefana Hríba. Koncom roka 2019 podala organizácia Hnutie nová jednota na Káčera trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy o revizionistických snahách vlády Viktora Orbána.
V júli 2008 ho zvolili za predsedu Slovenskej atlantickej komisie (člena Združenia Atlantickej zmluvy). Prezentuje sa ako odborník na transatlantické vzťahy, obranu a bezpečnosť. Káčer na Hríbovu otázku, či je rád v NATO, odpovedal cynicky aj zmienkou o bývalej Juhoslávii: „Tam sme sa chodili pozerať ako do výkladnej skrine. A závideli sme Juhoslovanom, ako sa majú. Tak choďte dneska do Bosny a Hercegoviny alebo hocikde, a teda neviem, či im je čo závidieť.“
Práve NATO však v roku 1999, ako to povedal Havel, humanitárne bombardovalo územie dnešného Srbska, kde zomrelo približne 2500 civilných obetí. Káčer bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve obrany. Jeho reakcia na túto udalosť bola maximálne cynická. Podľa neho nie sme ako Slovensko spoluvinníkmi zabíjania bratov Srbov, lebo oni nie sú naši bratia.
„Dneska ma tá demagógia, že sme umožnili bombardovať bratov Srbov, dosť vytáča. Po prvé, nepovažujem Srbov o dosť väčších bratov od Chorvátov, ani Maďarov, Rumunov, Poliakov, Čechov, Nemcov alebo Ukrajincov. Jednoducho, Srbi nám nie sú o nič väčší bratia ako ktokoľvek iný, ktorý je okolo,“ povedal Káčer s tým, že zákrok bol posledným zdvihnutým prstom, ktorý bol však prevedený citlivo.
„Bola to operácia letecká, s istou presnosťou, veľmi málo civilných obetí, rádovo menej, ako si oni spôsobili sami,“ dodal Káčer s tým, že išlo o správny zákrok, ktorý pomohol. No zároveň priznal, že konsolidačný proces v Srbsku doteraz neskončil.
Káčer je čestným predsedom slovenského inštitútu Globsec, ktorý sa venuje otázkam zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Organizuje konferencie Tatra Summit a Globsec Bratislava Forum. Obzvlášť závažné je, kto je sponzorom týchto podujatí. Výstupy z nich môžu byť ovplyvnené práve nimi. Partnerom je tretia najväčšia zbrojárska firma na svete – britská BAE Systems, a generálnym partnerom je ďalšia z obrovských zbrojoviek – americká Lockheed Martin.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…